۰۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶

نیازمند تسریع تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی در مترو هستیم

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: نیازمند تسریع تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی در مترو و اتوبوسرانی و تامین مالی تجهیز و تکمیل مترو و شتاب پروژه‌های عمرانی هستیم.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت)، محسن هاشمی با اشاره به گزارش عملکرد دوساله شورای پنجم در خصوص راهبردها و اولویت‌های شورای شهر در دو سال باقی‌مانده، اظهار کرد: شورا در این دو سال ۱۵۹ جلسه رسمی از صحن علنی داشته و بیش از ۲۷۰ مصوبه را به تصویب رسانده است.

وی با بیان اینکه اعضای شورا نیز ۴۲۳ تذکر در این دو سال در راستای ایفای وظایف نظارتی و سیاست‌گذاری ارائه کردند، افزود: یکی از دستاوردهای مهم شورای پنجم عملی کردن شعار شفافیت و محرم دیدن مردم در روند تصمیم‌گیری بوده است.

رییس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه کارنامه شورای شهر پنجم در این دو سال خالی از اشکال نبوده است، گفت: مهم‌ترین آسیب مدیریت شهری در این دوره بی‌ثباتی و تغییرات مکرر بود که منجر به انتخاب سه شهردار و دو سرپرست از سوی شورای پنجم شد. بدون تردید این تغییرات موجب تغییر در بدنه شهرداری و بروز آثار منفی در عملکرد و برنامه‌ریزی درازمدت برای پایتخت شد.

هاشمی با اشاره به اینکه عدم توجه لازم به اولویت‌های اصلی شهر و مطالبات شهروندان و پرداختن به مسائل حاشیه‌ای دیگر آسیب مدیریت شهری بود، تصریح کرد: بخشی از دستاوردها و اهداف ما در این دوره شورا همچنان محقق نشده که از مهمترین آن می‌توانم به حوزه معماری و شهرسازی اشاره کنم.

وی ادامه داد: با وجود اقداماتی که کمیسیون شهرسازی و معماری در راستای جلوگیری از شهرفروشی، لغو مصوبه برج باغ، ایمن‌سازی گودها و … انجام داده اما اهدافی مانند نوسازی بافت فرسوده نیازمند حمایت و پیگیری بیشتر است.

رییس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در افکار عمومی عملکرد شورا و شهرداری به صورت یکپارچه دیده و قضاوت می‌شود، بیان کرد: برخی نواقص و ضعف‌ها می تواند به دلیل مشکلات و محدودیت‌ها و یا تقصیر و قصور ایجاد و به حساب شورای شهر نوشته شود.

هاشمی با بیان اینکه مبارزه با رانت و حفظ و حقوق بیت‌المال انتظار مردم از لیست امید بوده است، تاکید کرد: شورای پنجم با مصوبه واگذاری هر نوع دارایی ملکی شهرداری را به صورت ترجیحی اعم از بهره‌برداری یا تملک منوط به تصویب شورای شهر کرد و بدین صورت مسیر بخش بزرگی از تولید رانت در شهرداری مسدود شد.

وی اضافه کرد: همچنین رویکرد انقباضی مدیریت شهری نسبت به رشد بی‌رویه هزینه‌های اداره شهر و پرسنل از دیگر راهبردهای شورا بود و بودجه شهرداری تهران با وجود تورم مجموعا ۷۰ درصدی در دو سال اخیر در سطح ۱۸ هزار میلیارد تومان نگه داشته شد.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به اقداماتی که در حوزه خدمات شهری انجام شده، افزود: صیانت از باغ‌ها و فضای سبز مهمترین اقدام در این حوزه بوده است. همچنین در این حوزه نیازمند نظارت بیشتر بر نظافت شهر و بهبود سیستم پسماند هستیم.

هاشمی با بیان اینکه در حوزه عمران و حمل و نقل زیرساخت‌های مناسبی در مترو داریم، بیان کرد: نیازمند تسریع تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی در مترو و اتوبوسرانی و تامین مالی تجهیز و تکمیل مترو و شتاب پروژه‌های عمرانی هستیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در حوزه برنامه و بودجه شاهد تدوین برنامه سوم توسعه و کاهش ۳ هزار نفری کارمندان شهرداری هستیم، گفت: اما بروزرسانی گزارشات تفریغ و تحولات در ساختار بودجه‌ای شهر از طریق افزایش سهم درآمد پایدار و جذب سرمایه‌ گذار ضروری است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of