۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران:

وجود ثبات نسبی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور در دوران شیوع کرونا

دکتر زالی با بیان اینکه کرونا صرفا یک رخداد بیولوژیک نیست، رخدادهای متعاقب ناشی از این بیماری در عرصه های اجتماعی، امنیتی، سیاسی و فرهنگی را بدیع و نوظهور عنوان کرد.

به گزارش  گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود علوی  وزیر اطلاعات گفت: علی رغم اینکه بالاترین میزان حجم تولید شده خدمات بهداشتی و درمانی در مقابله با کووید ۱۹ در استان و شهر تهران انجام شد و آمار ما از نظر کمی در سطحی کاملا متفاوت از کشور قرار گرفت، خوشبختانه شاخص های مبتنی بر برون داد ناشی از بهبودی بسیار وضعیت خوبی دارد.

وی ادامه داد: تا کنون بالغ بر ۹۱ درصد بیمارانی که در بخش های بیمارستان های استان از ابتدای اسفند تا کنون بستری شدند، در بهبودی کامل به سر می برند.

دکتر زالی با بیان اینکه خوشبختانه میزان مرگ و میر استان تهران از مجموعه کشور به مراتب پایین تر است، معدل مرگ و میر در تهران را علی رغم حجم بالای چگالی پیچیده مراجعان حوزه های بهداشتی و درمانی، عدد  ۱,۶۹ عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این عدد از نرم جهانی پایین تر است و از نرم متوسط در کشور برخوردار است، گفت: اگر همه افراد حتی افراد سالخورده نیز فوت کنند، برای جامعه پزشکی اندوهناک است، اما معدل سن مرگ و میر در تهران نسبت به معدل ملی ۱۰ سال پیرتر است.

دکتر زالی ادامه داد: طبق تحقیقات انجام شده بالغ بر ۹۱ درصد افرادی که تا کنون در تهران فوت شده اند، یک و یا چند عامل زمینه ای و فاکتور خطر داشته اند که نشان دهنده اقتدار و توانمندی افتخار آمیز جامعه پزشکی استان تهران است که با آمادگی و سلحشورانه از روزهای آغازین تن بر آتش این مصیبت بیولوژیک داده اند.

وی یادآور شد: علی رغم اینکه از روزهای آغازین تمامی جامعه پزشکی کشور نگران بروز خستگی و فرسودگی در جامعه پزشکی بود، اما کماکان طراوت و شادابی جامعه مدافعین سلامت در استان تهران مهیاست، از میزان آمادگی برای استمرار تقابل با این بیماری خوشبختانه کاسته نشده است.

دکتر زالی با بیان اینکه بیماری کرونا یک رخداد صرفا بیولوژیک نیست، ادامه داد: این بیماری مولفه های متعددی اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد که سیمای آن را به سیمایی چند وجهی تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: این وجوه  تفاوت های چشمگیری را در بیماری کرونا در مقایسه با سایر بیماری هایی که در گذشته به عنوان بیماری فراگیر وجود داشته اند، ایجاد کرده است؛ حتی اسلاف این ویروس از جمله سارس و مرس نیز چنین تغییرات اجتماعی و اقتصادی را به وجود نیاوردند و آنچه که امروز به عنوان رخدادهای متعاقب کرونا در عرصه اجتماعی، امنیتی، سیاسی و فرهنگی وجود دارد، مسائلی کاملا بدیع و نوظهورند.

دکتر زالی با اشاره به پیچیدگی های ابعاد بیماری کرونا و شناخت محدود بشر نسبت به آن، اظهار کرد: بسیاری از گمانه زنی ها از قبیل اثر تغییرات اقلیمی در افول ویروس نقش برآب شد و کماکان با شرایطی شبیه به روزهای آغازین در تقابل با این ویروس قرار داریم.

وی با اشاره به آثار این بیماری در بحث های امنیت تاکید کرد: پارادایم نوینی در عرصه امنیت شکل گرفت و بسیاری از گفتمان های امنیت کاملا متغیر شده و دگردیسی های نوینی هم در ابعاد کارکردی امنیت انجام شد که نشان داد بدون ابتنای به قوای نظامی یک ویروس می تواند تمام مرزهای جهانی را درنوردد.

دکتر زالی ابعاد پیچیده و چند وجهی بیماری کرونا را محک و آزمون بسیار خوبی برای توانایی حاکمیت ها در تمشیت امور ثانویه این ویروس عنوان کرد.

وی با بیان اینکه مجموعه بررسی ها موید نمره مناسب برای عملکرد جمهوری اسلامی در مدیریت وجوه مختلف بیماری کروناست تاکید کرد: در بحث های التیام بخشی عمومی و بازتوزیع سرمایه اجتماعی تغییرات نوینی شکل گرفته است و در سایه کرونا شاهد افزایش سرمایه اجتماعی در شکل های گوناگون بوده ایم.

وی ادامه داد: همچنین کرونا نشان داد که ما باید مانند هر زمان دیگری با اتکا به منابع درون زای خودمان رشد کنیم؛ جهش و خیزش جوانان و شرکت های دانش بنیان، حرکات خودجوش و خود اتکایی مطلوبی که در زمنیه تامین تجهیزات حفاظت فردی و درمانی و همچنین پژوهش های انجام شده نشان داد که ایران کماکان مشمول استعدادهای بسیار ارزنده است.

دکتر زالی درس بزرگ دیگر بیماری کرونا را توجه و اتکا به جوانان کشور به عنوان سرمایه های ارزشمند عنوان کرد و افزود: توجه به استعدادها و ظرفیت های درون زا می تواند استراتژی راهگشا برای آینده کشور باشد.

وی یکی دیگر از نکات ارزشمند نهادهای سیاسی، اجتماعی، امنیتی، انتظامی و حقوقی را در دوران شیوع کرونا سطح مطلوب آرامش عمومی جامعه دانست و افزود: علی رغم تمامی چالش های اقتصادی به ندرت موردی گزارش شده است که در شهر و یا استانی نافرمانی مدنی سازمان یافته رخ داده باشد و تقریبا یک ثبات نسبی در فضای سیاسی، اجتماعی کشور حاکم بوده است.

دکتر زالی این آرامش مطلوب را شایسته تقدیر عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد بسیاری از شکاف های بین توجه عمومی به  منابع رسمی کشور در زمینه اطلاع رسانی در سایه کرونا ترمیم شد؛ شواهد نشان می دهد که صدا و سیما و نهادهای رسمی کشوری در زمنیه اطلاع رسانی کرونا یکی از اصلی ترین، موجه ترین و پرتوجه ترین منابع ما بودند.

وی ضمن قدردانی از اقدامات موثر  وزارت اطلاعات، نیروی انتظانی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  و اطلاعات سپاه اظهار کرد: بسیاری از لایه های پنهان اقتصادی و اجتماعی در جوزه کرونا در استان تهران توسط این نهادها شناسانده شد.

دکتر زالی همچنین با اشاره به انیکه تمامی جلسات ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران تا کنون، از تحلیلهای درست و عمیق بهره مند بوده است، اظهار کرد:بر اساس این تحلیل های درست و منطقی ،ستاد برخی از برون دادهای اجرایی خود را تنطیم کنرده است. .

وی  با اشاره به نقش ارزنده پشتیانی نهاد های اطلاعاتی هم در ستاد ملی و هو در ستادهای استانی، خواستار استمرا فعالیت های این نهاد برای پشتیبانی های معنوی  شد.

دکتر زالی با اشاره به موقعیت منحصر به فرد استان تهران در مدیریت بیماری کرونا و لزوم توجه ویژه به تصمیمات اخذ شده گفت: هر آنچه که بتوانیم در افکار عمومی جامعه و تصمیمات ستاد  ملی و همچنین ستاد استانی همگرایی ایجاد کنیم در مدیریت بحران موفق تر خواهیم بود.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در پایان گفت: قطعاً وزارت اطلاعات در بحث بیماری کرونا تحلیل‌های قابل استفاده‌ای دارد که درخواست ما این است این تحلیل‌ها در اختیار ستاد قرار گیرد تا بتوانیم بیش از این‌ها در اطلاع رسانی به مردم موثر واقع شویم.

دکتر محسنی بندپی نیز در این نشست جمعیت استان، حضور اتباع، وجود معتادان متجاهر، وجود ۲۸۶ هزار کارمند ستادی استاتی و ۱۹۰ هزار کارمند ملی در استان تهران را از جمله فاکتورهایی عنوان کرد که هنگام تصمیم گیری در مورد راهکارهای مقابله با کرونا در این استان مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در تهران اقشار آسیب پذیر زیادی وجود دارند، عدم وجود داروی درمان قطعی کرونا را یادآور شد و گفت:  بنابر این رعایت  توصیه های سازمان بهداشت جهانی مبنی بر رعایت بهداشت فردی، الزام استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، حفظ حساسیت ها و ندادن اطمینان کاذب به مردم  و حفظ زندگی با کرونا  برای تجه به اقتصاد کشور و استان مورد توجه ستاد مقابله با  کرونا در استان قرار گرفت. دکتر بدپی ادامه داد: با همکاری دانشگاه  های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی و بقیه الله و فرماندهی دکتر زالی تمهیداتی برای مقابله با کرونا اتخاذ شد.

وی با اشاره به حجم پایین تعداد مرگ و میر افراد مسن در بیمارستان  تهران، یادآور شد: در تمامی جلسات ستاد فرماندهی تحلیل ها و استنباط هایی فراهم بوده است که در اتخاذ تصمیمات مناسب و درست نقش بسزایی داشته است.

دکتر بندپی همچنین با تشکر از همراهی نهادهای مختلف برای مقابله با کرونا و همچنین اقدام بسیج و سپاه در راه اندازی ۵۰۰ تخت بیمارستانی در کمتر از دو روز، گفت: با افتتاح این بیمارستان کاری افتخار آفرین در سطح جهان انجام گرفت.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x