۰۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶

نظر شورای نگهبان را درباره لایحه تجارت پذیرفتیم

لاریجانی گفت: اعتقاد داریم که شورای نگهبان نمی‌توانست از آزمایشی بودن لایحه تجارت ایراد بگیرد اما چون دیر شده و کارها صورت گرفت، نظر شورای نگهبان را پذیرفتیم.

محمدسیاح: به گزارش خبرنگار پارلمانی طبنا(خبرگزاری سلامت)، جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه تجارت قراردادهای تجارتی به استناد مواد ۱۴۹ تا ۱۵۹ آئین نامه داخلی مجلس، گفت: در این مواد روند رسیدگی به کلیات و شور دومی را بیان می‌کنم. ما آئین‌نامه را با آگاهی اصلاح کردیم تا در زمان دو شوری قبل از اینکه به مواد ورود شود بتوانیم پیشنهاد حذف کل و جزء دهیم و در مواقعی با اجازه مجلس مواد کمیسیون برگشت داده می‌شد تا اصلاح شود.

وی ادامه داد: در مواردی شاهد ماهیت مواد ارجاعی به کمیسیون بوده‌ایم بنابراین باید مجددا در صحن علنی درباره کلیات آن موافق و مخالف صحبت کند و پیشنهادات نیز در زمینه آن ماده مطرح شود. چندی پیش حق بنده، مفتح و قاضی پور برای ارائه پیشنهاد ضایع شد.

علی لاریجانی رئیس مجلس هم در پاسخ به این تذکر گفت: اختلاف نظری در این زمینه وجود دارد، تصور این بود بعد از اینکه شورای نگهبان ایرادات خود را مطرح کرد در واقع پیشنهادات ما سلب و در داخل مجلس تصمیم گیری می‌شود، از این رو لایحه به کمیسیون ارجاع داده و مجددا کلیات به رأی گذاشته شد.

وی اظهارکرد: به هرحال دو نظر در این زمینه وجود دارد که اگر ارجاع به کمیسیون لحاظ شود باید بررسی لایحه تجارت طبق بند ۶ ماده ۱۴۹ آئین نامه باشد و اگر دو شوری باشد فرمایش آقای محبی نیا درست است، امروز در این زمینه تاملی می کنیم و اعلام نظر خواهیم کرد.

لاریجانی تاکید کرد: به هر حال اعتقاد داریم که شورای نگهبان نمی‌توانست از آزمایشی بودن لایحه تجارت ایراد بگیرد اما چون دیر شده بود و کارها انجام شده بود نظر شورای نگهبان را پذیرفتیم با این حال وقتی امری یا یک قانون به دلیل اهمیت در کمیسیون آزمایشی تشخیص داده می‌شود آن تشخیص از سوی مجلس انجام شده است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of