۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱

نگرانی سئول و واشنگتن از آزمایش موشک دوربرد جدید پیونگ یانگ

کارشناسان نظامی آمریکا و کره جنوبی از از احتمال آزمایش موشک‌های دوربرد جدید کره شمالی خبر دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبر گزاری سلامت) به نقل از ABC NEWS، بعد از گذشت ماه‌ها از توقف مذاکرات واشگتن و پیونگ یانگ، کره شمالی در حرکتی تهدیدآمیز به آمریکا قول داد تا به مناسبت کریسمس هدیه‌ای آنها ارسال کند. کره جنوبی و آمریکا حدس می‌زنند منظور از هدیه، همان آزمایش موشک‌های دور برد باشد.

اگر چنین باشد، این اولین آزمایش موشک‌های دوربرد در دو سال اخیر این کشور است که نه تنها این کار نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود بلکه نقض توافقات کیم جونگ اون و دونالد ترامپ هم به شمار می‌رود.

این تهدید حتی هواپیما‌های تجاری را تحت فشار قرار داده و طبق تحقیقات انجام شده، اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده در اوایل ماه جاری هشدار‌هایی مبنی بر آزمایش موشک‌های دوربرد در سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ را داده است.

در بیانیه‌ای در ۳ دسامبر ۲۰۱۹، معاون وزیر کره شمالی اعلام کرد: دیگر «همه چیز در دستان آمریکا خواهد بود، این انتخاب خودشان است که چه هدیه‌ای برای کریسمس می‌خواهند. خواسته کره شمالی از ایالات متحده این است که این کشور از سیاست خصمانه خود درباره خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی صرف نظر کند و از تحریم‌ها تا آن زمان دست بردارد، کاری که دولت ترامپ می‌گوید آن را انجام نخواهد داد.»

ترامپ ۸ دسامبر در پیامی توییتری درباره کیم جونگ گفته بود: «کیم بسیار باهوش است و چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد، در واقع اگر رفتارش خصمانه باشد همه چیز را از دست خواهد داد.»

در کنار این قضایا نمی‌توان حرکت سمبولیک کره شمالی را نادیده گرفت که در آن به ترامپ توهین کرد و او را پیرمرد بی توجه و دمدمی‌مزاج خواند.

تا حالا کره شمالی ده‌ها موشک کوتاه برد و یک موشک بالستیک دور برد که قابلیت شلیک از یک زیردریایی شلیک را دارد، پرتاب کرده است. این موشک‌ها دارای فناوری جدیدتری نسبت به موشک‌های قدیمی‌ کره شمالی هستند که تشخیص آنها را بسیار دشوار می‌کند.

در پایان آمریکا و متخصصان نظامی‌این کشور انتظار آزمایش یک موشک بالستیک دور برد را دارند. کره شمالی ممکن است از موشک‌های جامد نسل جدیدش استفاده کند که برای سازمان اطلاعات آمریکا شناسایی آنها بسیار سخت خواهد بود. این یعنی ناتوانی آمریکا برای جلوگیری از این موشک‌ها. کره شمالی همچنان طالب صلح و رفع تحریم‌هاست و قصد مذاکره با آمریکا را دارد ولی اگر این اتفاق نیافتد همه باید منتظر اتفاق ناگواری باشیم.

مترجم : معین حبیبی

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments