۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷

نوردرمانی روشی برای درمان بیماران دوقطبی

بنا بر بررسی‌های فراتحلیلی محققان کانادایی، نوردرمانی می‌تواند در درمان افراد مبتلا به اختلال دوقطبی موثر باشد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال اکسپرس، نوردرمانی که دربرگیرنده قرار گرفتن در نور طبیعی روز و نور مصنوعی، از روش‌های درمانی افرادی است که به اختلال افسردگی فصلی و غیرفصلی مبتلا هستند.

به‌تازگی محققان کانادایی در بررسی‌های فراتحلیلی، نگاه دقیق‌تری به تحقیق‌های انجام‌شده در زمینه اثر درمانی نور روی افراد مبتلا به دوقطبی انداختند و دریافتند این روش می‌تواند از علایم افسردگی دوقطبی بکاهد.

محققان کانادایی می‌گویند، هنوز نمی‌دانند که برای درمان افسردگی فصلی و غیرفصلی و مبتلایان به افسردگی دوقطبی چقدر نوردرمانی نیاز است. چیزی که آنها فهمیده‌اند این است که نور از درون چشم‌های فرد عبور کرده و ساعت بیولوژیکی بخش کوچکی از مغز، به نام هسته فوق کیسمائی (Suprachiasmatic nucleus)، را تنظیم می‌کند. عدم تعادل این ساعت بیولوژیکی روی ریتم‌های روزانه بدن افراد مبتلا به دوقطبی، مانند ریتم ترشح هورمون‌ها، خواب، شناخت و دیگر رفتارهای آنها، اثر منفی می‌گذارد.

البته محققان هنوز به‌درستی نمی‌دانند که آیا تنظیم این ریتم‌های روزانه با استفاده از نور است که روی افراد مبتلا به دوقطبی اثری همچون داروهای ضدافسردگی دارند یا دلیل دیگری در این میان دخیل است.

بررسی‌های دیگر نشان می‌دهد که نور می‌تواند روی انتقال‌دهنده‌های عصبی مهم یا پیام‌رسان‌های شیمیایی مانند سروتونین و دوپامین که مربوط به رفتار و حال روحی افراد هستند، اثرگذار باشد.

در حال حاضر روش‌های درمانی محدودی برای افراد مبتلا به دوقطبی وجود دارد. داروهای ضدافسردگی روی این افراد موثر نیستند و حتی ممکن است که حال روحی آنها را هم بدتر کند. به همین دلیل محققان امیدوارند با بررسی بیشتر و اطمینان از اثربخشی نوردرمانی، از این روش برای افراد مبتلا به دوقطبی استفاده کنند. نکته مهم این روش درمانی در این است که آن عوارض جانبی ندارد.

محققان کانادایی می‌خواهند بدانند که چه مقدار نور و به چه طول موجی می‌تواند افراد مبتلا به دوقطبی را درمان کند. در ضمن آنها در حال بررسی شدت نور مورد نیاز و مدت زمان آن هم هستند.

به گزارش طبنا، این محققان با بررسی تمام تحقیقات مربوط به نوردرمانی و بررسی‌های بیشتری که خود در حال انجام آنها هستند، امیدوارند بتوانند روش درمانی مناسبی برای افراد مبتلا به دوقطبی پیدا کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments