۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴

نقش ویتامین د در تقویت سیستم ایمنی بدن

دکتر اباصلتی با اشاره به اینکه مکمل‌های غذایی نیزمی‌توانند سطح ویتامین دی بدن را افزایش دهند،خاطر نشان کرد:محققان تاکید می کنند که ویتامین دی و مکمل‌های آن می‌توانداز عفونت‌های حاد تنفسی جلوگیری کند.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: ویتامین D به عنوان ویتامین محلول در چربی دارای نقش‌های متعددی در بدن  از جمله شرکت در متابولیسم کلسیم و فسفر در سلامت استخوان و تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری‌ها از جمله بیماری‌های تنفسی می باشد.

دکتر زهرا اباصلتی با اشاره به اینکه کمبود ویتامین D در بروز بیماری‌های غیرواگیر از جمله سرطان، بیماری‌های قلبی‏-عروقی، دیابت و بیماری‌های خودایمنی دیده شده است گفت: نتایج مطالعات انجام شده نشان داده است که احتمالا بین کمبود ویتامین دی در بدن و ابتلای شدید به کووید۱۹ رابطه‌ای وجود دارد.

وی اظهار کرد: ویتامین دی ، نقشی اساسی در تقویت واکنش‌های ایمنی بدن دارد و از آنجا که در حال حاضر معمولا مواد غذایی مورد استفاده جامعه از ویتامین دی کافی برخوردار نیست، افراد برای تامین ویتامین دی، وابسته به اشعه ماوراء بنفش خورشید هستند.

رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: بررسی داده‌های ثبت شده از بیماران در مراکز درمانی نشان دهندۀ کمبود قابل توجه سطح ویتامین دی در بدن آنها بوده است.

وی گفت: این سطح کمبود در ۸۴.۶ درصد از مبتلایان بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و ۵۷.۱ درصد از مبتلایان کووید۱۹ در دیگر بخش‌های بیمارستانی، دستکم بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده است. همچنین نکته دیگر اینکه ۱۰۰ درصد بیماران بخش مراقبت‌های ویژه که سنی کمتر از ۷۵ سال داشتند نیز دچار کمبود ویتامین دی بودند.

دکتر زهرا اباصلتی گفت: ویتامین د در خیلی از غذاها به مقدار لازم وجود ندارد و خیلی از مردم بدلیل انکه در همه روزه  در محل کارشان داخل فضای بسته هستند شرایط دریافت ویتامین د از نور آفتاب را ندارند. بنابراین کمبود ویتامین د یک معضل بهداشتی جهانی می باشد.

وی توصیه نمود: اگر احساس می کنید کمبود دریافت ویتامین د دارید از پزشک خود بخواهید آزمایش بررسی سطح سرمی ویتامین د را برای شما درخواست کند .

رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه تاکید نمود، قبل از اینکه برای خرید مکمل هزینه کنید می توانید ۴ روش زیررا برای دریافت ویتامین د بکار ببندید:

۱‏-پنجره منزل یا محل کار یا ماشین را باز کنید(باز کردن پنجره می تواند به دریافت نور خورشید کمک کند.مدت زمان ۱۰تا ۱۵ دقیقه برای دریافت ویتامین د کافی است و اگر بیشتر از این زمان در معرض نور افتاب هستید از ضد افتاب با spf ۱۵ و عینک ضد افتاب استفاده نمایید)

۲‏- مقداری از گوشت مصرفی خود را با ماهی جایگزین نمایید(ماهی چرب مانند ماهی تن و سالمون و خال مخالی بهترین منبع طبیعی ویتامین د هستند. سعی کنید در هفته یک یا دوبار برای دریافت ویتامین د از ماهی استفاده نمایید)

۳‏-تخم مرغ کامل بخورید (درحالیکه خیلی ها امروز شنیده اند که تخم مرغ برای قلب مضر است اما این عقیده از نظر علمی ثابت نشده است . زرده تخم مرغ حاوی ویتامین د است .اما مقدار ویتامین د موجود در زرده تخم مرغ برای نیاز بدن کافی نیست)

۴‏-پیاده روی در ظهر( بین دریافت ویتامین د از پوست و ایمنی پوستی یک تعادل وجود دارد. خیلی از مردم از ترس آسیب نور خورشید به پوست یا در معرض نور خورشید قرار نمی گرفتند یا از ضد آفتاب استفاده می کردند. یک بررسی در انگلیس نشان داده که کمتر از ۱۵ دقیقه در معرض نور خورشید در میانه روز برای دریافت مقدار مورد نیاز ویتامین د برای سلامتی در بدن کافی است).

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x