۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۷

نکاتی در مورد کووید ۱۹ ویژه کادر درمان

یک متخصص بیماری های عفونی گفت : کادر درمان بیشتر در معرض بیماری کرونا قرار دارند و باید بیشتر مراقب باشند.

دکتر آرش ثقفی فوق تخصص بیماری های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)گفت:اگر کادر درمان و پرسنل بهداشت و درمان در مراکز درمانی دارای علائمی مانند سرفه خشک یا لرز یا گلودرد همراه با تنگی نفس با تب یا حتی بدون تب که علت(بیماری) دیگری برای آن نداشته باشند،همچنین افرادی که دارای تب یا علائم تنفسی به هر شدتی که باشد که سابقه تماس نزدیک با مورد مشکوک یا محتمل بیماری کووید۱۹ در ۱۴ روز قبل را داشته است یا حتی جزو کارکنان درمانی بوده است.

وی افزود:تماس نزدیک ،به تماس هایی اطلاق میشود که کارکنان مراکز درمانی ارائه مستقیم خدمات بالینی به بیماران محتمل یا مشکوک به کرونا ویروس می دهند و یا تماس مستقیم با دیگر کادر درمانی که خود به کووید۱۹ مبتلا شده باشد. و حتی همکار بودن یا همکلاس بودن یا هر تماس شغلی با بیماران کووید ۱۹ در فضای بسته مشترک (تماس بیشتر از ۱۵ دقیقه در فضای کمتر از ۲ متر).

دکتر آرش ثقفی در مورد اینکه چه کسی به احتمال بالا به کووید ۱۹ مبتلا است گفت: بیمارانی که از نظر رادیولوژیک، CT اسکن درگیر(انفیلتراسیون نواحی پریفرال در CT ریه) ،افرادی که تنگی نفس و درد ناحیه قفسه سینه دارند که علارغم درمانهای مناسب،پاسخ درمانی نامناسب داشته وبه شکل غیر معمول سرعت غیر قابل انتظاری وضعیت بالینی بیمار حادتر و وخیم تر می شود.

این متخصص عفونی در مورد پرسنل بهداشت و درمان و همه افراد بیان کرد: همچنین افرادی که آزمایش PCRآنها مشخص نیست و به عنوان مثبت قطعی یا منفی قطعی گزارش نشده است نیز مورد محتمل به کووید ۱۹ می باشد.
دکتر ثقفی افزود: کارکنان و پرسنل بهداشت و درمان بیشترین ریسک مبتلا شدن به ویروس کرونا هستند و مراقبت های آنها از خود و خانوادهایشان باید بیشتر از مردم عادی باشد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x