۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴

هشدار متخصصان عفونی: درروزهای بارانی از ماسک خیس استفاده نکنید

عضو هیئت علمی گروه بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نسبت به استفاده از ماسک‌های خیس با شروع فصل سرما و بارندگی ها هشدار داد وگفت: در روزهای بارنی از ماسک خیس استفاده نکنید.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا فاطمی درباره نحوه استفاده ماسک در هوای سرد و نمناک اظهار کرد: صرف نظر از علت مرطوب شدن ماسک هر علتی که باعث مرطوب شدن یا خیس شدن ماسک شود تاثیرگذاری ماسک را کاهش می دهد.

وی  نسبت به استفاده از ماسک‌های خیس با شروع فصل سرما و بارندگی ها هشدار داد و گفت: در روزهای بارنی از ماسک خیس استفاده نکنید.

وی با اشاره به این که استفاده درست و صحیح از ماسک به عنوان مهم‌ترین عامل بازدارنده از ابتلا به ویروس کرونا بسیار ضروری است، افزود:در زمانی که باران می بارد اگر از خیس شدن ماسک جلوگیری شود می توان تا زمان استاندارد که حدود چهار ساعت است از ماسک استفاده کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در هر شرایطی در صورت مرطوب شدن ماسک، حتی به دلیل صحبت کردن های متمادی باید ماسک را تعویض کنید.

معاون آموزشی بیمارستان شهدای تجریش با بیان این که استفاده از شال گردن به جای ماسک (در صورت اضطرار) در سرما منعی ندارد توضیح داد: شال گردن به دلیل بافت سنگینی که دارد می تواند بخوبی از انتقال و یا ورود ویروس پیشگیری کند اما نکته اینجاست که اگرچنانچه ماسک در دسترس نباشد میتوان از شال گردن استفاده کرد چرا که ماسک های استاندارد تاثیر بهتری برای پیشگیری از بیماری دارند.

 به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه،  مشکل و چالش استفاده از شال گردن این است که اگر احیانا شال گردن به هر دلیلی در حین استفاده مرطوب و یا به ویروس آلوده شود، دور انداخته نمی شود و ممکن است فرد ویروس را حتی با خود به داخل منزل یا محیط کارهم ببرد در حالیکه ماسک های یکبار مصرف به راحتی قابل تعویض هستند.

 وی تاکید کرد: باید شال گردن حتما بعد از استفاده و در اولین فرصت به دقت شست و شو شده تا ویروس و یا آلودگی احتمالی از سطح ویروس پاک شود.

وی درباره زمان اثرگذاری استفاده از ماسک های معمولی نیز توضیح داد: زمان  استفاده از ماسک های سه لایه معمولی حداکثر سه تا چهار ساعت است.

دکتر فاطمی یادآور شد: زمانی که ماسک مرطوب تر شود مدت استفاده از ماسک کوتاهتر نیز خواهدشد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  در باره ماسک های فیلتر دار و یا N۹۵  نیز توضیح داد: این ماسک ها از ماسک های سه لایه ضخیم تر هستند و حداکثر زمان استفاده  از این ماسک ها در صورتی که مرطوب نشده باشند هشت ساعت است.

وی خاطرنشان کرد: هر نوع ماسکی چنانچه از صورت برداشته شد مجداد نباید استفاده شود حتی اگر زمان استفاده از آن کمتر از یک ساعت باشد.

دکتر فاطمی با تاکید بر این موضوع که استفاده از ماسک های استاندارد به میزان قابل توجهی می تواند از انتقال ویروس جلوگیری کند، توصیه کرد: اگر چنانچه به کیفیت و استاندارد ماسک شک دارید می توانید برای تاثیر گذاری بهتر از دوماسک بصورت همزمان استفاده کنید و یا در غیر اینصورت یک دستمال کاغذی داخل ماسک قراردهید.

وی ضرورت  تهیه ماسک های استاندارد را از مراکز معتبرو داروخانه مورد تاکید قرار داد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری اهمیت استفاده عموم مردم را  از ماسک یادآور شد و هشدار داد: مهم این  است که همه ی مردم از ماسک استفاده کنند در این صورت است که بیماری به میزان قابل توجهی کنترل می شود. فردیکه مبتلا نشده از ماسک استفاده می کند که از بروز بیماری پیشگیری کند ولی ۷۰ درصد جلوگیری از سرایت پذیری به این موضوع  وابسته است که فرد ناقل از ماسک استفاده کند.

 دکتر فاطمی گفت: ماسک فرد سالم ۳۰ درصد از ابتلابه بیماری پیشگیری می کند بنابراین تاثیر مهم کاهش شیوع بیماری را زمانی شاهد خواهیم بود که همه بصورت عمومی از ماسک استفاده کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments