۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰

نقش مهم سلول‌های ایمنی بدن در قلب

بررسی محققان مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که سلول‌های ایمنی خاصی در سلامت قلب نقش مهمی ایفا می‌کنند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت از مدیکال‌اکسپرس، محققان دانشگاه واشنگتن می‌گویند، سلول‌های ایمنی خاصی در بدن وجود دارد که به رشد قلب جنین کمک کرده و بعدها در بزرگسالی در چگونگی ضربان قلب، نقش مهمی دارند.

این یافته می‌تواند منجر به استفاده از نوعی ایمنی‌درمانی شود که بیماری‌های مختلف قلبی را درمان کند.

در گذشته در هیچ تحقیقی، دانشمندان متوجه این رفتار سلول‌های B سیستم ایمنی نشده بودند. در این تحقیقات مشخص شده است، سلول‌های ایمنی B با لایه داخلی رگ‌های خونی قلب در تعامل هستند. بنابراین با استفاده از این نوع سلول ایمنی می‌توان انواع متفاوت بیماری‌های قلبی را درمان کرد.

سلول‌های ایمنی B، نوعی گلبول سفید خون هستند که نقش آنها در مراقبت از گردش خون و تولید پادتن برای مبارزه با عفونت‌ها کاملا شناخته شده است. به همین دلیل کسی تصور نمی‌کرد این سلول‌ها در بافت‌های سالم هم مشاهده شوند.

با تمرکز روی عملکرد سلول‌های B در قلب، محققان دریافتند که این سلول‌ها آزادانه در گردش خون حرکت نمی‌کنند و در عین حال آنها به‌طور دایم در ماهیچه‌های قلب ساکن نمی‌شوند. آنها بیشتر در رگ‌های خونی کوچک باقی می‌مانند تا بتوانند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز قلب را به ماهیچه‌های قلب برسانند.

این نوع از سلول‌های B که در گردش خون وجود دارند، وارد رگ‌های قلب شده و چسبناک می‌شوند. آنها در قلب، جریان خون و طحال حرکت می‌کنند.

محققان در موش‌های آزمایشگاهی اصلاح ژنتیکی انجام داده و موش‌هایی پرورش دادند که بدن‌شان فاقد سلول‌های ایمنی B بود. در بررسی‌ها مشخص شد، قلب‌های این موش‌ها کوچکتر از موش‌های عادی است.

قلب موش‌های فاقد این نوع خاص از سلول‌های ایمنی، سریع‌تر در حالت استراحت قرار می‌گرفت و با هر بار ضربان، خون بیشتری از بطن چپ قلب بیرون فرستاده می‌شد. همچنین محققان دریافتند، تعداد سلول‌های T که نوع دیگری از سلول‌های ایمنی است، در قلب این موش‌ها دو برابر است.

محققان دانشگاه واشنگتن متوجه شدند، سلول‌های ایمنی B، نقش مهمی در ساختار و ریتم قلب دارند. این سلول‌ها همچنین روی اندام‌های دیگر بدن به‌طور غیرمستقیم اثر می‌گذارند.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، نبود سلول‌های ایمنی B یا عملکرد نادرست آنها نقش مهمی در سکته‌های قلبی دارد و این یافته می‌تواند در درمان بیماری‌های مختلف قلبی بسیار با ارزش باشد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments