۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰

نگران موج سوم کرونا هستیم /عدم بازگشایی مدارس عاملی کنترل کننده بود

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به همزمانی آنفلوانزا و سایر بیماری های عفونی با کووید 19 گفت: موج سوم کرونا با شدت بیشتری رخ داده و میزان ابتلا و فوتی ها ی ناشی از آن افزایش چشمگیری خواهد داشت.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی،دکتر حسین قشلاقی عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به خستگی و فرسودگی شدید کادر درمان اظهار کرد: متاسفانه در ابتدای شیوع ویروس کرونا دولت آنطور که باید با وزارت بهداشت هماهنگ نبود و این امر سبب شد تا زمان طلایی مهار اپیدمی کرونا یعنی بازه زمانی ۲۰ اسفند تا ۲۰ فروردین ماه را که بطور ذاتی هر ساله تعطیل است؛ از دست بدهیم.

وی افزود: اگر دولت در بازه زمانی فوق قرنطینه سخت را اعمال می کرد ؛ موج اول کرونا با ابتلا و فوتی کمتری همراه بود و کادر درمان با این حجم از فشار کاری طاقت فرسا مواجه نمی شد.

وی ضمن اظهار تاسف مجدد از این که دوره طلایی مهار کرونا را از دست دادیم ؛ ادامه داد: اشتباه دیگری که به افزایش ابتلا و فوتی های ناشی از کرونا دامن می زند ؛ بازگشایی مدارس است که ریسک بالایی دارد در حالی که عدم بازگشایی خود عامل کنترل کننده ای در کاهش آمارهای موج سوم کرونا بود.

عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر این که کادر درمان از نظر جسمی و روحی دچار فرسودگی شدید شده است؛ تصریح کرد: کادر درمان با وجود تعرفه های پایین؛ خستگی مفرط جسمی و روحی همچنان به تلاش شبانه روزی خود ادامه می دهد و اگر وضع به همین منوال پیش رود ؛ عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت زیرا توان جسمی و روحی آنها از بین رفته و با توجه به همزمانی آنفلوانزا و بیماری های عفونی با کووید ۱۹ در آینده ای نزدیک شرایط بسیار بدی را تجربه خواهیم کرد.

قشلاقی خستگی کادر درمان را در بهبودی بیماران و نحوه عملکرد آنان بسیار موثر دانست و گفت: با توجه به این که اوضاع از کنترل خارج شده ؛ این امکان وجود دارد که موج سوم با شدت بیشتری رخ داده و شاهد صعود ناگهانی آمار مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا باشیم.

وی با بیان این که بازگشایی مدارس تصمیم عجولانه ای بود؛ خاطرنشان کرد: یکی از عوامل موثردر کاهش و کنترل موج سوم کرونا عدم بازگشایی مدارس بود که متاسفانه دولت بدون در نظر گرفتن فرسودگی شدید کادر درمان این ریسک خطرناک را پذیرفت و نگرانی شدیدی را برای کادر درمان در سراسر کشور ایجاد کرد .

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments