۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
مدیر هلال احمر استان گیلان:

هلال احمر آماده مقابله با حوادث است/ توزیع ۲۳۰۰ بسته معیشتی

مدیر هلال احمر استان گیلان گفت: در حوزه های مختلف هلال احمر گلستان آمادگی لازم را برای مقابله با حوادث دارد و اقدامات زیادی هم در راستای بهره برداری تجهیزات جدید صورت گرفته است.

سیاوش غلامی، در گفتگوی تفصیلی با خبرگزاری سلامت؛ درباره وضعیت اقدامات هلال احمر از ابتدای تصدی گری این سمت در این استان پرداخت که در ادامه می خوانید.

*از ابتدای تصدی ریاست هلال احمر استان گیلان چه اقداماتی را انجام داده اید؟

ما پیرو برنامه هایی که از گذشته هم بوده یکسری اقداماتی را به عنوان برنامه های خود برای اجرا درنظر گرفتیم. پیگیری پروژه های نیمه تمام مانند انبار شفت گوشلوندان و پایگاه امداد و نجات شفت، دیلمان، زیاز و سایر موارد برای بهره برداری از جمله این اقدامات بوده است. در همین راستا انبار امدادی شفت به بهره برداری رسیده و پایگاه گوشلوندان هم ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، پایگاه زیاز هم به اتمام رسیده و امیدواریم در دهه فجر به بهره برداری برسانیم. پایگاه آئوزی هم ۸۵ درصد پیشرفت داشته و منتظر اتمام پروژه هستیم. در حوزه امداد و نجات هم ساماندهی امدادگران مورد توجه قرار دارد و در همین راستا هم اقداماتی را با کمک سازمان امداد و ستاد انجام دادیم، موضوع ساماندهی نجات گران درجه یک هستند که باید به ایثار تبدیل شوند و به عنوان اولین استان در چند روز آینده با حضور ۱۰۰ نفر از اینها نجاتگران این اقدام انجام می شوند. ۱۰۰ نفر هم شراطی احراز داشتند که طی مکاتباتی که با سازمان امدادو نجات صورت گرفت این اقدام هم عملی خواهد شد. یکی از اقدامات در حوزه ماموریتی تمام بخشی و درمان راه اندازی مرکز توانبخشی رشت است که منتظر مزایده و معرفی نفری هستیم که بتواند اقدامات مشارکتی خود را در این مرکز انجام دهد. در بحث داروخانه در حوزه درمان هم اقداماتی را انجام داده ایم تا بتوانیم وضعیت بهتری را داشته باشیم. هماهنگی هایی را با معاونت غذاوداروها دانشگاه علوم پزشکی برای اینکه بتوانیم داروهای خاص را بگیریم و مشکلات مردم را کمتر کنیم. یکی از بحث هایی که در حوزه جوانان پیگیری کردیم افزایش کیفیت در کنار کمیت است، علی رغم مشکلات مالی اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است. در حوزه های مختلف مانند عامران و ناظران سلامت و سایر مواردی که بر عهده آنها است اقدامات خوبی انجام شده است و منتج به این شده که جمعیت هلال احمر این استان رتبه های خوب و عالی را در سطح کشور کسب کند. دبیرخانه خانه های کانونی هم در این حوزه به استان گیلان سپرده شده است. در حوزه ماموریتی داوطلبان با توجه به اینکه مهمترین بحثی که توسط ستاد و ریاست جمعیت هم پیگیری می شوود بحث خانه های هلال است که باید بگویم خانه های هلال از جمله مواردی است که استان گیلان در سنوات گذشته در این موضوع به لحاظ کمی و کیفی رتبه اول را داشته است و امسال هم افزایش خانه های هلال از ۱۹۳ به ۴۲۵ باز هم رتبه اول کمی و کیفی را در کشور کسب کردیم. سعی کردیم از ظرفیت استانداری، پست بانک، بنیاد صد امام و دیگر موارد برای تجهیز این خانه ها استفاده کنیم. در اولین اقدام پست بانک کیف کمک های اولیه را از نساجی هلال برای ما به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان تهیه کرد تا در اختیار خانه های هلال قرار دادیم. از این خانه ها در امور مختلف بهره مند می شویم. با توجه به شیوع کرونا سعی کردیم در هماهنگی با سازمان داوطلبان از افرادی که در این راستا می توانند به مردم کمک کنند استفاده کنیم.

