۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹

نقش کادمیم در تشدید زوال عقل

بنابر بررسی‌های محققان دانشگاه واشنگتن، فلز سنگین کادمیم در کنار نوعی ژن می‌تواند موجب کاهش توان شناختی و ابتلا به آلزایمر شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، ژن آﭘﻮﻟﻴﭙـﻮﭘﺮوﺗﺌﻴﻦ. ایی (APOE)، ژنی است که در بدن دستورهایی برای تولید پروتئین‌های مشابه رمزگشایی می‌کند. آن با چربی‌ها ترکیب شده و تولید لیپوپروتئین‌ می‌کند و سپس این پروتئین‌ها کلسترول و دیگر مایعات بدن را از طریق جریان خون حمل می‌کنند.

سه نوع متفاوت از ژن APOE وجود دارد و یکی از انواع آن -نوع E4- تا حد چشمگیری خطر ابتلا به بیماری آلزیمر را افزایش می‌دهد.

اکنون بررسی‌های جدید محققان دانشگاه واشنگتن روی موش‌ها نشان می‌دهد، افرادی که در معرض فلز سنگین نوروتوکسین کادمیم هستند و در عین حال نسخه‌ای از ژن APOE4 هم در بدن خود دارند، در خطر ابتلا به کاهش قدرت شناختی و در نتیجه ابتلا به آلزایمر هستند. نوروتوکسن، نوعی توکسین‌ است که به سیستم عصبی صدمه می‌زند.

کادمیم به طور طبیعی در خاک وجود دارد و هنگام تولید مس، سرب و روی استخراج می‌شود. خوراکی‌هایی مانند صدف، برخی از سبزیجات سبز برگدار یا غلات و حبوبات نیز ممکن است حاوی کادمیم باشند. دود سیگار و هوای آلوده هم حاوی این فلز سنگین است.

دانشمندان، موش‌های مبتلا به آلزایمر را (که با فعال کردن نسخه‌ای از ژن E4 یا E3 ژن APOE آنها را به بیماری آلزایمر مبتلا کرده بودند) در معرض فلز کادمیم قرار دادند. سپس توانایی‌های شناختی این موش‌ها را ۱۴ هفته بعد بررسی کردند. در واقع آنها آن دسته از مهارت‌های شناختی را که متکی به هیپوکامپوس مغز است، مورد آزمایش قرار دادند. عملکرد مطلوب ناحیه هیپوکامپوس، برای یادگیری و حافظه، حیاتی است. در ضمن وقتی فردی به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شود، هیپوکامپوس یکی از نواحی مغز است که در مراحل اولیه این بیماری زوال عقل، بیشترین صدمه را می‌بیند.

موش‌هایی که در معرض کادمیم قرار داشتند، نمی‌توانستند از پس آزمون‌های مربوط به یافتن مکان اشیاء جدید برآیند که این نشان می‌دهد حافظه کاری فضایی کوتاه‌مدت آنها صدمه دیده است. این علایم در موش‌هایی که دارای ژن APOE4 بودند زودتر از موش‌های دارای ژن APOE3 رخ داد. همچنین موش‌های نر زودتر از موش‌های ماده دچار کاهش شناختی شدند.

به گزارش طبنا، محققان این بررسی در پایان آزمایش‌های خود به این نتیجه رسیدند، کادمیم موجب اختلال در تمایز سلول‌های عصبی موجود در هیپوکامپوس موش‌های دارای ژن APOE4 می‌شود. بنابراین فلز سنگین کادمیم می‌تواند فرد را بیشتر از هر زمان دیگر در معرض کاهش قدرت شناختی قرار دهد یا وضعیت بیماری او را شدت بخشد. این فلز سنگین مضر است و نباید در معرض آن قرار گرفت.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of