۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶

هشدار پوتین درباره تلاش‌های بی‌نام خارجی برای بی‌ثبات سازی روسیه

پوتین رئیس به آژانس ضد جاسوسی کشورش دستور داد تلاش‌های خود را دو چندان کند تا منبع تلاش‌های غربی‌ها برای بی‌ثبات سازی روسیه را آشکار کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه به عالی‌ترین آژانس ضد جاسوسی کشورش دستور داد تلاش‌های خود را دو چندان کند تا منبع تلاش‌های غربی‌ها برای بی‌ثبات سازی روسیه را آشکار کند.

پوتین در سخنرانی در جلسه مقامات ارشد سرویس امنیت فدرال یا FSB، آژانس اصلی جانشین KGB، به سیاست به اصطلاح مهار روسیه اشاره کرد و متهم کرد که آن‌ها شامل تلاش برای از بین بردن توسعه ما و کند کردن آن، ایجاد مشکلات در کنار مرزهای ما، ایجاد بی‌ثباتی داخلی و تضعیف ارزش‌هایی که جامعه روسیه را متحد می‌کند.

رئیس جمهور روسیه افزود که این فعالیت‌ها توسط قدرت‌های خارجی، که از آن‌ها نام نبرد، برای تضعیف روسیه و قرار دادن آن در کنترل بیگانگان انجام می‌گیرد.

ایالات متحده و متحدانش در ناتو ادعاهای مشابه قبلی کرملین مبنی بر تلاش برای تضعیف روسیه را رد کردند.

روابط روسیه و غرب پس از مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، به پایین‌ترین سطح پس از جنگ سرد سقوط کرد. دستگیری اخیر الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسی و سرکوب گسترده معترضین خواستار آزادی وی، یکی دیگر از عوامل تنش بوده است.

ناوالنی برجسته ترین منتقد پوتین در ۱۷ ژانویه هنگام بازگشت از آلمان دستگیر شد، جایی که وی ۵ ماه را در دوره نقاهت از مسمومیت عامل عصبی که مقصر آن کرملین بود، گذراند. مقامات روسی این اتهام را رد کرده و ناوالنی را به همکاری با آژانس‌های اطلاعاتی غربی متهم کرده‌اند، ادعاهایی که وی مورد تمسخر قرار داده است.

در اوایل این ماه، ناوالنی به دلیل نقض شرایط مشروط در دوران نقاهت در آلمان به دو سال و شش ماه زندان محکوم شد. این حکم از یک محکومیت اختلاس در سال ۲۰۱۴ ناشی می‌شود که ناوالنی آن را جعل کرده و دادگاه اروپایی حقوق بشر را غیرقانونی دانسته است.

دستگیری ناوالنی موجب اعتراضات گسترده در روسیه شده است

دستگیری ناوالنی به موجی از اعتراضات دامن زده است که ده‌ها هزار نفر را به خیابان‌های سراسر روسیه کشاند. مقامات حدود ۱۱۰۰۰ نفر را بازداشت کرده‌اند، بسیاری از آن‌ها جریمه نقدی شده یا به زندان بین ۷ تا ۱۵ روز محکوم شده‌اند.

روابط روسیه و غرب

در پی تظاهرات، پارلمان تحت کنترل کرملین مجازات عدم اطاعت از پلیس را سخت‌تر کرده و جریمه‌های جدیدی را برای تأمین بودجه تظاهرات در نظر گرفته است. پوتین روز چهارشنبه این لایحه‌های جدید را امضا کرد.

پوتین بدون نام بردن از ناوالنی، کسانی را که گفته می‌شود منافع خارجی را تأمین می‌کنند، در روسیه مورد حمله قرار داد.

او گفت: لازم است میان رقابت سیاسی طبیعی، رقابت بین احزاب سیاسی، بسترهای ایدئولوژیک، دیدگاه‌های مختلف در مورد توسعه کشور و فعالیت‌هایی که هیچ ارتباطی با دموکراسی ندارند و هدف آن‌ها تضعیف ثبات و امنیت کشور است و دنبال منافع خارجی هستند، مرزی تعیین کنیم.

رئیس جمهور روسیه بر لزوم محافظت FSB از انتخابات پارلمانی تعیین شده در ماه سپتامبر تأکید کرد.

پوتین از این آژانس به دلیل اخلال در فعالیت‌های جاسوسان خارجی استقبال کرد و ادامه داد که هویت ۷۲ افسر اطلاعات خارجی و ۴۲۳ خبرچین آن‌ها را از برملا است. وی به FSB دستور داد تا از آخرین فن آوری‌های نظامی کشور محافظت کند و گفت: همه شما می‌دانید که ما چیزهای زیادی برای محافظت داریم.

پوتین همچنین FSB را به خاطر تلاش‌هایش برای مبارزه با تروریسم ستود. وی گفت که از ۷۲ حمله تروریستی در سال گذشته جلوگیری کرد. وی به آژانس دستور داد تماس بین گروه‌های تروریستی و سرویس‌های ویژه خارجی را کشف کند.

پوتین بدون جزئیات بیشتر گفت: متأسفانه، هر اتفاقی رخ می‌دهد و آن‌ها همچنین از تروریست‌ها استفاده می‌کنند.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x