۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
وزیر بهداشت:

همدلی، وفاق، برادری و سرمایه ارجمند ملی را باید پاس بداریم

وزیر بهداشت با بیان این که بیش از یکسال از مدیریت کرونا در کشور گذشت و روزهای بسیار بسیار سختی داشتیم، گفت: در تنگنای اقتصادی و معیشت با کمبود ارز و ریال و تحریم های ظالمانه ای که بر مردم این سرزمین اعمال کردند، روبرو بودیم.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی در مراسم رونمایی از سامانه های نوین بیمارستانی سیار تخصصی دفاع زیستی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رویکرد مقابله با کرونا، اظهار داشت: به همه شهدای سرزمینم به ویژه شهدای دفاع مقدس، مدافع حرم و مدافع سلامت درود می فرستم. میلاد سید الشهدا(ع) را به همه عزیزان تبریک می گویم و روز پاسدار را به پاسداران عزیزی که امروز نه فقط پاسدار مرزهای این سرزمین هستند بلکه پاسدار ارزش های ناب اخلاقی انقلاب اسلامی ایران هستند، تبریک می گویم و خودم را مدیون این عزیزان بزرگوار می دانم که یکی از اصلی ترین ارکان اعتلای این سرزمین، این بزرگواران بازمانده از دفاع مقدس هستند.
وی افزود: بیش از یکسال از مدیریت کرونا در کشور گذشت و روزهای بسیار بسیار سختی داشتیم که در تنگنای اقتصادی و معیشت، کمبود ارز و ریال و تحریم های ظالمانه ای که بر مردم این سرزمین اعمال کردند، همان هایی که برای مرگ مردم سرزمین شان، در روزهای سخت کرونا غصه می خوردیم از افزایش مرگ و میرهای ایران، شادمان می شدند، به شدت به آن می پرداختند و میزگرد می گذاشتند و آینده مدیریت کرونا در ایران را تیرخلاص می پنداشتند. آنها با تحلیل هایی که کرده بودند، تصور می کردند وقتی کشورهای صنعتی مرفه در مدیریت بیماری وا می مانند، ایرانِ تحریم زده، زودتر از بقیه در این باتلاق فرو خواهد رفت.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز با لطف خدا، عنایت عزیزان و همگرایی و وحدت ملی که شکل گرفت، ایران اسلامی به عنوان یکی از سرافرازترین کشورهای جهان در عرصه مدیریت کرونا درخشید. همین ویروس جهش یافته که در اروپا متاسفانه قتل عام کرد، پس از یک ماه گردش در ایران هنوز با لطف خدا، وفاق و همدلی و در کنار همدیگر بودن و تلاش شبانه روزی همکاران ما، هنوز مرگ و میرهای کشور، دو رقمی است.
دکتر نمکی ادامه داد: به سمت مرگ و میر تک رقمی در کشور می رفتیم که آمار خوزستان، ما را بهم ریخت وگرنه امروز باید در حد مرگ و میرهای تک رقمی بودیم. روزی که موسسات بزرگ علمی دنیا برای ما مرگ های بالای هزار مورد را پیش بینی کردند، لطف الهی و وفاق و همدلی، ما را به مرگ های دو رقمی رساند.
وی تصریح کرد: اتفاقی که در یک سال و اندی گذشته بر دنیا گذشت، بی بدیل است و در طول ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال گذشته، کسی چنین اتفاقی را به یاد ندارد. چه شد که ایران سرافراز در اوج تحریم در این گرفتاری بسیار بسیار سخت و مضایق بسیار زیاد این راه را  با افتخار پیمود؟ اولین عامل توفیق ما، لطف خداوند بود و این وعده الهی است که به مردم صبور، مومن، مخلص و آنهایی که عزیزترین دلبندان شان را برای پاسداشت از این ارزشهای انقلاب و اسلام فدا کردند، این پاداش الهی است که این قوم را تنها نگذارد.
وزیر بهداشت گفت: بارها به همکارانم گفته ام که در اوج گرفتاری، تا زمانی که دعای نیمه شب یک مادر شهید و آه دل سوز یک جانباز قطع نخاع در این سرزمین جاری است، امکان گزند به چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران میّسر نخواهد بود.
دکتر نمکی تاکید کرد: دومین عامل بسیار موثر که همواره گفته ام و در هر منصبی باشم، خواهم گفت و نوشت، حمایت، هدایت و رعایت های بی نظیر مقام معظم رهبری است. اگر این حمایت ها، رعایت ها و پشتیبانی ها نبود بنده به عنوان سرباز کوچک می گویم که امکان نداشت به چنین توفیقاتی برسیم و بی انصافی است که اگر این پدیده بسیار مهم را نادیده بگیریم.
وی بیان داشت: تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا متشکل از همه قوا و رییس جمهور که هر هفته ساعات زیادی را برای این ستاد و مسائل مربوط به کرونا اختصاص داد و این ساختار مورد تایید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت و بارها فرمودند که مصوبات این ستاد لازم الاجرا است و خود من هم رعایت می کنم، ساختاری بود که هیچ کجای دنیا مشابه آن وجود نداشت.
