۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴
سخنگوی وزارت بهداشت:

نیازمند قوانینی جهت الزام به قرنطینه بیماران کرونایی هستیم

سخنگوی وزارت بهداشت مراقبت از افراد مبتلا به کرونا جهت عدم حضور در اجتماعات و اشاعه کرونا را بسیار دارای اهمیت دانست و در این خصوص بیان داشت: هر اندازه شناسایی این افراد سریعتر و رهگیری با دقت بیشتر صورت بگیرد، مانع از بستری افراد بدحالتر خواهد شد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگو وزارت بهداشت در حاشیه برگزاری ”دومین وبینار بررسی اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی“، گفت: پس از انجام بازدیدهای مداوم از شش دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور به عنوان ناظر عالی اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی، بنا شد تا وبیناری‌هایی هر دو هفته یکبار با حضور معاونان بهداشتی و روسای دانشگاه‌های مذکور داشته باشیم تا ضمن بررسی روند اجرای طرح، وضعیت بیماری را در استان‌های شمالی کشور بسنجیم.

او با بیان این‌که با توجه به شیوع ویروس جهش یافته کرونا در کشور و اهمیت کنترل بیماری کرونا باید با رهگیری و شناسایی افراد مثبت و مبتلا به کرونا از خیز چهارم بیماری پیشگیری کنیم، بیان داشت: در این نشست همه عزیزان بر این موضوع توافق داشتند که امکان گرفتن تست‌های رپید در مراکز خصوصی نیز وجود داشته باشد و هر چه سریعتر دستورالعمل‌های مربوط به انجام این نوع از تست‌ها صادر شود تا عزیزان ما بدانند برای گرفتن این تست‌ها و خدمات که ارایه می‌دهند چه خدماتی را باید دریافت کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت به توزیع واکسن در کشور اشاره کرد و بیان داشت: در این جلسه مطالبه‌ای تحت این عنوان مطرح شد که در سند ملی واکسیناسیون افرادی که در خط مقدم اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی فعال هستند نیز در این سند دیده شوند. در خصوص ویروس جهش یافته نیز در این نشست مطرح شد که دستورالعمل شفاف و واضحی داده شود تا مشخص شود چه نمونه‌هایی با چه معیارهایی باید به مراکز تهران ارسال شود تا از ارسال موارد غیرضرور و اتلاف وقت جلوگیری شود.

بررسی نمونه‌های تست‌های کرونا در کلان مناطق

ناظر عالی وزارت بهداشت در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی کشور اضافه کرد: در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز این موضوع مطرح شد که هر کلان منطقه بتواند به جای انتقال نمونه به تهران در خصوص ویروس‌های جهش یافته این فرایند را در منطقه خود انجام دهد تا پروسه زمان‌بر ارسال نمونه و گرفتن پاسخ و تهیه مقدمات خاص این کار را از میان ببریم. بر این اساس استان مازندران اعلام آمادگی کرده است تا این خدمت را در استان ارایه دهد که بنا شد پی‌گیری لازم صورت گیرد تا زودتر بتوانیم تجهیزات لازم را در این خصوص کامل کنیم تا برای استان‌های مجاور کمکی باشد. به واقع زمانی که نمونه سریعتر تشخیص، رهگیری، ایزوله وکنترل شود از بروز موج جدید پیشگیری خواهد کرد.

گرفتن تست‌های اضافه، شناسایی بیمار و حمایت از بیمار مبتلا بدون داشتن الزام قانونی قرنطینه آن‌گونه که باید کارساز نخواهد بود.

لاری با بیان این‌که یکی از کارهای خوبی که در سامانه پارسا در استان مازندران صورت گرفته است، توسعه درگاه‌های ورودی سامانه این دانشگاه است، ابراز داشت: با توسعه صورت گرفته سریعتر می‌توان افراد مبتلا و مثبت کرونا را شناسایی و وارد سیستم رهگیری کرد. در این طرح HIS به سامانه متصل شده است و مطب‌های خصوصی به شکل اپلیکیشن‌هایی بر روی موبایل طراحی شده‌اند تا بتوانند اطلاعات مبتلایان مثبت را نیز از این طریق سریعتر جمع آوری و مراکز منتخب و پایگاه‌های سلامت به سامانه وصل باشند تا اطلاعات افرد مثبت زودتر به دست آید.

