۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲

نیم نگاهی به سندروم کاپگراس

سندروم کاپگراس وضعیتی روانشناسیست که در آن فرد مبتلا فکر می کند اعضای نزدیک او با فرد دیگری عوض شده اند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از healthline، سندروم کاپگراس که معمولا به عنوان سندروم ایمپوستر نیز شناخته می‌شود نوعی اختلال روانیست که باعث می‌شود فرد مبتلا احساس کند افراد نزدیک او با افرادی حیله گر که نقاب به چهره دارند عوض شده اند. این بیماری هم به فرد مبتلا آسیب روحی می‌رساند و هم به فرد متهم شده. برای مثال ممکن فردی همسرش را متهم به این کند که یک حیله گر جای او را گرفته و او همسر آن فرد نیست. در شرایطی ممکن است فرد مبتلا احساس کند یک حیوان، شیء یا حتی یک خانه جایگزین شده است.

سندروم ایمپوستر می‌تواند در هر فردی ایجاد شود، اگرچه این سندروم در خانم‌ها شایع تر است. در شرایطی خیلی خاص، کودکان نیز ممکن است به این سندروم دچار شوند. دلایل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد این اختلال شوند، عواملی مثل آلزایمر، فراموشی، اسکیزوفرنی، خونریزی مغزی و صرع. البته نظریه‌های زیادی درمورد این بیماری وجود دارد. برخی متخصصان آن را تنها بخاطر مشکلی در کارکرد مغز می‌دانند در حالی که برخی دیگر معتقدند اختلالات شناختی نیز به ایجاد این سندروم کمک می‌کنند.

در حال حاضر درمان قطعی ای برای این بیماری وجود ندارد چراکه تحقیقات بسیار گسترده تری در این زمینه باید انجام گیرد. در بیشتر اوقات اگر بیماری دومی‌مثل اسکیزوفرنی باعث ایجاد این اختلال شده باشد، با درمان و بهبود آن بیماری، اختلال کاپگراس نیز بهبود خواهد یافت. بهترین راه حل برای افراد مبتلا به این بیماری، ایجاد محیطی مثبت، آرامش بخش و امن است تا فرد احساس امنیت و اعتماد کند. برخی متخصصان به بیماران القا می‌کنند که توهم آنها درست است، این کار از اضطراب و ترس آنها می‌کاهند. در حالی که متخصصانی دیگر از روش یادآوری واقعیت استفاده می‌کنند به این معنی که فردی که از بیمار مراقبت می‌کند، خاطرات گذشته را برای او تعریف می‌کند و یا  جزئیاتی شخصی را بازگو می‌کند تا اعتماد بیمار را نسبت به اینکه آن فرد، همان فرد واقعیست جلب کند.

این بیماری همچنان ناشناخته مانده است و جزو عجیب ترین بیماری‌های دنیا شناخته می‌شود، امید است با پیشرفت تکنولوژی و تحقیقات گسترده در این زمینه درمانی قطعی برای بیماران مبتلا به این اختلال کشف شود تا آنها نیز زندگی راحتی را تجربه کنند.

مترجم : معین حبیبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x