وزیر بهداشت تصریح کرد: از همه مهمتر، همدلی، وفاق، برادری و خواهری که در بین نیروهای موثر کشور شکل گرفت، یکی دیگر از دلایل موفقیت های ایران بود. یکی از موثرترین این همکاری ها، حضور مقتدرانه نیروهای مسلح در کنار وزارت بهداشت بود. در روزهای اول که فشار سنگینی بر ما وارد می شد، دیروقت سردار سلامی تماس گرفت و مهربانانه و با فروتنی گفت که احساس تنهایی نکن ما همه در کنار تو هستیم و واقعا هم بودند.
دکتر نمکی با اشاره به همکاری بسیج با وزارت بهداشت برای اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا و طرح شهید سلیمانی، گفت: با اجرای طرح شهید سلیمانی و در مدت ۵۰ روز، میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در کشور ۶۰ تا ۷۰ درصد و میزان بستری بیماران، بیش از ۵۰ درصد، کاهش یافت. در جمهوری اسلامی توانستیم در طول ۵۵ روز، از یک وارد کننده ونتیلاتور، ماسک و لوازم شوینده و حفاظتی، به یک تولید کننده و بعد به یک صادر کننده تبدیل شویم. چنین رکوردی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و این افتخار بزرگی است.
وی یادآور شد: همدلی، وفاق، برادری، مودت و سرمایه ارجمند ملی را باید پاس بداریم. بارها به روسای دانشگاه های علوم پزشکی گفته ام که وفاق و برادری امروز، سرمایه روز مدیریت کرونا نیست بلکه سرمایه بزرگ ملی برای روزهای سخت جمهوری اسلامی است. ما کشوری هستیم که علاوه بر بلایای طبیعی مکرر، دشمنان قسم خورده داریم و از سوی دیگر، ویروس و عوامل بیماری زای نوترکیب مکرر در دنیا داریم. آنچه در دوران مدیریت کرونا تجربه کردیم، سرمایه ای برای روزهای سخت دیگری شد که خدای ناکرده شاید در پیش داشته باشیم.
وزیر بهداشت افزود: یکی دیگر از عوامل موثر در مدیریت کرونا، استفاده از شیوه جهادی و بسیجی و تجربه برگرفته از دوران دفاع مقدس بود. از این تجربه ذی قیمت در مدیریت کرونا استفاده کردیم. اول در مقابل هجمه ویروس،  سنگرآرایی کردیم و بعد به دل ویروس رفتیم و با تیم های بسیجی و مردمی به شکل محله محور تحت عنوان شهید حاج قاسم سلیمانی، به آن حمله کردیم.
دکتر نمکی گفت: هماهنگی، همدلی و صبوری مردم در مدیریت کرونا خیلی به ما کمک کرد. کسبه عزیز و ارجمند در اوج تنگنای اقتصادی که ما هم خیلی نمی توانستیم از نظر اقتصادی آنها را حمایت کنیم، صبوری کردند، ایستادند و همراهی کردند. همه دستگاه ها به کمک ما آمدند. آنچه که بعد از دفاع مقدس تکرار شد و زیر بیرق و خیمه مقام معظم رهبری، همدلی و وفاق آفرید، شیوه جهادی بود که در مدیریت کرونا تجربه کردیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز شاهد یکی از ارزشمندترین حرکت های عزیزان مان در سپاه و نیروی زمینی بودم و این یک دلگرمی برای این برادر خدمتگزار و سرباز شما شد که شما همیشه در همه عرصه ها، هستید. در عرصه نظام سلامت وقتی وزیر بهداشت می بیند برادرانی آمده اند و می گویند در عرض نیم ساعت هر کجا که نیاز به امکانات داشته باشید، بیمارستانی با همه امکانات فوق تخصصی، برپا می کنیم، برای ما خیلی احساس غرور و سربلندی دارد.
وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز آنچه از امکانات تخصصی، فوق تخصصی و پیشرفته نیروی زمینی سپاه دیدم، حیرت انگیز بود. امیدوارم عزت و آبروی این مجموعه، روز به روز بیشتر شود و به آبرو و خون سید الهشدا(ع) هر روز جمهوری اسلامی ایران، دستاوردهای زیباتری در عرصه بین المللی داشته باشد.
دکتر نمکی در پایان گفت: برای واکسن، حرف های گفتنی زیادی دارم و پس فردا قرار است در وزارت دفاع، واکسن سپند را رونمایی کنیم و آنجا صحبت هایی خواهیم داشت تا ملت شریف ایران بدانند که فرزندان این سرزمین چه افتخاراتی در این عرصه، خلق می کنند. سه شنبه صبح، از چندمین واکسن ملی رونمایی خواهیم کرد که قرار است که تزریق انسانی آن شروع می شود و این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است. در ماه های آینده در عرصه بین المللی افتخارات زیادی را در تولید واکسن کووید۱۹ کسب خواهیم کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x