Tuesday 26 May 2020 | سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
بازدید: 94

واکنش بیش از حد افسرده‌ها به رویدادهای منفی

افراد افسرده به رویدادهای منفی بیش از حد واکنش نشان می دهند که البته محققان دانشگاه ییواسکیلا در فنلاند در بررسی‌های تازه خود متوجه شده‌اند که درمان مناسب می‌تواند از این واکنش‌ها بکاهد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، افسرده‌ها در برابر رویدادهای منفی بسیار حساس هستند و بنابر بررسی‌های گذشته محققان، این افراد کلمات منفی را بهتر در ذهن نگه‌می‌دارند و البته چهره‌های غمگین را سریع‌تر تشخیص می‌دهند.

محققان دانشگاه ییواسکیلا (Jyväskylä) تصمیم گرفتند بررسی کنند آیا این تعصب‌ها و دیدگاه‌های منفی در پردازش‌های احساسی افراد به صورت خودکار رخ می‌دهند و آیا این نتایج به مرور زمان تغییر می‌کنند یا خیر.

پردازش اطلاعاتی خودکار به آن دسته از پردازش‌های شناختی اشاره دارد که با کمترین تلاش یا توجه به وسیله فرد انجام می‌شود. مانند پیاده‌روی یا رانندگی.

محققان فنلاندی می‌گویند، به دلیل اینکه مغز دایما در حال رمزگشایی تحریک‌کننده‌هایی است که در ضمیر خودآگاه او نیستند، بررسی این مرحله از پردازش خودکار، مهم است.

این محققان در بررسی‌های خود، مقابل داوطلبان مبتلا به افسردگی و همچنین افراد سالم، عکس‌هایی از افراد با حالات چهره مختلف گذاشتند و از آنها خواستند که در همان حال به یک کتاب صوتی گوش کنند یا فقط وسط صفحه نمایش را نگاه کنند. در این زمان محققان واکنش‌های الکتریکی مغزی داوطلبان را ثبت کردند.

این آزمون در دو مرحله دیگر -۲ ماه و سپس ۳۹ ماه بعد- هم انجام و واکنش‌های مغزی داوطلبان ثبت شد.

در ۲ ماه اول پس از مرحله اول آزمون، نیمی از داوطلبان افسرده و در ۳۹ ماه بعدی، تمام افراد افسرده تحت درمان‌های رفتارشناختی قرار گرفتند.

نتیجه این بررسی نشان داد، افراد افسرده در اولین مرحله از آزمون، هنگام مشاهده تصویر افراد غمگین، واکنش مغزی بیشتری نسبت به داوطلبان سالم داشتند. اما در مراحل بعدی و طی روند درمانی، این واکنش‌ها بسیار کم شد.

به گزارش طبنا، محققان فنلاندی می‌گویند، واکنش‌های بیش از حد افراد افسرده به رویدادهای منفی دایمی نیست و آنها پس از درمان، واکنش‌های مناسب‌تری به این رویدادها نشان می‌دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of