سخنگوی وزارت بهداشت مراقبت از افراد مبتلا به کرونا جهت عدم حضور در اجتماعات و اشاعه کرونا را بسیار دارای اهمیت دانست و در این خصوص بیان داشت: هر اندازه شناسایی این افراد سریعتر و رهگیری با دقت بیشتر صورت بگیرد، مانع از بستری افراد بدحالتر خواهد شد.

ساده گرفتن محدودیت‌های کرونایی در ماه‌های منتهی به سال جدید نگران کننده است

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ضمن انتقاد از کاسته شدن محدودیت‌های کرونایی از قبیل محدودیت تردد خودروها در ساعات مشخصی از شب، به نگرانی تیم‌های بهداشتی و درمانی در این خصوص اشاره کرد و گفت: عملا محدودیت‌هایی مانند بسته شدن اصناف در ساعات مشخص و جریمه تردد خودروها در ساعات مشخصی از شب، در برخی از شهرهای کشور گویا در حال برداشته شدن است. متاسفانه گویا در برخی موراد در خصوص اجرای این محدودیت‌ها نظارت و ضمانت اجرایی لازم وجود ندارد که این موضوع در ماه‌های پایانی و منتهی به نوروز نگران کننده است.

ناظر عالی وزارت بهداشت در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی کشور، یادآور شد: در این وبینار عزیزان ما درخواست داشتند که همان‌گونه که دستورالعمل پرداختی برای تیم‌های مراقبتی در طرح شهید سلیمانی وجود دارد، تیم‌های نظارتی و حمایتی نیز در این دستورالعمل دیده شوند که این موضوع نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

غربالگری مکان‌های پر ازدحام در استان مازندران فرهنگ‌سازی از پیشگیری از کرونا را به دنبال داشته است

لاری خاطرنشان کرد: استان مازندران از جمله استان‌هایی در کشور به شمار می‌رفت که در شرایط پیک کرونا قرار داشت و نگرانی‌های بسیاری برای این استان از نظر ابتلا به کرونا دیده می‌شد که به لطف خدا و به همت همه عزیزان مسؤول و با اجرای موفق طرح شهید سلیمانی از این شرایط خارج شد. در این استان طرحی در حال اجرا است که مکان‌های شلوغ را غربالگری کرده که این طرح موجب می‌شود بیماریابی فعال گشته و مردم در محل بینند که در زمانی که به سادگی در ان در حال تردد هستند، چه تعداد انسان که در مجاور این افراد در حال تردد هستند مبتلا به کرونا بوده و به راحتی در حال اشاعه و انتشار ویروس هستند.

نیازمند قوانینی جهت الزام به قرنطینه بیماران کرونایی هستیم

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که بسیج همگانی برای مقابله با کرونا شکل گرفته است اما این به تنهایی کافی نیست، ابراز داشت: گرفتن تست‌های اضافه، شناسایی بیمار و حمایت از بیمار مبتلا بدون داشتن الزام قانونی قرنطینه آن‌گونه که باید کارساز نخواهد بود. اگر فردی مبتلا باشد و هیچ محدودیت قانونی برای این فرد برای عدم حضور در اجتماع دیده نشود و به راحتی فرد مبتلا منتشر کننده ویروس باشد، خروجی لازم از تلاش‌های در دست اقدام به دست نخواهد آمد، بنابراین باید ابزارهای قانونی و بازدارنده وجود داشته باشد تا این افراد رصد شوند و از گسترش بییشتر ویروس جلوگیری شود.

وی در خصوص عدم اجرای قوانین واحد منطبق با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در اصناف، بیان داشت: متاسفانه گزارش‌هایی مبنی بر اجرای برنامه‌هایی از سوی اصناف که موجب ازدحام جمعیت و ایجاد صف از سوی مردم می‌شود، رسیده است در حالی که باید همه اصناف پیوست اقدامات مقابله‌ای با ویروس کرونا داشته باشند، نمی‌شود این همه اقدام و تلاش در مسیر مبارزه با کرونا داشت و یکباره طرح و برنامه‌ای از سوی صنفی اعلام شود و مردم را در صف‌های شلوغ برای دریافت کالا قرار دهد. همه باید کمک کنند تا اجتماعات کم شود.

طرح شهید حاج قاسم سلیمانی دارای ۳ بعد ”نظارت در رعایت دستورالعمل‌ها“، ”شناسایی فعال بیماران“ و ”حمایت“ است، این طرح بسیار کمک کننده است و مراقب‌ها را افزایش می‌دهد.

ناظر عالی وزارت بهداشت در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی به درخواست ستادهای بهداشتی جهت دریافت حق‌الزحمه مانند کادر درمان اشاره کرد و ابراز داشت:حضور این عزیزان باعث شکسته شدن زنجیره انتقال بیماری خواهد شد که این درخواست را نیز پی‌گیری خواهیم کرد. در خصوص حق الزحمه پرداختی تیم‌های (مراقبت در منزل) هوم‌کر نیز درخواست‌هایی وجود داشت که این موضوع نیز بررسی خواهد شد.

طرح شهید حاج قاسم سلیمانی دارای ۳ بعد ”نظارت“، ”شناسایی“و”حمایت“ است

لاری با بیان این‌که موفقیت‌های حاصله در استان‌های شمالی از جمله مازندران و گیلان را مدیون اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی هستیم، ابراز داشت: طرح شهید حاج قاسم سلیمانی دارای ۳ بعد ”نظارت در رعایت دستورالعمل‌ها“، ”شناسایی فعال بیماران“ و ”حمایت“ است، این طرح بسیار کمک کننده است و مراقب‌ها را افزایش می‌دهد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص اهمیت مراقبت‌های مردمی در برابر کرونا خصوصا در ماه‌های منتهی به سال جدید، گفت: مردم در طی یک سال گذشته این موضوع را متوجه شده‌اند که کرونا با ما شوخی ندارد و جهش جدیدش نیز به سمت قدرت سرایت بیشتر بیماری رفته است و تضمینی نداده است که چه سنی را بیشتر درگیر می‌کند و چه واکنشی در چه شخصی دارد. این ویروس به ما امان نامه نمی‌دهد و در بدن برخی افراد به شکلی متفاوت از دیگر افراد ظاهر می‌شود. ما باید مراقبت کنیم زیرا تنها با رعایت دستورالعمل‌ها بهداشتی می‌شود از صدمات این ویروس در امان ماند.

استفاده صحیح از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و فرار از اجتماعات سه عامل مهم در مسیر مراقبت از ابتلا به کرونا است

سخنگوی وزارت بهداشت استفاده صحیح از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و عدم شکل‌گیری اجتماعات را سه عامل مهم در مسیر مراقبت از ابتلا به کرونا دانست و گفت: استفاده از ماسک را مردم جدی بگیرند در مقالات جدید تاکید بر استفاده از دو ماسک است تا ماسک زیرین راه نفوذی نداشته باشد.

او اضافه کرد: هرگز ماسک خیس را استفاده نکنیم و ماسک را موقع صحبت کردن پایین نیاوریم. در مکان‌های شلوغ دقت کنیم و تا تجمع را دیدیم نگران شده و از محل دور شویم. عدم رعای فاصله‌گذاری اجتماعی را تذکر دهیم. صورت خود را کمتر لمس کنیم و مدام دست‌های خود را شسته و ضدعفونی کنیم.

برگزاری مراسم شلوغ عروسی در چنین شرایطی ندیدن سلامت عزیزانمان است

لاری در پایان با تاکید دوباره بر تغییر سبک زندگی از برگزاری مراسم‌های عروسی خصوصا در استان خراسان شمالی انتقاد کرد و گفت: عاقلانه نیست که در چنین شرایطی مراسم عروسی برگزار شود، جوانان عزیز می‌توانند از فرصت ایجاد شده کرونا استفاده کنند و برای حفظ سلامت عزیزانشان، مراسم ازدواج خود را با کمترین جمعیت و محدود به خانواده‌های دو طرف برگزار کنند. برگزاری مراسمات شلوغ در حقیقت ندیدن حق سلامت عزیزانمان است.

گفتنی است دکتر سیماسادات لاری ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی در استان‌های شمالی کشور است و پیش از این سفرهای متعددی به گیلان، مازندران، گلستان، بابل، بجنورد و دانشکده اسفراین داشته و از نزدیک با مشکلات و موانع اجرای طرح شهید سلیمانی که بر روی اجرای پروتکل‌های بهداشتی جهت مقابله با ویروس کرونا متمرکز است، نظارت داشته است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments