۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹

نیم نگاهی به اختلالات نادر خواب

عوامل مختلفی مانند هرگونه مشکل و ناتوانی در بخواب رفتن، در خواب ماندن و بیدار شدن های پی در پی جزء اختلالات خواب محسوب می شوند. اما آیا ریشه ی همه ی بی خوابی ها یکسان است؟

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از healthline : اختلالات خواب یکی از شایع ترین مشکلات میان مردم است. عموما اختلالات خواب مشکلاتی همچون بی خوابی(insomnia) و یا مشکل در بخواب رفتن را تداعی می کنند. اما این اختلالات بسیار گسترده تر از آنچه که تصور می کنید هستند. آنها می توانند در زندگی روزمره فرد، با ایجاد خستگی مداوم، نیاز شدید به خواب کوتاه در بین روز و حتی افسردگی مشکل ایجاد کنند.

بی خوابی که در بخواب رفتن فرد اختلال ایجاد می کند، شناخته ترین نوع اختلالات خواب است، که خود نیز به شاخه های متفاوتی دسته بندی می شود. بی خوابی مزمن(chronic insomnia)، اختلالی بسیار نادر است که در آن فرد بدلیل جهش های ژنتیکی اصلا قادر به خوابیدن نیست. این اختلال خطر سکته های مختلف را در فرد افزایش می دهد و حتی ممکن است موجب مرگ او شود. برخی تحقیقات دلیل ایجاد این اختلال را عوامل ارثی میدانند.

اختلال سندروم پای بی قرار نیز یکی دیگر از بیماری های نادر است که در بخواب رفتن فرد مشکل ایجاد می کند. افرادی که به این سندروم مبتلا هستند، هنگامی که در حالت سکون قرار می گیرند، برای مثال زمانی که در تخت خواب دراز کشیده اند، حسی بسیار قوی و ناراحت کننده در پاهایشان احساس می کنند و  مجبورند آنها را حرکت دهند. از آنجایی که مغز با تجزیه و تحلیل بدن بعد از بدون حرکت ماندن در محیطی مناسب برای خواب، بعد از انجام آزمایش های گوناگون فرمان خواب را صادر می کند، در افرادی که از این سندروم زجر می کشند، بدلیل حرکت مداوم بدن و پاهای آنها، بدن به خواب نمی رود.

آپنه ی خواب یکی دیگر از این مشکلات است اما برخلاف تصور عموم یک بیماری نادر است. این حالت یک وضعیت پزشکی جدی است که در آن تنفس فرد برای چند لحظه هنگام خواب قطع می شود. این شرایط می تواند فرد را بیدار کند و بدلیل استرس ناشی از آن ممکن است فرد در بخواب رفتن دوباره مشکل داشته باشد یا از آن اجتناب کند. در مواردی بسیار نادر این بیماری ممکن است باعث سکته و حتی مرگ بدلیل کمبود اکسیژن شود.

پاراسومنیا(Parasomnia) به هرگونه اختلال رفتاری هنگام خواب مانند خواب گردی، حرکات سریع دست و پا، صحبت کردن هنگام خواب، نالیدن و ایجاد اصوات مشابه، شب ادراری و دندان قروچه یا لرزیدن و به هم خوردن فک می گویند. همانطور که مشخص است این رفتارها می توانند در خواب فرد و یا زندگی روزمره و  مشترک او مشکل ایجاد کند، چرا که این اختلال نه تنها باعث رنجش خود فرد می شود،بلکه اطرافیان او را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

نارکولپسی(Narcolepsy) یا حمله خواب اختلالی بسیار نادر است که در آن در طی شبانه روز، حملات خواب ناگهانی به فرد دست می دهد. در زمان حملات، فرد ممکن است ناگهان بخواب برود یا کنترل عضلاتش را از دست بدهد و با بی حسی کامل روبرو شود. گاهی ممکن است این اختلال با پاراسومنیا آمیخته شود؛ این یعنی فرد ممکن است ناگهان در مکانی بخواب برود و در مکان دیگری بیدار شود. این اختلال بسیار در زندگی و روحیات فرد تاثیر می گذارد. فردی که به این اختلال مبتلا است، ممکن است انگیزه اش را از دست بدهد و دیگر به ادامه زندگی تمایل نداشته باشد که همین باعث ایجاد اختلالات روانی  ای همچون افسردگی می شود.

این اختلالات تنها بخشی از مجموعه گسترده ی مشکلات خواب هستند. برخی از مشکلات خواب همچنان برای ما ناشناخته مانده اند.

اگر شما نیز به بی خوابی یا کم خوابی دچار هستید، نگران نباشید چرا که شما تنها نیستید و درمان های موثری برای از بین بردن این اختلال معرفی شده اند.

مترجم : معین حبیبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments