Monday 1 June 2020 | دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
بازدید: 139

ورود به حوزه مواد اولیه دارو از موفقیت‌های دولت دوازدهم است

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری گفت: این دولت موفق شد به حوزه مواد اولیه داروها ورود کند، کاری که تا به حال خیلی به آن توجه نشده بود.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکترمصطفی قانعی افزود: حرکت مربوط به خودکفایی دارو بعد از انقلاب شروع شده و ادامه داشته و این دولت نیز ادامه دهنده همین مسیر بوده است.

وی بیان کرد: فقدان فعالیت در حوزه مواد اولیه داروها باعث می‌شد که وابستگی ما به دارو باقی بماند، اقدامی‌که در معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری برای تولید مواد اولیه و داروهای بیوتک شده است، تراز جمهوری اسلامی‌را عوض کرده و از طرفی وابستگی ما به مواد اولیه را به شدت کاهش داده است.

قانعی با بیان اینکه کشور در چند سال اخیر در حوزه واکسن نیز پیشرفت‌های خوبی داشته است، گفت: در حوزه واکسن نیز دستاوردهای خوبی در گذشته بدست آورده‌ایم و از سه سال گذشته بخش خصوصی وارد حوزه واکسن شده است.

وی یادآور شد: در گذشته تولید واکسن فقط در اختیار دولت و ۲ شرکت پاستور و رازی بود اما تا چند سال آینده بخش خصوصی از بخش دولت جلو می‌زند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: اکنون ۱۰ شرکت در عرصه تولید واکسن ورود کرده‌اند، در حالی که هشت سال قبل یک شرکت خصوصی در حوزه واکسن نداشتیم و می‌توان گفت شتاب ما در حوزه شرکت و محصول قابل قبول است.

وی، نوآوری در حوزه‌های زیست محیطی، انرژی‌های نو، جلبک و استخراج دارو و مواد غذایی را از دیگر فعالیت‌هایی برشمرد که در حال شکل‌گیری است و انتظار می‌رود تا ۱۰ سال آینده ایران به رتبه بسیار خوبی در سطح آسیا دست یابد.

قانعی یادآور شد: ستاد زیست فناوری معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری علاوه بر حمایت در این زمینه‌ها، برنامه کاملی در زمینه مواد غذایی و توسعه فعالان این حوزه برای خودکفایی و فقدان وابستگی به خارج تهیه کرده است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of