۰۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۱

هنگام ابتلا به بیماری کرونا چه باید کرد؟

هر کسی احتمال دارد بیمار شود و متاسفانه بیشتر افراد نمی‌دانند زمانی‌که بیمار می‌شوند باید چگونه از خود مراقبت کنند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بنا به گفته متخصصان مراکز پیشگیری و کنترل بیماری در آمریکا، بزرگسالان معمولا در سال، دو تا سه بار دچار سرماخوردگی می‌شوند و این روزها با وجود انواع ویروس‌هایی که انسان را به خود مبتلا می‌کنند، ممکن است آنفلوآنزا یا بیماری ویروس کرونای جدید گریبان‌شان را بگیرد. اما هنگام بیماری باید چه کرد؟

پزشکان متخصص درمان بیماری‌های عفونی می‌خواهند که هنگام بیماری اقدامات زیر را انجام دهید:

۱. به علایم بیماری‌تان توجه کنید.

قلم و کاغذ برداشته و هر یک از علایم بیماری‌تان را با ذکر تاریخ یادداشت کنید. این روش کمک می‌کند تا معلوم شود، چه زمانی تب کرده‌اید و چقدر تب‌تان طول کشیده است. یا اینکه سرفه‌هایتان از کی شروع شده و چه چیزهایی آنها را بدتر یا بهتر می‌کند. البته مجبور نیستید تمام جزئیات را بنویسید. اما علایم بیماری‌تان را به‌درستی بشناسید تا در صورت لزوم با پزشک در میان بگذارید.

۲. با پزشک تماس بگیرید.

پیش از رفتن به مراکز درمانی، ابتدا با پزشکانی که مشاوره تلفنی می‌دهند، تماس گرفته و علایم بیماری‌تان را با آنها مطرح کنید. سپس در صورت لزوم با توصیه پزشک به مرکز درمانی مراجعه کنید.

۳. با پزشک، کوتاه صحبت کنید.

از آنجایی‌که افراد بسیاری احتمالا مجبور به تماس با مراکز درمانی هستند،‌ بنابراین هنگام تماس با پزشک، کوتاه و مختصر صحبت کنید. از پیش، علایم بیماری‌تان را یادداشت کرده و تمام شرایط جسمی‌تان را بدون اینکه حاشیه بروید، توضیح دهید.

۴. به وضعیت بیماری‌تان توجه کنید.

اگر وضعیت جسمانی‌تان بدتر شد. مثلا، دچار مشکل تنفسی شدید، احتمالا باید به مراکز درمانی مراجعه کنید. در این مواقع مشاوره تلفنی مناسب‌تان نیست و باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۵. از خود بیشتر از هر زمان دیگر مراقبت کنید.

هنگام بیماری باید بیش از هر زمان دیگر از خود مراقبت کنید. بیشتر بخوابید، غذای سالم مصرف کنید و دست‌هایتان را بشویید. از خانه بیرون نروید و در مورد مسائل خانواده انرژی زیادی مصرف نکنید. در این زمان باید تا جایی‌که می‌توانید به خودتان توجه کنید. اگر فرزند یا فرزندانی دارید، الآن بهترین زمان است که آنها یاد بگیرند کمی مستقل شوند.

به گزارش طبنا، هنگام ابتلا به بیماری‌های ویروسی، به‌ویژه ویروس کرونای جدید، با روش‌های فوق می‌توانید آن را کنترل کرده و شکست دهید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of