۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶

هند به دنبال مشارکت در تولید «اس-۴۰۰»

علیرغم مخالفت‌های شدید آمریکا، رئیس «روس‌ تک» اعلام کرد که مسکو و دهلی نو در حال گفت‌وگو برای تولید سامانه‌های «اس-400» در هند هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، علیرغم تلاش‌های واشنگتن برای منصرف کردن کشورها از خرید سامانه‌های دفاع موشکی «اس-۴۰۰» روسیه، «سرگئی چمیزوف» رئیس شرکت «روس‌ تک» اعلام کرد که مسکو و دهلی نو قراردادی را به ارزش بیش از پنج میلیارد دلار برای تحویل این سامانه‌ها به هند به امضا درآوردند.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، رئیس روس تک که یکی از شرکت‌های بزرگ تسلیحاتی روسیه به حساب می‌آید تأکید کرد که دو کشور هند و روسیه در حال گفت‌وگو برای آغاز خط تولید محلی اس-۴۰۰ در هند هستند.

چمیزوف در گفت‌وگو با «آر.بی.کی» تصریح کرد: «آری، ما در حال گفت‌وگو در خصوص محلی‌ سازی (تولید اس-۴۰۰) با هند هستیم».

این مقام روس همچنین ادامه داد که توافقات محرمانه‌ در خصوص صدور مجوز تولید محلی در هند همچنین شامل جنگنده‌های «سوخو-۳۰» و تانک‌های «T-90»  نیز می‌شود.

رئیس روس تک ادامه داد: «ما با آنها (هند)، موشک‌های «براهموس» را در قلمرو آنها با یکدیگر و با دانشمندان آنها تولید کرده‌ایم».

پیش از این «یوری بوریسوف» معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرده بود که مسکو طبق برنامه و قرارداد، سامانه‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ را به هند تحویل خواهد داد.

انتشار این خبر در حالی انجام گرفته است که واشنگتن، دائماً از همکاری دفاعی هند و روسیه انتقاد می‌کند به طوریکه در سال ۲۰۱۸، تمامی‌تلاش خود را به کار گرفت تا مانع از توافق هند با روسیه در زمینه خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ شود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که طبق قانون «مقابله با رقبای آمریکا از طریق تحریم»، احتمالاً محدودیت‌هایی را برای هرکشوری وضع کند که در تعامل با بخش دفاعی روسیه مشارکت کند.

اوایل این هفته، وزارت دفاع هند، قراردادی را با شرکت «روسو بورون اکسپورت»، یکی از بزرگترین شرکت‌های صادرکننده تسلیحات روسی، به منظور به روز کردن سامانه‌های راداری و موشکی کشتی‌های کلاس «دهلی» نیروی دریایی هند، به امضا درآورد.

چمیزوف ضمن تأکید بر کنار گذاشتن استفاده از دلار آمریکا در قراردادهای نظامی‌گفت: «ما دو سه سال پیش، پرداخت با دلار را رها کردیم بنابراین در بیشتر قسمت‌ها، جایگزین‌های متفاوتی برای پرداخت داریم که یا از طریق ارز ملی است یا اینکه از نظام داد و ستد کالا استفاده می‌کنیم».

این مقام روس تصریح کرد که تمامی‌موضوعات مربوط به پرداخت محموله‌های تسلیحاتی به چین و هند، رفع شده است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of