۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲

نقشه شیوع ویروس کرونا(بروزرسانی شده)

محققان با دریافت موارد گزارش شده نقشه ای برای میزان شیوع ویروس کووید-19 ترسیم کرده‌اند که هر روز به‌روزرسانی می‌شود، تغییرات آمارهای روزانه بسیار شگفت‌آور است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از NY، نقشه گسنرش ویروس کرونا در جهان در این هفته بسیار روند صعودی‌ای داشته و روزانه در کشور‌های مبتلا، تعداد افراد مبتلا و تلفات جانی آن‌ها بالاتر می‌رود. نقشه زیر کشورهایی که بیشترین مبتلایان را شامل می‌شوند نشان می‌دهد:

تعداد دقیق افراد مبتلا و تلفات جانی در این کشورها در ساعت ۵، ۲۵ اسفند:

رتبه کشور ایران از لحاظ تعداد افراد مبتلا سوم و از لحاظ تلفات جانی نیز سوم است، یعنی بعد از چین و ایتالیا. اما متاسفانه تعداد افراد مبتلا در کشورمان در حال افزایش است و تلفات جانی نسبت به تعداد افراد مبتلا بسیار بالا‌است. اگر کمی به آمارِ کشورهای کره‌ی جنوبی، ژاپن و حتی آلمان دقت کنیم، متوجه تعداد بالای تلفات جانی در ایتالیا و ایران می‌شویم. در کشورهایی که تعداد افراد مبتلا به زیادیِ کشورهای دیگر نیست،ایالات متحده تعداد تلفات جانی زیادی نسبت به تعداد مبتلایانش دارد.

در ایران متأسفانه افراد سودجو و نبود آمادگی کامل برای گسترش زیاد این بیماری توسط دولت، تعداد تلفات و مبتلایان در حال افزایش است. بیش از نیمی از داروخانه‌های کشور(در خوشبینانه‌ترین حالت)، ماسک، الکل و پد الکلی موجود نیست. مسافرت‌های غیرضروری مردم نیز باعث گسترش بیشتر این بیماری در کشور شده است. به گفته‌ی متخصصان میزان تلفات جانی در پایتخت، در حال کاهش یافتن است اما در استان‌های شمالی کشور، ازجمله گیلان وضعیت وخیم بوده و تلفات جانی در حال افزایش هستند. به همین دلیل به‌جز پلاک‌های بومی، تانکر‌های آب و سوخت و خودروهای حامل مواد غذایی و دارویی، خودروهای دیگر اجازه ورود به این استان را ندارند.

البته موج منفی روانی‌ای که این بیماری ایجاد کرده از خود بیماری مخرب‌تر است.  فضای مجازی مملوء از اخبار کذب است و در برخی موارد بزرگ‌نمایی‌های بیش از حد موجب رعب و وحشت مردم می‌شود. همانطور که در مقاله‌های قبلی ذکر شد، اضطراب و استرسِ بیش‌ازاندازه خود سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند. به‌همان اندازه که باید مراقب خود و اطرافیانمان باشیم و نکات بهداشتی را رعایت کنیم، نباید از این ویروس بترسیم یا بخاطر وجود آن مضطرب شویم. این ویروس نیز همانند بیماری‌های دیگر در زمانی کوتاه به سرعت شیوع پیدا کرده و در صورت مراقبت، به همان سرعت نیز ناپدید می‌شود. درست است که عمیقا برای عزیزانی که بر اثر این بیماری فوت کرده یا به این بیماری مبتلا هستند متأسف هستیم، اما لازم به ذکر است که در طی سال تعداد افراد بسیار بیشتری تنها بر اثر جراحی‌های زیبایی و یا رعایت نکردن بهداشت جان خود را از دست می‌دهند. بنابرین با وجود تلفات بالای کشور نباید از این بیماری بترسیم. ترس به تنهایی از انرژی ما کاسته و فکرمان را مشغول می‌کند. سلامت و بهداشت روانی به اندازه‌ی سلامت و بهداشت فیزیکی اهمیت دارد و شاید بدون اغراق از آن مهم تر باشد. چراکه ذهنی سالم می‌تواند بدنی ناسالم را درمان کند اما بدنی سالم نه‌تنها نمی‌تواند یک ذهن بیمار را درمان کند، بلکه ذهن بیمار بدن سالم را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بنابرین از همه‌ی شما عزیزان خواستار رعایت بهداشت و نکات حیاتی، چه فیزیکی و چه ذهنی هستیم. امیدواریم تا در آینده‌ی نه‌چندان دور، این ویروس به یک خاطره تبدیل شود.

نویسنده و مترجم : معین حبیبی

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of