۰۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵

نقش ﺳﻼﻣﺖ ﻣﻌﻨﻮی در ﭘﻴﺸﮕﻴﺮی از بیماری سالمندان

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: توجه به بحث سلامت معنوی باعث ارتقاء سیستم ایمنی سالمندان و ایجاد آرامش روحی در بین آنها می‌شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، جعفر بو‌الهری اظهار کرد: بحث از سالمندی و سالمندان در کشور از آن جهت حائز اهمیت است که به نظر می‌رسد سالمندی در جامعه ما دارای مسائل فراوان و عدیده ای است.

او ادامه داد: بسیاری از ارزش‌های دینی و منزلت‌های فرهنگی در کشور اجرا می‌شود و همین مسئله سبب می‌شود تا سالمندان از جایگاه ویژه‌ای در بین اقوام برخوردار باشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: ما باید منزلت دینی، ایمانی و اجتماعی را در جوامع برای سالمندان تامین کنیم.

بو‌الهری بیان کرد: متاسفانه امروزه به دلیل افزایش استفاده از اینترنت و به ویژه شبکه­‌های اجتماعی موبایلی، موجبات دوری اعضای خانواده از یکدیگر را فراهم ساخته و باعث شده است تا افراد سالمند و بزرگتر‌های فامیل به فراموشی سپرده شوند. معتقدم که اگر منزلت‌های فرهنگی و دینی مانند سلامت معنوی در جامعه ارتقا پیدا کند؛ جایگاه سالمند در تمام ابعاد بهتر از گذشته خواهد شد.

او بیان کرد: وقتی که سالمند در خانه تنها است نیازمند مراقبت‌های بهداشتی درمانی است و اگر چنین فردی در خانواده‌ای زندگی می‌کند که فاقد سرپرست است و فرزندان هر یک به دنبال مشغله‌های زندگی روزمره خود هستند؛ دیگر جایگاه واقعی سالمند برای این افراد از بین می‌رود.

بو‌الهری افزود: کادر پزشکی باید ارتباط مستمری با سالمندان داشته باشد، اما متاسفانه امروزه افراد شاغل در نظام سلامت ارتباط خوبی با سالمندان ندارد و این مسئله ناشی از بیگانگی برخی از افراد به مسائل فرهنگی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: توجه به بحث سلامت معنوی باعث ارتقاء سیستم ایمنی سالمندان و ایجاد آرامش روحی، روانی و عاطفی در بین آن‌ها می‌شود.

بو‌الهری با اشاره به رفاه اجتماعی و توانمندسازی سالمند بیان کرد: امروزه توانمند سازی سالمندان یکی از موضوعات مهم نظام بهداشتی درمانی کشور است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: ارتباط با سالمندان باعث افزایش توانمند سازی آن‌ها در جامعه می‌شود و آن‌ها به خوبی می‌توانند کار‌های روزمره خود را انجام دهند.

بو‌الهری اضافه کرد: توانمند سازی سالمندان در ۴ حوزه باید برنامه ریزی شود که بعد فیزیکی و جسمی‌اصلی‌ترین موضوع برای سالمندان است، زیرا آن‌ها دچار ضعف عضلانی بوده و نمی‌توانند به خوبی حرکت کنند به همین علت مراقبان سلامت باید کمک حال سالمندان باشند تا رفاه اجتماعی آن‌ها و حتی توانمندیشان ارتقا پیدا کند.

او بیان کرد: خدمات زیادی باید  سازمان‌های ذی‌ربط به سالمندان ارائه بدهند تا رفاه اجتماعی آن‌ها افزایش پیدا کند و به عقیده من این گونه مسائل می‌تواند توانمندی‌های سالمندان و حتی روحیه آن‌ها را تقویت کند.

بو‌الهری بیان کرد: توانمند سازی روانی بدین معنی است که اگر افراد سالمند دچار معلولیت یا مشکلی هستند احساس تنهایی به آن‌ها دست پیدا نکند و  در همین خصوص برای والدین و نوه‌ها باید آموزش‌های ویژه مراقبت از سالمند و ارتقا توانمند سازی آن‌ها برگزار شود.

او گفت: سالمندان ممکن است دچار پرخاشگری، ناسازگاری شوند و فرزندان باید طرز برخورد با آن‌ها را یاد بگیرند تا افراد سالمند به سمت تغییر و تحول حرکت کنند؛ بنابراین مداخلات اجتماعی برای کاهش پرخاشگری و لجبازی سالمندان بسیار مفید و موثر است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments