۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
عضو کمیسیون عمران مجلس:

نگاه به ارز در بودجه باید واقعی باشد!

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: نرخ ارز یکی از مهمترین متغیرهای اقتصادی کشور محسوب می شود که باید واقع بینانه و درست تعیین شود تا آثر منفی کمتری در اقتصاد از خود نشان دهد.

احمد دنیامالی، نماینده مردم بندرانزلی در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره افزایش ارزش ارز ترجیحی در بودجه سال آینده افزود: براساس واقعیت های امروز اقتصادی نمی‌توان گفت دلار ارزان الزاما به نفع دهک های پایین بوده است، همانطور که وقتی دلار را ارزان کردیم یک عده اقدام به خروج دلار از کشور ‌کردند.

وی با تاکید بر اینکه کار کمیسیون تلفیق از این بابت قابل دفاع است، ادامه داد: متوسط رقمی که دولت در مفاد بودجه پیش بینی کرده، همان ۱۷۵۰۰ تومان است ما حتی نگران هستیم که با ارز ۱۷۵۰۰ تومانی هم نتوانیم بازار را کنترل کنیم و بنا هم نیست که بازار با شارژ ارز و فروش نفت کنترل شود. بلکه معتقدیم بازار تابعی از عرضه و تقاضا است و بنابراین تصمیماتی که در کمیسیون تلفیق گرفته شده قابل دفاع است.

دنیامالی با بیان اینکه اینکه این تصمیم باعث افزایش تورم می شود، اشتباه است، اضافه کرد: عددی که قرار است برای دلار تنظیم کنیم خیلی خاصیت تنظیمی ندارد بلکه خاصیت عرضه و تقاضا دارد و این نکته را هم باید تاکید کرد که تصمیمات کمیسیون تلفیق، قطعی نیست و باید در صحن علنی چکش کاری شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: برای اینکه ارز باعث تورم نشود باید برای هزینه کرد آن در توسعه کشور در امور زیربنایی تلاش شود. در غیر این صورتبه دهک های پایین فشار بیشتری وارد خواهد شد.

وی با بیان اینکه پایه پولی یکی از مهمترین متغیر اقتصادی است که باید به آن توجه داشت، افزود: پایه پولی باید متناسب با نرخ ارز تنظیم شود نگه داشتن دستوری قیمت ارز می تواند باعث تضعیف پایه پولی شود و در آینده با فشار بیش از حد به این متغیر پایه پولی ممکن است آسیب ببیند. به همین دلیل هم باید واقع بینانه با این موضوع برخورد کرد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x