*چند بسته معیشتی به مردم نیازمند اهدا شد؟

ما در سه مرحله بسته معیشتی توزیع کردیم، دو مرحله هم بسته بهداشتی توزیع شده است. علاوه بر کمک های مردمی، سازمان داوطلبان بالای ۵ میلیارد تومان برای این کمک ها هزینه کرده است، در آخرین مرحله هم حدود ۸۸۰ میلیون تومان در قالب بیش ۲۳۰۰ بسته معیشتی در اختیار مردم قرار گرفت. در طرح های مختلفی نظیر طرح مواسات که مقام معظم رهبری هم دستور دادند ما هم کمک ها و مساعدت های خاص خودمان را داشتیم.

*در حوزه آموزشی چه اقداماتی انجام شده است؟

در این راستا هم آموزش های تخصصی و هم آموزش های بازآموزی و هم عمومی و همگانی بیشتر به شکل وبینار در فضای مجازی و با رعایت شرایط بهداشتی ای وجود دارد، این اتفاق افتاده است و کماکان هم ادامه دارد، سعی شده برای مربیان هم به اشکال مختلف بازآموزی بگذاریم تا بتوانیم هم سطح سازی را داشته باشیم. در دفتر نماینده ولی فقیه هم اتفاقات خوبی رخ داده است، حضور نیروهای طلاب را در حوادث و شرایط مختلف داریم و از کانون طلاب در حوزه برادران و خواهران طی توافقنامه ای که با حوزه های علمیه داشتیم، بهره برداری خواهیم کرد. امروز در گام اول وبینار آمادگی در مخاطرات برای تمام اعضا در سراسر استان برگزار شد تا اگر حادثه ای رخ داد از ظرفیت طلاب هم استفاده کنیم. البته یکی از دغدغه هایی که امدادگران دارند مسائل شرعی ای است که در حوادث بوجود می آید! قطعا ارتباط ما با کانون طلاب می تواند این مشکلات را برطرف کند.

*وضعیت انبارهای امدادی چگونه است؟

انبارهای امدادی شارژ شده اند ولی با توجه به گستردگی حوادث و جمعیت و پراکندگی آن در سطح استان، تقویت انبارهای اهمیت ویژه ای دارد، هماهنگی های لازم با سازمان امداد و نجات هم انجام شده است و این آمادگی وجود دارد که اگر اتفاقی افتاد بتوانیم به مردم کمک کنیم، ضمن اینکه سعی شده از ظرفیت استان های دیگرهم بهره ببریم. به عنوان مثال برای مدیریت بحران هم هماهنگی لازم صورت گرفته که بتوانیم مقداری از کالاها را دپو کنند و در اختیار جمعیت قرار دهند.

*در حوزه امداد هوایی چه اقداماتی انجام شده است؟

 

در این ارتباط ما یک فروند بالگرد مقیم داریم، البته اورژانس هم یک بالگرد دارد و در حوادث خودش استفاده می کند، ما هم در حوادثی که باید وظایف امدادی انجام دهیم کمک می کنیم. تعامل بین دستگاهی هلال با همه سازمان ها وجود دارد که در رسیدگی به حوادث خیلی کمک کننده است.

*برای حوادث زمستانی بویژه برف و یخبندان در جاده ها چقدر آمادگی دارید؟ در طرح زمستانه چه کردید؟

استان گیلان به لحاظ حادثه خیزی در رتبه پنجم کشور قرار دارد؛ ما سعی کردیم در همه زمینه ها آمادگی لازم را داشته باشیم، با دستگاه های مختلف هم صحبت کردیم تا همه بتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند، ما در بضاعت خودمان این آمادگی را با انجام مانور و تیم بندی ها کسب کرده ایم تا به بهترین شکل در زمان حوادث به مردم امدادرسانی کنیم و در مناطقی که به عنوان مناطق پرخطر شناسایی شده وارد شدیم. تجربه نشان داده که در چه نقاطی بیش از همه دچار مشکل هستیم و برای همین رایزنی با خانه های هلال انجام و دپوی برخی اقلام را در این مناطق داریم و تیم ها را آماده کرده ایم که اگر اتفاقی افتاد به بهترین شکل امدادرسانی کنیم.

*صحبت پایانی

باید به مردم و مسئولان بگویم که جمعیت هلال احمر یک مجموعه غیردولتی است و یکی از بزرگترین مجموعه های خیریه محسوب می شود. انتظار ما این است که خیرین در امور مختلف به ما در تامین تجهیزات کمک کنند. درخواست ما از دولت و مجلس این است که از جمعیت حمایت کنند. با توجه به وظایفی که بویژه در حوزه امداد و نجات به عهده جمعیت گذاشته شده نیاز به تجهیزات و امکانات بیشتری است. باید به کارکنان هم توجه شود.

 

خبرنگار: سید حمیدرضا ریاض

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments