۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
یک متخصص طب ورزشی:

ورزش شکم در خانه باید همراه با رژیم غذایی مناسب باشد

یک متخصص طب ورزشی گفت: اگر ورزش شکم در خانه به درستی انجام شود اما رژیم غذایی نامناسبی داشته باشیم عملا موفقیتی در کاهش وزن اتفاق نخواهد افتاد.

دکتر شاهین صالحی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) درباره ورزش شکم در خانه افزود: بیرون زدگی شکم دو  علت اصلی دارد، یکی افزایش چربی های اطراف شکم که باعث ایجاد شکم می شود و دیگری ضعف عضلات اطراف شکم بویژه عضله عرضی است.

وی ادامه داد: بعضی از افراد که دارای برجستگی شکم اند چاق نیستند و چربی زیادی ندارند بلکه عضله عرضی شکم در این افراد دچار ضعف است و باعث بیرون زدگی احشام می شود. علت دوم که شایع ترین علت محسوب می شود تجمع بافت چربی در اطراف شکم است

صالحی با اشاره راهکار تقویت عضلات شکم، اضافه کرد: یکی از روش های تقویت عضلات شکم این است که که دراز بکشیم و در این حالت عضلات شکم را به داخل فشار دهیم و آن را ۶ ثانیه نگه داریم. در روش دیگر فرد باید دراز کشیده و سعی کند گودی کمر را صاف و به زمین بچسباند و عضلات شکم را منقبض کند.

این متخصص طب ورزشی تصریح کرد: روش سوم این است که فرد دراز کشیده و زانوهای خود را خم کند و سعی کند دست هایش را به زانوها برساند و اصطلاحا ۲۰ تا ۳۰ درجه خم شود تا زاوهایش را بگیرد و در همین وضعیت ۶ تا ۱۰ ثانیه قرار بگیرد که می تواند باعث تقویت عضلات شکم افراد شود.

وی درباره درازنشست رفتن هم گفت: قبلا تصور این بود که درازنشست رفتن می تواند تقویت عضلات شکم کمک کند اما با توجه به فشاری که به دیسک های کمری وارد می کند و خطری که ایجاد می کند درازنشست توصیه نمی شود.

ورزش شکم در خانه باید همراه با رژیم غذایی مناسب باشد

صالحی در ادامه افزود: روش دیگر برای تقویت عضلات شکم این است که فرد بدن خود را به حالت پل دربیاورد و زمانیکه کف پا ها روی زمین است عضلات ناحیه کمری را به بالا ببرد و عضلات شکمی را منقبض کند. این روش های ساده می تواند باعث تقویت عضلات شکم شود ضمن اینکه می تواند از بروز کمر درد هم جلوگیری کند.

این متخصص طب ورزشی تصریح کرد: گاهی بافت چربی اضافه در شکم وجود دارد که این چربی اضافه باید از بین برود، اما از بین نمی رود مگر اینکه ورزش های هوازی با رژیم غذایی مناسب همراه باشد. یعنی هرچه ورزش های تقویتی شکم را انجام دهیم تا زمانیکه ورزش های هوازی مانند پیاده روی، استفاده از تردمیل و حلقه زدن در منزل و دوچرخه استفاده نکنیم تاثیری در از بین رفتن چربی های اضافه نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه در زمان انجام ورزش های هوازی باید چند نکته را رعایت کرد، افزود: یکی از ورزش های هوازی استفاده از تردمیل است اما زماینکه فرد دیسک کمر، آرتروز زانو و ران و مچ پا دارد می تواند مضر باشد. همچنین در استفاده از حلقه نیز باید به این نکته توجه شود که آیا فرد مبتلا به بیرون زدگی دیسک کمری یا جابجایی و بیرون زدگی مهرها است یا نه که در این صورت حلقه زدن باعث آسیب بیشتر می شود.

صالحی گفت: دوچرخه ثابت بویژه دوچرخه هایی که پدال آنها در جلو قرار دارد از سایر وسایل مشکلات کمتری برای فرد ایجاد می کند و از وسایلی است که برای کاهش چربی شکمی و لاغری به افراد توصیه می شود. باید در نظر داشته باشیم هر زمانیکه از وسیله ای استفاده می کنیم که منجر به ایجاد دردناکی در ناحیه ای بدن می شود نشانه نامناسب بودن این وسیله است.

این متخصص طب ورزشی تاکید کرد: استفاده از هر وسیله ورزشی برای کسانیکه عادت به ورزش ندارند در چند روز اول منجر به گرفتگی و دردناکی عضلات می شود که نباید با وارد شدن آسیب اشتباه گرفته شود.

وی اضافه کرد: اگر ورزش شکم در خانه به درستی انجام شود اما رژیم غذایی نامناسبی داشته باشیم عملا موفقیتی در کاهش وزن اتفاق نخواهد افتاد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments