۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹

واکنش کابل به اظهارات «بایدن»؛ افغانستان متحد است

مشاور راهبردی اشرف غنی در واکنش به اظهارات بایدن، تاکید کرد که افغانستان نیازی به ملت‌سازی آمریکا ندارد همیشه کشوری متحد بوده است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، دولت افغانستان در واکنش به اظهارات «جو بایدن»، تاکید کرد که این کشور همواره متحد و غیر قابل تجزیه بوده است.

«جو بایدن» نامزد حزب دموکرات انتخابات آمریکا در یک مناظره‌ انتخاباتی‌ بار دیگر تاکید کرد که امکان ندارد افغانستان متحد شود.

وی گفت: «من به افغانستان چندین سفر داشته‌ و به این نتیجه رسیده‌ام که امکان ندارد این کشور متحد شود اما امکان این وجود دارد که حملات بیشتری در آنجا صورت نگیرد.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنین تصریح کرد که وی پیش از این نیز مخالف ملت سازی در افغانستان بوده است.

این در حالی است که «وحید عمر»، مشاور راهبردی اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان در واکنش به این اظهارات خطاب به بایدن گفت: «ما نیاز به ملت سازی شما نداشته‌ایم! ما از قرن‌ها به این طرف یک ملت بوده و در حال حاضر یک کشور متحد هستیم.»

عمر تاکید کرد که آمریکا برای مبارزه با تروریسم بین‌المللی به افغانستان آمده است.

جو بایدن پیش از این نیز در یک مناظره انتخاباتی تلویحا راه حل فدرالیسم را برای افغانستان پیشنهاد کرده بود.

وی گفته بود که افغانستان ۳ کشور متفاوت بوده و قابل جمع در یک کشور نیست و در حال حاضر پاکستان ۳ ولایت این کشور خود را در کنترل دارد.

این اولین بار نیست که معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا برای حل بحران‌های به‌وجود آمده پس از جنگ‌های این کشور پیشنهاد فدرالیسم را مطرح می‌کند.

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و فعالان فضای مجازی افغانستان این اظهارات را در دخالت در امور داخلی و توهین به تمامیت ارضی افغانستان دانستند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments