۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳

نماینده مخالف: ردی از برنامه فراوزارتخانه‌ای در برنامه دولت دیده نمی‌شود

پس از اتمام بخش اول دفاعیه رئیس جمهور از کابینه پیشنهادی نوبت به نطق نمایندگان موافق و مخالف رسید تا مطالبی را بیان کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ محمدحسین حسین‌زاده بحرینی در مخالفت با کلیات برنامه دولت سیزدهم گفت: برنامه وزرا برنامه خوبی است، اما ترکیب این برنامه‌ها بررسی نشده است؛ آنچه که توقع داشتیم این بود که دولت یک برنامه منسجم ارائه می‌کرد. ما بسیاری از مسائلی را در کشور داریم که فرا وزارتخانه‌ای است، اما در برنامه هر کدام از وزرا که دقت می‌کنیم ردی از این برنامه‌ها نمی‌بینیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: به عنوان مثال ما با معضلی به اسم مساله دیوانی کشور مواجه هستیم یعنی خیل نیرو‌های شرکتی، قراردادی… شما قرار است کشور را با همین دیوان سالاری اداره کنید. در کدام یک از برنامه وزرا به این مسئله اشاره شده است. متاسفانه در یک اتاق دو الی سه جور نیرو قراردادی وجود دارد. توقع ما این است که رئیس جمهور درباره مسائل فرا وزارتخانه‌ای هم به ما برنامه دهند. به عنوان مثال یک بخسی از صندوق‌های بازنشستگی مربوط وزرات رفاه است، اما همه این صندوق‌ها ذیل وزرات رفاه قرار نمی‌گیرد.

حجت‌الاسلام حسن نوروزی در مخالفت با کلیات برنامه دولت سیزدهم گفت: برنامه رئیس جمهور، کیفی و توصیفی بود و کمی نبود و نکته بعد این است که آیا در انتخاب وزرا سوابق ایثارگری و رزم آوری این عزیزان مطرح شده است و یا نه که مطرح نشده بود.

سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز در موافقت با کلیات برنامه دولت سیزدهم گفت: قطعا امروز ایران اسلامی در مقطع حساسی به سر می‌برد، انتظار از دولت جدید رفع دغدغه های مردم است. ثبات اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی و تقویت فضای کسب و کار و بسط عدالت در جامعه و رفع تبعیض و مبارزه با فساد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان داشت: امروز نیاز به برنامه آنی برای دو مطلب اعم از کنترل کرونا و تثبیت قیمت‌ها و اشتغال داریم که در فرمایش رئیس جمهور مورد تاکید قرار گرفته است.

این نماینده مجلس اظهارداشت: به امید خدا اغلب وزرای پیشنهادی و برنامه‌های آنها از سوابق و تجارب بالا و علم و درایت کافی برخوردارند.

حسینی بیان داشت: تمرکز زدایی و توجه جدی به استان‌های محروم و توسعه متوازن در آنها، مطالبه جدی از دولت جدید است لذا زیبنده نظام نیست که خوزستان علی رغم دارا بودن ظرفیت‌های بسیار بالا از تنش آب و بیکاری و وعده‌های بر زمین مانده رنج ببرد.الحمدالله وزرای باسابقه و با تجربه در کابینه وجود دارد که مایه افتخار ایران خواهند بود.

سید محمد مولوی، نماینده آبادان در موافقت با کلیات برنامه دولت سیزدهم گفت: از آقای رئیسی برای انتخاب آقای مخبر تشکر می‌کنم. رئیس جمهور در انتخاب و جمع‌بندی این کابینه بسیار تلاش کردند. دولت گذشته وضعیت را به نحوی تحویل جناب آقای رئیسی دادند که شاهد افزایش قیمت‌ها و تورم بودیم. در برنامه اعلامی رئیس جمهور دو رویکرد اساسی دنبال شده است، یک معیشت مردم. لذا پرداختن به معیشت مردم در اکثر برنامه‌ها دیده می‌شود و دوم تقویت سرمایه اجتماعی است بنابراین افرادی که معرفی شدند افرادی متخصص و متناسب با برنامهای دولت است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments