۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
خبرگزاری سلامت بررسی کرد؛

نفس‌های خاک گرفته سینمایی به قدمت نیم قرن/ یک میلیارد برای سینمادار شدن یک شهر

در این گزارش ضمن گفت‌گو با شهردار، رئیس شورای شهر و سخنگوی شورای شهر سراب دلایل تعطیلی بیست ساله سینما آزادی این شهر را بررسی کردیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت، شهرستان سراب واقع در استان آذربایجان شرقی، شهری کوهستانی است که براساس آمارگیری سال ۹۵ جمعیتی بالغ بر ۴۵ هزار نفر دارد که قطع به یقین امروز آمار جمعیتی آن بسیار بیش از این تعداد است. سفری کوتاه به این شهر داشتیم و به واسطه علاقه به فرهنگ و هنر به دنبال ردپای هنر و مراکز فرهنگی در این شهر گشتیم. نکته عجیب این بود که شهری با این تعداد جمعیت از داشتن یک سالن سینما محروم بود. راهنمایی‌های مردم ما را به ساختمانی سه طبقه رساند. ساختمان نبش یک چهارراه، متروک و خاک گرفته مانده بود. روی تابلوی زنگ زده و رنگ و رو رفته آن به زحمت می‌شد نام سینما آزادی را تشخیص داد. ساختمان بیش از آن که شبیه به سینما باشد، به تابلویی برای چسباندن انواع تبلیغات از پوسترهای تبلیغاتی ادوار مختلف انتخابات تا اعلامیه ترحیم و خبر افتتاح فلان رستوران، تبدیل شده بود.

 

ساختمان متروکه سنما، محل تردد موش‌ها

پیرمردی که در همسایگی سینما مغازه داشت می‌گفت: «این ساختمان پیش‌تر متعلق به یک خانواده بود  اما امروز برای سازمان تبلیغات اسلامی است. یک روز دکتری آمد و می‌خواست، ساختمان را بخرد تا به درمانگاه تبدیلش کند اما گفتند هر شهر باید ظرفیت فرهنگی داشته باشد. من خاطره‌های زیادی از سینما دارم اما بیست سالی است که به محل زندگی موش‌ها تبدیل شده است. گاهی کسی می‌آید و سر می‌زند اما همچنان متروک مانده است».

سرپرست امور سینمایی آذربایجان شرقی:

نیازمند هم‌افزایی با مدیران محلی هستیم

برای  پیگیری موضوع و اینکه چرا جمعیتی نزدیک به پنجاه هزار نفر بیست سال از داشتن یک سالن سینما محروم بودند، با سرپرست امور سینمایی استان تماس گرفتیم.

فرهاد باغ‌شمال؛ سرپرست امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان شرقی، درخصوص این موضوع گفت: ما در شهرستان سراب محل سینما و امکانات راه اندازی را داریم. در سال‌های گذشته نماینده مردم سراب مکاتباتی با مدیران پیشین داشتند اما به نتیجه‌ای نرسیده است. در تاریخ پنج اردیبهشت ۱۳۹۸ درخواستی از سوی شورای شهر سراب برای پیگیری این موضوع به ما ارسال شد. دو ماه بعد در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۸ رئیس امور سینمایی وقت نامه‌ای ارسال کردند که در صورت تامین اعتبارات اولیه مصوبه شورای شهر، این حوزه آمادگی دارد که عملیات اجرایی را انجام دهد. در بحث تامین اعتبار اولیه معمولا شهر کمک می‌کند و در تجهیزات، معمولا شرکت «بهمن سبز» وارد عمل می‌شود و کمک می‌کند.

او ادامه داد: راه اندازی سینماها در شهرهای مختلف یکی از اولویت‌های کاری من است. پیش از روز سینما هم با توجه به استقبال مسئولین شهر مراغه، مقدمات راه‌اندازی سینمای این شهر را فراهم کردیم. در مورد شهر سراب باید جلساتی با مسئولین محلی داشته باشیم و با همکاری آن‌ها اقدام به راه اندازی این سینما کنیم. بنای سینما متعلق به ما است و تجهیزات کافی هم داریم اما ساختمان نیازمند برخی تعمیرات است. شهر سراب به اندازه‌ای پتانسیل دارد که بتواند سینمای چند سالنه داشته باشد و قطعاً مردم سراب هم از این موضوع استقبال می‌کنند. من این موضوع را در اولویت‌های خود قرار داده‌ام و بعد از شهر مراغه سراغ راه‌اندازی سینمای شهر سراب می‌روم. ما در این شهر نیازمند هم‌افزایی با مدیران محلی هستیم. من باید شخصا به این شهر سفر کنم و گزارشی از وضعیت داشته باشم.

باغ‌شمال توضیح داد: البته این مشکل وجود دارد که متولیان و دستگاه‌های دولتی کمتر به مسئله سینما ورود می‌کنند. اولویت‌ها هم نباید فقط مربوط به تهران و مراکز شهرها باشد. اگر شهر مراغه دارای سینما شد به این دلیل بود که شهردار مراغه با من تماس گرفت و پیگیر ماجرا بود، پس حضور مدیران محلی و توجه آن‌ها به این‌گونه مسائل بسیار اهمیت دارد. وظیفه ما انجام این کار است اما تا زمانی که مطالبه‌ای از سوی مدیران محلی وجود نداشته باشد، کار به خوبی پیش نمی‌رود.


شهردار سراب:

فرسوده شدن ساختمان سینما آزادی دلیل از رونق افتادن آن بود

برای پیگیری بیشتر موضوع، سری به ساختمان شهرداری سراب زدیم و موضوع را از شهردار و اعضای شورای شهر پیگیری کردیم.
محمدرضا علی‌پور؛ شهردار شهر سراب، مساله فرسودگی ساختمان سینما را مطرح و عنوان کرد: سینمای سراب در دهه هفتاد در حال فعالیت بود اما به دلیل افزایش دسترسی مردم به فضای مجازی و دسترسی راحت‌تر به فیلم‌های روز دنیا، سینما هم از رونق افتاد. همچنین یکی از دلایل مهمی که این سینما از رونق افتاد، فرسوده شدن ساختمان آن بود. اولین اقدام برای راه‌اندازی مجدد آن بازسازی بنا است. در حال حاضر شکایت‌هایی از طرف همسایگان مبنی بر ورود حیوانات موذی از طرف ساختمان متروکه این سینما داریم. ساختمان سینما آزادی متعلق به شرکت «بهمن سبز» است که از شرکت‌های زیر مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی محسوب می‌شود.‌

او افزود: سال گذشته نیز مکاتباتی از سوی نماینده شورای شهر و شهرداری با امور سینمایی استان انجام شد و در بازدیدهایی که از مجموعه صورت گرفت دو گزینه، ساخت مجدد سینما و یا بازسازی اساسی آن مطرح شد. این مسئله برای ما هم اهمیت دارد البته متولی افتتاح سینما، شهرداری و شورای شهر نیست اما از آن جایی که این مطالبه از سوی مردم وجود دارد و با ما مطرح می‌شود، شهرداری و شورای شهر نیز راغب به راه‌اندازی سینما هستند. مسئله اصلی تامین بودجه لازم برای بازسازی و راه‌اندازی سینماست که باید از سوی متولی اصلی یعنی شرکت «بهمن سبز» تامین شود.

وعده بودجه یک میلیاردی برای بازسازی سینما
داوود رفیقی؛ سخنگوی شورای شهر سراب در توضیحات تکمیلی به وعده اختصاص بودجه یک میلیاردی از سوی وزارت ارشاد اشاره و توضیح داد: سینمای سراب بعد از انقلاب مصادره شد و امروز تحت مالکیت شرکت «بهمن سبز» است که زیرمجموعه سازمان تبلیغات اسلامی قرار دارد. چند سال پیش ما از دست اندرکاران این شرکت دعوت به عمل آوردیم و مذاکراتی با آن‌ها صورت گرفت که محل سینما بازسازی، احیا و یا واگذار و تغییر کاربری داده و در محل دیگری سینمای جدید احداث کنند. نماینده شرکت هم از محل بازدید و گزارشاتی تهیه کرد. همچنین بنای سینما و میزان استحکام آن توسط مهندسین بررسی شد و متوجه شدند که در برخی از نقاط دیوارها بیش از اندازه و تخریب شده‌اند اما نتیجه بررسی این بود که این ساختمان مناسب بازسازی است. در مکاتباتی که از سوی آقای داوودی؛ نماینده مردم سراب با وزارت ارشاد و سازمان امور سینمایی صورت گرفت، مقرر شد تا یک میلیارد تومان برای بازسازی این مجموعه اختصاص پیدا کند. این بودجه هنوز تامین نشده و شرکت «بهمن سبز» هم می‌گوید اگر آن یک میلیارد اختصاص داده شود مابقی را تامین خواهد کرد.

رئیس شورای شهر:

یک سالن آبرومندانه که بتوان آن را به سینما اختصاص داد، نداریم

قادر کرامت؛ رئیس شورای از لزوم وجود یک مرکز فرهنگی در این شهر گفت: شهرداری و ما نهاد و متولی این امر نیستیم اما به جهت اینکه مطالبه مردمی وجود دارد و سینما هم ابزاری است که می‌تواند در فرهنگ‌سازی دخیل باشد، راغب به راه‌اندازی این مکان فرهنگی هستیم. به طور کلی ما یک سالن آبرومندانه که بتوان آن را به سینما اختصاص داد، نداریم. ما آماده هرگونه همکاری هستیم اما متولیان امر همکاری‌های لازم را ندارند. از طرفی یک کارگردان و یا تهیه‌کننده که هزینه‌های میلیاردی برای تولید فیلم صرف می‌کند اگر محلی برای ارائه آن نداشته باشند، هزینه‌ها باز نمی‌گردد، پس این که در هر شهری یک سینما وجود داشته باشد می‌تواند به رشد و رونق کلی سینمای ایران نیز کمک کند. علاوه بر این‌ها می‌توان از سالن‌های سینما برای مصارف دیگر هم استفاده کرد. وجود این امکان در شهر الزامی است، البته ما پیشنهاد دادیم که در محل دیگری سالن احداث شود اما بودجه کافی برای این کار نبود.

شهردار ادامه داد: سراب جزو شهرهایی بود که از سالیان بسیار دور سینما داشت و خواست مردم پیشرفت فرهنگی و اجتماعی این شهر است. وجود سینما حیاتی است. کاری را که یک فیلم می‌تواند از فرهنگ‌سازی و انتقال مفاهیم اجتماعی انجام دهد، سایر ابزارها نمی‌توانند. کمااینکه وجود سینما می‌تواند باعث نشاط اجتماعی در سطح شهر شود. ما ۲۰ سال است که از این اتفاق محروم هستیم.

برای بررسی بیشتر و پیگیری اعتبار اختصاص داده شده برای بازسازی سینما تصمیم داشتیم با یوسف داوودی؛ نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی مصاحبه کنیم اما علی‌رغم حضور در خانه ملت سراب و تماس‌های مکرر تلفنی، تلاش‌های ما نتیجه نداد و موفق به مصاحبه با او نشدیم.

 

لزوم تمرکززدایی از تهران و توجه به شهرستان‌ها

درست است که بحران کرونا، سینماها  و مراکز فرهنگی را به تعطیلی کشاند اما این موضوع نمی‌تواند به دست‌آویزی بدل شود تا مسئولین امر از وظایف خود برای فراهم آوردن امکانات مناسب فرهنگی برای مردم منطقه شانه خالی کنند.  بی‌رونق ماندن سینما هم دلیل عقلانی برای محروم کردن یک شهر از سینما نیست. درست است که این روزها کالاهای فرهنگی از اولویت مردم خارج شده‌اند اما متولیان فرهنگی کشور باید به این امر توجه کنند که می‌توان بسیاری از معضلات اجتماعی را از دریچه فرهنگ دید و به واسطه نگاه لطیف‌ و انسانی‌تر هنر به مسائل، راه حل‌های بهتری برای دغدغه‌ها و گره‌های اجتماعی یافت. هنچنین لزوم توجه به برقراری اعدالت اجتماعی ایجاب می‌کند تا مسئولین ضمن تمرکززدایی از تهران و کلان‌شهرها به ظرفیت‌های موجود در شهرستان‌ها هم توجه کنند.

 

از طرفی شاید تولیدات فیلمسازان بومی بیشتر به مذاق مردم محلی و بومی یک شهر خوش بیاید؛ به این جهت که قرابت فرهنگی بیشتری با اثر احساس می‌کنند و طبیعتا اکران فیلم‌هایی از این دست در خود آن استان، فروش بهتری خواهد داشت. همچنین با فراهم شدن این امکان دیگر مساله زبان برای فیلم مطرح نیست و می‌توان فیلم ترک زبان ساخت و در شهرهای ترک زبان اکران کرد. پس وجود سالن سینما در هر شهر امری است که می‌تواند به رونق سینما کمک کند. همچنین یکی از مشکلات اکران کمبود سالن است که احداث سالن‌های جدید در شهرهای مختلف به کوتاه‌تر شدن صف اکران کمک می‌کند.

 

 

کرونا نباید به دست‌آویزی برای کم‌کاری‌ متولیان فرهنگی بدل شود

نه تنها شهر سراب بلکه این حق تمام مردم ایران در جای جای این سرزمین است که از امکانات فرهنگی کافی بهره‌مند باشند. کرونا مهمان ناخوانده بود و قرار نیست مادام‌العمر با ما همنشین باشد، مسئولین فرهنگی و متولیان امر هم نباید به این واسطه کم‌کاری‌ها را توجیح کنند و فرهنگ و هنر را هرچه بیشتر به گوشه برانند. اگر تصمیم براین است که یک میلیار وعده داده شده برای بازسازی سینما در بحران فعلی به امر دیگری اختصاص پیدا کند، سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در مورد نحوه هزینه‌کرد آن شفاف‌سازی کنند، در غیر این صورت نباید به بهانه کرونا، مردم یک منطقه را از داشتن سالنی آبرومند محروم کرد.

 

گزارش: پرستو خلعتبری

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
یک سرابی
یک سرابی
۲۷ آبان, ۱۳۹۹ ۲۲:۱۵

به به یک گزارش کامل واقعا من به عنوان یک شهروند هیچگونه گزینه ای برای پر کردن اوقات فراغت ندارم و بازسازی سینما یک تصمیم فوق العاده است اگر عملی شود