۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳

نیم نگاهی به جریان استیضاح ترامپ

محاکمه استیضاح دونالد ترامپ موضوعی مورد بحث در میان خبرگزاری‌های مختلف بین‌المللی است که در ادامه چگونگی اجرای آن را شرح می‌دهیم.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از CNN، رئیس دادگستری جان رابرتز هفته گذشته  قسم خورد که رسماً دادگاه استیضاح رئیس جمهور دونالد ترامپ را آغاز کند، اما دادگاه به صورت جدی سه شنبه بعد از ظهر آغاز شده است، هنگامی‌که انتظار می‌رود جمهوری خواهان و دموکرات‌ها برای قطعنامه تصمیم بگیرند تا مقررات دادرسی را تعیین  و شروع به بحث درباره آن کنند. اندکی بعد مطابق قطعنامه سازماندهی چهار صفحه‌ای که به دست CNN رسیده است، میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا، یک جلسه زمانی برای دادرسی که از دادگاه استیضاح رئیس جمهور بیل کلینتون جدا می‌شود، پیشنهاد خواهد کرد.

این امکان وجود دارد که سناتورها برای بحث درمورد موضوعاتی که آنها را تقسیم می‌کنند، به جلسه علنی‌ای رأی دهند چرا که قوانین استیضاح مانع از صحبت آنها در طول محاکمه می‌شود.

جلسه دادگاه روز سه‌شنبه ساعت ۱ بعد از ظهر آغاز خواهد شد و پس از آن شش روز در هفته، دوشنبه تا شنبه، در ساعت ۱ بعد از ظهر شروع می‌شود. جدول زمانی متراکم برای استدلال‌های ارائه شده در قطعنامه مک کانل، این احتمال را به وجود می‌آورد که دادگاه، حداقل در هفته اول خود ، روزهای ۱۲ ساعته داشته باشد و تا اواخر شب امتداد یابد. جلسه اول روز سه شنبه، هنگامی‌که آنها با قطعنامه سازماندهی برخورد می‌کنند ، طبق گفته دستیاران هر یک از گروه‌ها، ممکن است  تا ساعت ۶ بعد از ظهر به طول انجامد.

انتظار می‌رود سناتورها به بحث درباره قطعنامه مک کانل بپردازند که مقررات دادگاه را تعیین می‌کند. این بحث دو ساعت طول خواهد کشید که به طور مساوی دربین هر دو طرف تقسیم می‌شود. انتظار می‌رود این بحث میان سناتورها صورت نگیرد چراکه مجاز به صحبت در جلسه دادگاه نیستند بلکه بین مدیران استیضاح مجلس و وکلای مدافع رئیس جمهور انجام شود.

سپس رهبر اقلیت سنا چاک شومر، دموکرات نیویورک اصلاحاتی را ارائه می‌دهد. اگرچه معلوم نیست چه خواهد گفت، طرح شومر احتمالاً خواهان شاهدان به طور کلی یا شاهدانی مشخص برای شهادت دادن و همچنین اسنادی که باید تهیه شود فراخوانی می‌کند.

اصلاحیه شومر دو ساعت قابل بحث است – یک ساعت برای هواداران و یک ساعت برای حریفان. می‌توان زمان را به میزان دلخواه مصرف کرد بنابراین نیازی به استفاده از دو ساعت کامل نیست.

رای گیری در مورد اصلاحیه پس از آن صورت خواهد گرفت که سناتورها در طول محاکمه پشت میزهایشان از رای‌های بله یا خیر خود نسبت به تمام رای‌های تصویب شده در طول محاکمه استفاده می‌کنند. برای تصویب این اصلاحیه پنجاه و یک رای لازم است.

این محاکمه در حال حاضر در حال انجام است. جالب است که بدانید پنجاه و یک درصد از آمریکایی‌ها معتقدند ترامپ باید توسط سنا از ریاست جمهوری برکنار شود. در حالی که تنها چهل و پنج درصد آنها به ماندن دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری رای داده اند.

اینها اطلاعاتی در مورد چگونگی برگزار شدن این دادگاه بودند. استیضاح ترامپ در سال ۲۰۱۹ انجام گرفت و پس از آن در سال ۲۰۲۰ به سنا رسید. دلیل استیضاح ترامپ سوء استفاده از قدرت و جلوگیری از اقدامات کنگره آمریکا است. با اتمام این دادگاه اطلاعات بیشتری به شما عزیزان، توسط گروه بین الملل طبنا(خبرگزاری سلامت) خواهد رسید.

مترجم : معین حبیبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments