۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵

هر آنچه که باید در مورد واکسن بدانید

واکسن و ایمنی‌سازی بدن یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های تاریخ پزشکی است که می‌تواند ما را از ابتلا به بیماری‌های مهلک مصون نگهدارد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، واکسن‌ها که می‌توانند ما را از ابتلا به بیماری‌های خطرناکی چون سرخک، فلج اطفال و آبله نجات دهند، چه هستند و چگونه تولید می‌شوند؟

تاریخ ایمنی‌سازی بدن به زمان‌های قدیم بازمی‌گردد. زمانی که آبله شایع شد. این بیماری ویروسی مصریان و چینی‌های باستان را مبتلا کرد. پزشکان چینی در آن زمان، روشی پیدا کردند که با استفاده از آن، سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با آبله تقویت کردند و افراد بسیاری را نجات دادند.

در قرن ۱۸میلادی، پزشکی انگلیسی به نام ادوارد جنر متوجه شد، وقتی زنان هنگام کار در گاوداری، در معرض بیماری آبله گاوی قرار می‌گیرند، به ویروس آبله مبتلا نمی‌شوند. او به این نتیجه رسید با استفاده از واکسن آبله گاوی می‌توان از ابتلا به آبله پیشگیری کرد.

آنفلوآنزا، بیماری دیگری است که در سال ۱۹۱۸ میلادی، تقریبا ۱۰۰ میلیون نفر در دنیا را به کام مرگ کشاند و سال ۱۹۳۳میلادی بود که محققان متوجه شدند، یک ویروس عامل ابتلا به این بیماری است. آنها با شناسایی روش تکثیر این ویروس، توانستند آن را جدا کرده و با رشد آن در آزمایشگاه، واکسن آنفلوانزا تولید کنند.

این ترفند باعث تولید واکسن فلج اطفال که آن هم نوعی بیماری ویروسی است، شد. بدین ترتیب میلیون‌ها نفر از ابتلا به این بیماری مصون ماندند.

سال ۲۰۱۴، واکسن ابولا به وسیله کانادایی‌ها تولید شد که هنوز این واکسن مراحل آزمایشی خود را طی می‌کند. سرعت تولید این واکسن بسیار عالی بود. آن فقط در ۱۲ ماه تولید شد.

محققان برای تولید واکسن، این موضوع که انسان چگونه می‌تواند در محیط‌زیست طبیعی خود از بیماری‌زاها محفوظ باقی بماند را بررسی کردند.

آنها چگونگی واکنش سیستم ایمنی بدن انسان به بیماری‌زاها و پادتن‌هایی را که تولید می‌کنند، مطالعه کردند و به این نتیجه رسیدند که آنها می‌توانند عامل بیماری‌زای بسیار ضعیفی به بدن وارد کنند و موجب واکنش سیستم ایمنی بدن و تولید پادتن‌های لازم برای پیشگیری از بیماری شوند. بدین ترتیب واکسن تولید شد.

محققان برای بهبود واکسن‌ها به روش‌های مختلفی اندیشیده‌اند که یکی از آنها زدن واکسن به زنان باردار است تا بدین وسیله پادتن‌های لازم تولید شده و از طریق جفت به نوزاد منتقل شود. وقتی این روش در بریتانیا آزمایش شد، ۹۰ درصد نوزادان در چند ماه اول زندگی‌شان از ابتلا به بیماری مصون ماندند.

به گزارش طبنا، واکسن‌ها با تحریک سیستم ایمنی بدن، تولید پادتن کرده و بدن را در برابر بیماری‌های مختلف مصون نگه‌ می‌دارند. این روش درمانی توانسته جان افراد بسیاری را از بیماری‌های خطرناک برهاند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x