۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲

وجود مدارس سمپاد یک انتخاب نیست، یک ضرورت است

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با بیان اینکه وجود مدارس سمپاد در کشور یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است، گفت: بابت طرح مجلس درباره حذف تنوع مدارس نگران نیستم.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، فاطمه مهاجرانی درباره اجرای طرح سمپاد مهارتی در سال تحصیلی جاری گفت: در حال حاضر سمپاد مهارتی با برنامه‌های ویژه در ۴ استان کشور در راستای تربیت نخبگان مهارتی در حال اجراست. تاکید می‌کنم که این دانش آموزان را در حال حاضر نمی‌توان نخبه گفت بلکه در این طرح وظیفه ما تربیت نخبگان در حوزه‌های مهارتی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۶۰ دانش آموز در رشته‌هایی مثل کامپیوتر، فتوگرافیک، الکترونیک و…. در سمپاد مهارتی تحت پوشش ما هستند و این دورخیزی است برای سال آینده که این حوزه را گسترش دهیم و برایمان مهم است که در راستای ظرفیت‌های استان در رشته‌های مورد نیاز استان خیلی اثر بخش کار کنیم. بیشتر از آموزش و پرورش نیز با استانداران رایزنی می‌کنیم چون باید این خروجی‌ها در ظرفیت شغلی استان لحاظ شوند.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در پاسخ به این پرسش که درباره طرحی که این روزها در مجلس درباره حذف تنوع مدارس مطرح است نظرتان چیست، بیان کرد: اول اینکه درباره مصوبه مجلس ما نگرانی نداریم چرا که مدارس سمپاد جزء مدارس دولتی محسوب می‌شوند و در دل مدارس دولتی یک ساختار ویژه دارند. اما موضوع اصلی این است که وجود این مدارس امروز یک ضرورت است و یک انتخاب نیست.

وی در توضیح بیشتر گفت: من چندی پیش هرمزگان بودم. به میناب و بند لنگه رفتم. ما چگونه می‌خواهیم در این مناطق عدالت آموزشی در حق بچه‌های مستعد را اجرا کنیم. من آرزو می‌کنم که یک روز اقتصاد آموزش و پرورش به گونه ای توسعه یافته باشد که به مدارس سمپاد جداگانه نیازی نباشد. هر چند تاکید می‌کنم ما همیشه برای استعدادهای برتر خود نیاز به برنامه داریم. الان این برنامه به صورت جداسازی اجرا می‌شود و دوستان معتقدند باید به صورت تلفیقی اجرا شود که باید گفت پا را باید روی زمین بگذاریم و حرکت کنیم و امروز شرایط این تلفیق مهیا نیست.

مهاجرانی اضافه کرد: فقط بحث‌های مالی در بحث جداسازی مطرح نیست. موضوع نیروی انسانی، تجهیز کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و هر چیزی که به کیفیت آموزشی می‌انجامد مطرح است. ما نمی‌توانیم در تمام مدارس کشور همه امکانات را فراهم کنیم. کاش می‌توانستیم. الان ۲ درصد دانش آموزان( در مناطق کمتر برخوردار ما این درصد را تا سه درصد بالا می‌بریم) تحت پوشش سمپاد هستند. برنامه‌هایی هم در همین مدارس برای تلفیق داریم اینکه در مدارس سمپاد باز باشد و این در حال اجرایی شدن است. ولی نگاه ما پایلوت کردن و بعد تسری به کل کشور است. نمی‌توانیم یکباره یک طرحی را اجرا کنیم.

وی بیان کرد: ما معتقدیم هیچ کشوری نمی‌تواند بدون برنامه برای استعدادهای برترش به پیشرفت برسد. من البته درباره طرح مجلس خیلی نگران نیستم چون همانطور که گفتم معتقدم مدارس سمپاد دولتی هستند. اما وقتی سیاست گذار اصلی کشور و بالاترین مقام سیاستگذاری در کشور این ضرورت را مطرح می‌کنند و بر آن تاکید دارند که باید هیچ استعدادی در کشور مورد غفلت واقع نشود، و بر همین اساس اساسنامه مرکز ملی استعدادهای درخشان تصویب می‌شود، این طرح مجلس جای سوال دارد. البته من حرف مجلس را می‌فهمم که خواهان تلفیق هستند و جای گفتگو دارد ولی امروز همانطور که گفتم سمپاد یک انتخاب نیست، یک ضرورت است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments