۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳

هدف قرار دادن ژن‌ها، ممکن است به درمان سندروم داون کمک کند

سندروم داون به عنوان متداول ترین مشکل کروموزونی در ایالات متحده شناخته می‌شود، به صورتی که  این بیماری یکی از هفصد کودک متولد شده را مورد هدف قرار داده و سالانه 6000 نوزاد با این سندروم  متولدمی‌شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از سایت راتجرز تودی، معمولا یک کودک با ۴۶ کروموزوم بدنیا می‌آید، اما در کودکان با سندروم داون، یک کروموزوم بیشتر وجود دارد.

این در روند توسعه مغز و بدن این کودکان تفاوت ایجاد می‌کند و باعث رویارویی با چالش‌هایی روانی و فیزیکی در آنها می‌شود.

پژوهشگران نشان داده‌اند که هدف قرار دادن ژن‌های خاصی قبل از تولد با معکوس کردن روند توسعه نادرست مغز و همینطور بهبود عملکرد‌های شناختی می‌تواند به درمان سندروم داون کمک کنند.

دانشمندان دو مدل آزمایشی را ایجاد کرده و در آن سلول‌های بنیادی (که قابلیت تبدیل به دیگر سلول‌ها را دارند) را مورد استفاده قرار دادند. آن‌ها از این سلول‌ها در یک اندام واره ی مغز (مدلی منیاتوری و شبیه سازی شده از مغز انسان) و همینطور مدلی از مغز موش که در آن سلول‌های مغز انسان جای گذاری شده بود، استفاده کرده و دریافتند که نورون‌های مهاری (نوعی پیام رسان عصبی) در این مدل‌ها که دارای این سندروم هستند، بیش از حد تولید می‌شوند.

این ژن او ال جی ۲ بود که به تعادل تحریک کننده و مهار کننده‌های تعادلی برای محیطی سالم‌تر کمک می‌کرد. نتایج آنها نشان می‌دهد که این ژن، هدفی عالی برای درمان این سندروم قبل از تولد است.

دانشمندان امیدوارند با جلوگیری از رشد غیرطبیعی مغز قبل از تولد و بهبود عملکرد‌های رفتاری و شناختی بعد از تولد، این بیماران بتوانند در زندگی با چالش کمتری روبرو شوند.

مترجم: سیدمحمدمعین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments