۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲

همکاری چین با روسیه برای مقابله با اقدامات آمریکا

رئیس جمهوری چین تاکید کرد که در زمان تنش‌های فزاینده با آمریکا بر سر مساله هنگ کنگ و جنگ تجاری، کشورش باید برای مقابله با نفوذ غرب با روسیه کار کند.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، به گزارش تلویزیون دولتی چین، «شی جین پینگ» روز سه شنبه در پکن در دیدار نیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه افزود: کشورهای غربی از جمله آمریکا امسال به طور روز افزونی در حال دخالت در امور داخلی چین و روسیه بوده اند و حاکمیت و امنیت این دو کشور را تهدید کرده اند.

او گفت او با نظر همتایش ولادیمیر پوتین موافق است که رویکردهای آمریکا اشتباه هستند و اضافه کرد که او می‌خواهد برای محافظت از منافع و امنیت کلیدی دو کشور روابطشان را عمیق تر کند.

کاخ سفید هفته پیش اعلام کرد دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور دو قانون مصوب کنگره در حمایت از معترضان هنگ‌کنگ را امضا کرده است کنگره آمریکا این لایحه‌ها را پس از تصویب آن‌ها با رای اکثریت در هر دو شاخه قانونگذاری، هفته گذشته برای امضای ترامپ به کاخ سفید فرستاد.

قانون اول وزارت خارجه آمریکا را ملزم می‌دارد که هر سال یک بار اعلام کند که آیا هنگ‌کنگ برای داشتن رابطه تجاری با واشنگتن به اندازه کافی از خودمختاری برخوردار است یا خیر،  براساس این قانون، تعرفه‌های تجاری که علیه چین اعمال شده، شامل حال هنگ‌کنگ نمی‌شود.

این قانون همچنین زمینه را برای تحریم کسانی که به زعم واشنگتن حقوق بشر را در هنگ‌کنگ نقض می‌کنند، آماده کرده است قانون دوم فروش تجهیزات نظامی‌همچون گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی به پلیس هنگ‌کنگ را ممنوع می‌کند.

با ادامه و استمرار دخالت‌های آمریکا در چین، چین روز گذشته اعلام کرد در تلافی تصویب قانون اخیر حقوق بشر هنگ کنگ توسط آمریکا، برخی از سازمان‌های غیردولتی ایالات متحده که «مسئول آشوب کنونی هنگ کنگ» هستند را تحریم کرده است.

«هوا چون اینگ» سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین گفت سازمان‌های غیردولتی مستقر در ایالات متحده آمریکا از قبیل «دیده بان حقوق بشر» و «خانه آزادی» باید به خاطر حمایت از اقدامات افراطی و خشونت آمیز و همچنین تحریک جوانان به فعالیت‌های جدایی طلبانه در هنگ کنگ مجازات شوند و هزینه آن را بپردازند.

او تصریح کرد: این کشور همچنین پذیرش درخواست کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی‌ایالات متحده را برای بازدید از هنگ کنگ به عنوان بخشی از این اقدامات متوقف کرده است.

این مقام چینی ضمن تشویق ایالات متحده برای اصلاح اشتباهات خود و متوقف کردن مداخله در امور هنگ کنگ، هشدار داد که “چین اقدامات لازم دیگری را انجام خواهد داد” تا بتواند از رونق و ثبات هنگ کنگ محافظت کند.

سردبیر روزنامه گلوبال تایمز چین نیز امروز سه شنبه توئیت کرد پکن ممکن است همه دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک ایالات متحده را از ورود به منطقه خودمختار سین کیانگ (شین جیانگ) در این کشور منع کند.

«هو» نوشت چین همچنین در تلافی تصویب لایحه دموکراسی هنگ کنگ توسط کنگره آمریکا، محدودیت‌های ویزا را علیه مقامات آمریکا و قانونگذاران این کشور به دلیل آنچه وی «عملکرد نفرت انگیز» آنها در مورد مساله سین کیانگ خوانده است را در نظر می‌گیرد.

آمریکا و برخی کشورهای غربی دولت چین را به استفاده از خشونت و سختگیری علیه مسلمانان اویغور در سین کیانگ متهم می‌کنند اما دولت چین این اتهامات را رد کرده و می‌گوید تنها کسانی را مجازات می‌کند که علیه امنیت کشور اقدام کرده باشند.

کشورهای غربی، همچنین دولت چین را به راه اندازی اردوگاه‌های کار اجباری برای مسلمانان متهم کرده اند اما چین می‌گوید «مراکز بازآموزی و فنی حرفه ای» بخشی از تلاش‌های دولت برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در سین کیانگ است و هرگونه کار اجباری در این اردوگاه‌ها را تکذیب می‌کند.

مقامات آمریکا از جمله مایک پمپئو بارها از چین به دلیل بد رفتاری با مسلمانان این کشور انتقاد کرده است اما پکن به منظور شفاف سازی و مقابله با ادعاهای دولت‌های غربی هرساله در چندین نوبت اقدام به اعزام روزنامه نگاران و دیپلمات‌های مقیم چین به این مناطق می‌کند تا از نزدیک در جریان خدمات دهی دولت به اویغورها قرار بگیرند.

چین همچنین بارها و بارها از آمریکا و سایر کشورهای خارجی خواسته است به مداخلات خود در امور داخلی چین پایان دهند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments