۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶

ورزش همراه با مصرف کم کالری، سلامت استخوان‌ها را به خطر می‌اندازد

بنابر بررسی محققان دانشگاه کارولینای شمالی روی موش‌های آزمایشگاهی، ورزش همراه با مصرف کم کالری، سلامت استخوان‌ها را به خطر می‌اندازد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بررسی‌های گذشته نشان داده بود که ورزش به همراه رژیم غذایی حاوی کالری متعادل حتی زیاد، استخوان‌ها را در وضعیت مناسبی قرار می‌دهد. اکنون محققان کارولینای شمالی متوجه شدند که ورزش در کنار مصرف کم کالری برای استخوان‌ها مضر است و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.

این محققان به بررسی چربی مغز استخوان موش‌ها پرداختند. هرچه چربی مغز استخوان کمتر باشد، استخوان وضعیت بهتری دارد. ورزش می‌تواند از مقدار چربی مغز استخوان موش‌های چاق و همچنین دارای وزن عادی بکاهد و تراکم استخوان را افزایش دهد.

آنها همچنین مغز استخوان موش‌ها را وقتی کالری کمی دریافت می‌کردند را بررسی کردند و معلوم شد چربی مغز استخوان موش‌هایی که به دلیل مصرف کم کالری کاهش وزن داشتند افزایش یافته است. با افزایش چربی مغز استخوان از حجم توده استخوانی بدن آنها هم کاسته شده بود.

سپس محققان مکمل‌های غذایی حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی به این موش‌ها دادند و در پایان بررسی متوجه شدند که نبود کالری به اندازه کافی، حتی با وجود مواد مغذی و ویتامین‌ها، استخوان را به خطر می‌اندازد.

این‌بار محققان در کنار مصرف کم کالری، موش‌ها را وادار به انجام دادن حرکات ورزشی کردند. نتیجه نشان داد که چربی مغز استخوان آنها با ورزش کم می‌شود اما کیفیت و مقدار استخوان‌شان باز هم پایین می‌آید. ورزش در کنار مصرف کم کالری، نه تنها استخوان‌ها را قوی نمی‌کند، بلکه موجب شکننده شدن آنها می‌شود.

محققان می‌گویند، حتی رژیم‌های غذایی سرشار از مواد مغذی که کم‌کالری هستند وقتی با ورزش همراه می‌شوند، اثر منفی روی استخوان‌ها فرد گذاشته و آنها را شکننده می‌کنند.

محققان کارولینای شمالی قصد دارند با بررسی بیشتر عملکرد چربی مغز استخوان را بهتر درک کنند و اینکه چرا آن تحت تاثیر رژیم غذایی و ورزش است.

به گزارش طبنا، محققان هشدار می‌دهند که مصرف کم کالری در کنار ورزش، اثر بدی روی استحکام استخوان‌ها دارد و فرد را در خطر شکستگی یا ترک‌خوردگی استخوان‌ها قرار می‌دهد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of