Friday 5 June 2020 | جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷
بازدید: 173

هفته تهران فرصتی برای یادآوری آینده روشن

شهردار تهران گفت: اگر بازار تهران را استانبول مقایسه کنیم شاید بازار استانبول به‌روزتر باشد اما قطعا بازار تهران علی‌‌رغم فرسودگی کالبدی زنده‌تر است.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت) پیروز حناچی در آیین بزرگداشت روز تهران با اشاره به اینکه کاخ گلستان اثر ثبت جهانی تهران است، اظهار کرد: در نوروز ۱۱۷۵ آغامحمد خان قاجار در اینجا تاج‌گذاری و تهران را به عنوان پایتخت معرفی کرد.

وی افزود: این اثر حد شمالی حصار صفوی تهران است که در کنار آن محلات تاریخی‌ای همچون بازار و سنگلج قرار گرفته است.

شهردار تهران با بیان اینکه در دوره پهلوی اول خیابان‌های زیادی از این بافت تاریخی عبور کرد، گفت: روزی در کنار عمارت شمس‌العماره بسیاری از عکس‌های قدیمی تهران از بام همین عمارت گرفته شد، در حقیقت در جای جای این محدوده خاطرات دوران چندصد ساله تهران را می‌توان جست‌وجو کرد.

حناچی ادامه داد: همچنین روی همین تختی که در کاخ گلستان قرار گرفته چند پادشاه تاج‌گذاری کرده‌اند. در حقیقت کسانی که این فضا را طراحی کرده‌اند به زوایای تاثیرگذار آن بر روی روح و روان انسان توجه ویژه‌ای داشتند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بازار تهران هنوز هم قلب اقتصادی تهران و حتی ایران است، گفت: اگر بازار تهران را استانبول مقایسه کنیم شاید بازار استانبول به‌روزتر باشد اما قطعا بازار تهران علی‌‌رغم فرسودگی کالبدی زنده‌تر است. بازار تهران واجد ارزش‌هایی است که در جای جای آن می‌توان ارزش‌ها و آثار تاریخی را مشاهده کرد.

شهردار تهران با بیان اینکه معتقدم مشابه ارزش‌های اجتماعی بازار تهران در جهان پیدا نمی‌شود، افزود: این بازار دارای شبکه اجتماعی‌ای است که اجازه نمی‌دهد کسی در بازار زمین بخورد، هنوز هم این شبکه در بازار فعالیت می کند.

حناچی یادآور شد: هفته تهران فرصتی برای یادآوری ترمیم آینده روشن با استفاده از آنچه در گذشته داشتیم، است.

 

خبرنگار: سیدعلیرضا ریاض

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of