۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۳
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

واکسن ایرانی کرونا تا بعد از اردیبهشت عملیاتی و توزیع خواهد شد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: واکسن ساخت داخل هم اردیبهشت ماه به بعد عملیاتی و توزیع خواهد شد که می تواند واکسیناسیون ملی را انجام دهیم. روسی هم افراد پر ریسک را پوشش می دهد.

محسن فتحی، نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت، با اشاره به واکسیناسیون افراد پرخطر، افزود: برنامه وزارت بهداشت بر این اساس است که هر چه سریع تر واکسن های کرونای روسی که وارد کرده را در میان افراد پر خطر تزریق کند تا حداقل زنجیره انتقال بیماری تا حدودی قطع شود.

وی با اشاره به شیوع کرونای انگلیسی در اهواز، اظهار کرد: وضعیت اهواز کنترل شده است و قطعا هر چه پیش تر برویم وضعیت کنترل بیشتر خواهد شد؛ اما تعطیلات عید نوروز را پیش رو داریم و مردم باید پروتکل های ستاد ملی مقابله را کرونا را رعایت کنند؛ همچنین محدودیت رفت و آمد در استان هایی که وضعیت قرمز دارند حتما باید لحاظ شود تا سال ۱۴۰۰ را که شروع می کنیم، کمترین عوارض کرونا در اقتصاد و اجتماع را شاهد باشیم.

فتحی در خصوص واکسن تولید داخل، گفت: واکسن ساخت داخل هم اردیبهشت ماه به بعد عملیاتی و توزیع خواهد شد که می تواند واکسیناسیون ملی را انجام دهیم. روسی هم افراد پر ریسک را پوشش می دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص پروسه زمانی یکساله برای واکسیناسیون، اظهار کرد: ما با محدودیت هایی مثل خط تولید، آزمایش بالینی و مجوز هایی که باید بگیرد پروسیه زمانی است که باید طی شود و نمی توان صرف پوشش دهی همگانی، تزریق صورت بگیرد.

وی درباره وضعیت جذب نیروی جدید پرستاری، خاطرنشان کرد: دیروز جواب اولیه آزمون استخدامی آمد و روند بعدی آن در حال انجام است و بعد از تعطیلات، در فروردین و اردیبهشت کارهای استخدامی آنهایی که پذیرفته شدند، انجام می شود. در خصوص کارانه هم منابع مالی در نظر گرفته شده که با ۴ الی ۵ ماه دیرکرد پرداخت شده است در حالی که قبلا تا ۱۸ ماه هم تاخیر را شاهد بودیم؛ اما با نقطه مطلوب همچنان فاصله داریم و انشاالله بتوانیم در سال جدید این وضعیت را برای خدمت به کادر درمان بهبود ببخشیم.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments