۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰

هشدار درباره دخالت در تاریخ تولد نوزاد/ از زایمان های تقویمی و لاکچری اجتناب کنید

فلوشیپ پریتانولوژی بیمارستان شهدای تجریش وعضو هیئت علمی دانشگاه به والدین هشدار داد: دخالت در تاریخ تولد نوزاد ممکن است منجر به بروز عوارض ماندگار، ناتوانی و حتی مرگ در نوزاد شود

به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  ، دکتر پریچهر پورانصاری فلوشیپ پریتانولوژی بیمارستان شهدای تجریش وعضو هیئت علمی دانشگاه  با اشاره به این که طول دوره بارداری در انسان ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته است افزود: اغلب زنان باردار که کاندید زایمان طبیعی هستند در فاصله ۳۹ تا ۴۰ هفته زایمان می کنند اما در حدود ۱۰ درصد آنان ممکن است حاملگی فراتر از ۴۰ هفته ادامه پیدا کند که حداکثر تا ۴۲ هفته باید انجام شود.

این فلوشیب زنان و زایمان در ادامه گفت: گاهی به دلایل مختلفی نظیر بیماری، نداشتن شرایط زایمان طبیعی، مشکلات مادر و جنین و مواردی از این قبیل زایمان به تجویز پزشک به صورت برنامه ریزی شده انجام می گیرد. اما این زایمان برنامه ریزی شده نیز در پایان ۳۹ هفتگی حاملگی توصیه می شود و هر گز قبل از ۳۹ هفته توصیه نمی شود.

به گفته دکتر پورانصاری بچه هایی که زودتر از ۳۹ هفته تمام و بدون اندیکاسیون یا مورد اورژانسی متولد می شوند، معمولا در معرض یکسری عوارض به ویژه عوارض تنفسی و سندرمی به نام دیسترس تنفسی قرار می گیرند که این سندرم اغلب در نوزادانی که بین ۳۷ هفته تا ۳۹ هفته متولد می شوند بروز می کند.

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  با اشاره به این که عوارض تنفسی ایجاد شده گاهی منجر به بروز عوارض ماندگار در نوزاد می شود اظهار کرد: گاهی این دیسترس تنفسی بسیار مقاوم به درمان است و به درمان های رایجی که برای این نوزادان انجام می شود پاسخ نداده و متاسفانه منجر به مرگ نوزاد می شود.

 دکتر پورانصاری ضمن هشدار به والدین تاکید کرد: از دخالت و دستکاری در زمان زایمان مگر در موارد اورژانسی که ادامه حاملگی برای جان مادر و جنین خطر دارد باید جدا اجتناب کرد.

این فلوشیب زنان وزایمان بیمارستان شهدای تجریش با بیان این مطلب که زایمان زودتر از ۳۹ هفته به هیچ وجه توصیه نمی شود گفت:  متاسفانه این روزها باب شده والدین می خواهند تاریخ تولد فرزندشان را یک زمان  و روز خاصی قرار دهند که اگر سن بارداری کمتر از ۳۹ هفته کامل باشد اصلا کار پسندیده ای نیست و کاملا غیر علمی است و اصلا توصیه نمی شود.

وی در خاتمه سخنان خود ضمن هشدار به والدین خاطرنشان کرد: عوارض تنفسی که در نوزادان نارس ایجاد می شود علاوه بر این که ممکن است باعث بروز عوارض ماندگار و ناتوانی در نوزاد شود، بار اقتصادی سنگینی برای خانواده و اجتماع در برخواهد داشت و گاهی نیز ممکن است منجر به مرگ نوزاد شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x