۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵

هزینه ناسا برای بازگشت به ماه ۲۸ میلیارد دلار است!

ناسا روز دوشنبه آخرین برنامه خود را برای بازگشت فضانوردان به ماه در سال 2024 فاش کرد و هزینه این عملیات را 28 میلیارد دلار تخمین زد که 16 میلیارد دلار آن برای ماژول فرود ماه هزینه می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، ناسا روز دوشنبه آخرین برنامه خود را برای بازگشت فضانوردان به ماه در سال ۲۰۲۴ فاش کرد و هزینه این عملیات را ۲۸ میلیارد دلار تخمین زد که ۱۶ میلیارد دلار آن برای ماژول فرود ماه هزینه می‌شود.

کنگره که در ۳ نوامبر برگزار می‌شود، مجبور خواهد شد بودجه پروژه‎ای را که توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به عنوان اولویت اصلی تعیین شده است، امضا کند. ۲۸ میلیارد دلار بودجه سال‌های ۲۵-۲۰۲۱ را شامل می‌شود.

جیم بریدنستین، مدیر ناسا در یک جلسه تلفنی با خبرنگاران در مورد ماموریت آرتمیس برای بازگشت انسان به ماه، خاطرنشان کرد که خطرات سیاسی اغلب بزرگترین تهدید برای کار ناسا، به ویژه قبل از چنین انتخابات حساسی است.

پس از اینکه میلیاردها دلار برای پروژه مریخ هزینه شد، باراک اوباما برنامه مأموریت مریخ با سرنشین را لغو کرد.

ناسا: با دریافت اولین سهم، پروژه ماه را آغاز می‌کنیم!

بریدنستین گفت، اگر کنگره اولین سهم ۳.۲ میلیارد دلاری را تا کریسمس تصویب کند، ما همچنان در مسیر فرود در ماه در سال ۲۰۲۴ هستیم.

بازگشت فضانوردان به ماه ناسا

وی گفت: برای اینکه مسئله روشن باشد، ما به قطب جنوب ماه می‌رویم.

سه پروژه مختلف برای ساخت فرود روی ماه طراحی شده است که دو فضانورد که یکی از آن‌ها خانم است را از فضاپیمای Orion به ماه حمل می‌کند.

اولین مورد توسط Blue Origin، توسط مدیر عامل آمازون جف بزوس و با مشارکت Lockheed Martin ،Northrop Grumman و Draper تاسیس شده است. دو پروژه دیگر توسط اسپیس ایکس، الون ماسک و توسط شرکت Dynetics انجام می‌شود.

اولین پرواز با نام آرتمیس اول که برای نوامبر ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده است، بدون سرنشین انجام خواهد شد: موشک غول پیکر جدید SLS که هم اکنون در مرحله آزمایشی خود قرار دارد، برای اولین بار با کپسول Orion پرواز می‌کند.

آرتمیس دوم، در سال ۲۰۲۳، فضانوردان را به دور ماه می‌برد اما فرود نخواهد آمد.

سرانجام، آرتمیس III معادل Apollo 11 در سال ۱۹۶۹ خواهد بود، اما اقامت در ماه بیشتر طول خواهد کشید  به مدت یک هفته و شامل دو تا پنج فعالیت در فضا خواهد بود.

بریدنستین گفت: علمی که ما برای انجام این کار استفاده می‌کنیم، واقعاً متفاوت از هر کاری است که قبلاً انجام داده‌ایم. ما باید در دوران آپولو به یاد داشته باشیم که فکر می‌کردیم ماه مانند یک استخوانِ خشک شده است. اکنون می‌دانیم که آب یخ زده زیادی در آن وجود داشته و می‌دانیم که در قطب جنوب قرار دارد.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments