۱۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴

هوش مصنوعی بهتر از انسان سرطان سینه را تشخیص می‌دهد

محققان گوگل‌هلث، نوعی برنامه کامپیوتری تولید کردند که می‌تواند سرطان سینه را با دقت بالا و بهتر از هر متخصصی تشخیص دهد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) از ای‌اف‌پی (afp)، محققان نوعی برنامه کامپیوتری تولید کرده‌اند که می‌تواند سرطان سینه را بهتر از متخصصان انسان تشخیص دهد. این موفقیت می‌تواند افراد بسیاری را از مرگ نجات دهد.

سرطان سینه، یکی از رایج‌ترین سرطان‌ها در زنان است و سال گذشته در آمریکا، بیش از دو میلیون نفر به این سرطان مبتلا شده‌اند. آزمایش و غربالگری منظم در تشخیص علایم اولیه این بیماری در افرادی که علایم مشخصی از این بیماری ندارند، ضروری است.

در بریتانیا به زنان بالای ۵۰ سال توصیه می‌شود که هر سه سال یک‌بار به ماموگرافی مراجعه کنند. معمولا نتایج ماموگرافی به وسیله دو متخصص ارزیابی می‌شود.

اما بررسی و تفسیر اسکن‌های ماموگرافی ممکن است با خطا همراه باشد و درصد کمی از ماموگرافی‌ها تشخیص غلط می‌دهند. در این تشخیص‌های اشتباه ممکن است فرد سالم را مبتلا یا فرد مبتلا را سالم اعلام کنند که در هر دو حالت عواقب ناخوشایندی برای بیمار دارد.

اکنون محققان گوگل‌هلث از شرکت گوگل در آمریکا، نوعی مدل هوش مصنوعی تولید کرده‌اند که می‌تواند با بررسی هزاران اسکن ماموگرافی، موارد سرطانی را با دقت بسیار بیشتر از متخصصان رادیوگرافی تشخیص دهند.

این هوش مصنوعی توانسته است تشخیص‌های نادرست را تا ۹,۴ درصد کاهش دهد.

بنا به گفته محققان، تشخیص سرطان سینه هر چه زودتر تشخیص داده شود، احتمال نجات جان بیمار بیشتر می‌شود.

البته محققان از این هوش مصنوعی پس از تشخیص‌های خود استفاده می‌کنند. در واقع ابتدا دو متخصص، اسکن‌های ماموگرافی را بررسی می‌کنند و اگر نتایج تشخیص‌شان متناقض بود، کار را به هوش مصنوعی می‌سپارند.

محققان می‌گویند، استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی نتیجه تشخیص اولین متخصص می‌تواند از حجم کار متخصص دوم تا ۸۸ درصد بکاهد.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند بتوانند به‌زودی از این هوش مصنوعی به عنوان دومین متخصص استفاده کنند و سرعت تشخیص بیماران مبتلا به سرطان سینه را افزایش داده و آنها را از مرگ حتمی نجات دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments