۰۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با «خبرگزاری سلامت»

نظارت بر سازمان‌های بهداشتی تشدید می‌شود/ دستورات سرهنگی رئیس جمهور درباره رفع محدودیت‌ها درست نبود

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ‌آغاز به کار کرد و بررسی مشکلات حوزه سلامت در دستو کار خود قرار داده است.

محمدسیاح: حوزه سلامت کشور با مشکلات زیادی روبرو است که برخی از این مشکلات به دلیل  تصمیمات غلط و برخی به دلیل نبود امکانات و نقدینگی لازم ایجاد شده است. علاوه بر اینها شیوع بیماری کرونا هم سبب شد تا سیستم بهداشت و درمان کشور مورد آزمون جدی قرار گیرد. یکی از محل‌هایی که مشکلات این حوزه باید مورد بررسی قرار بگیرد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم است. در همین زمینه خبرگزاری سلامت گفتگوی مفصلی با حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی داشته که در ادامه می‌خوانید.

برای دوره جدید کمیسیون بهداشت و درمان چه اولویت‌هایی را در نظر دارید و چه اهدافی دنبال خواهد شد؟

با توجه به اینکه خلأ قانونی در حوزه سلامت نداریم تصمیم همه اعضای کمیسیون بهداشت و درمان بر این است که نظارت‌ها تشدید شود. تعداد زیادی از دستگاه‌های دولتی و بهداشتی درمانی مانند وزارت بهداشت و درمان، سازمان تامین اجتماعی، شورای عالی بیمه، سازمان هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و تمام مجموعه‌های دیگر مثل طب ایرانی به نوعی زیرمجموعه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هستند. تصمیم ما این است که براساس آیین نامه و قوانین مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان کمیته‌هایی را برای نظارت بر این زیرمجموعه‌ها مشخص کنیم تا نظارت جدی بر فعالیت این سازمان داشته باشند، هدف ما مچ‌گیری نیست. ما می‌خواهیم با هم‌افزایی مشکلات را برطرف کنیم. می‌خواهیم ببینیم دستگاه‌های دولتی چه مشکلات یا خلاءهای قانونی‌ای دارند که نتوانسته‌اند قوانین به ویژه قوانینی که در برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه آمده را به درستی اجرا کنند، باید مشکلات و موانع اجرای قانون را برطرف کنیم. همچنین تصمیم داریم در رابطه با پرداخت حقوق در وزارت بهداشت و درمان نسبت به گروه‌های پزشکی، پزشکان عمومی، گروه‌های متخصصان رشته‌های مختلف، کادر پیراپزشکی، پرستاران و بهیاران و … بررسی داشته‌هایی داشته باشیم. در حال حاضر احساس می‌کنم متاسفانه تبعیض آشکاری در این زمینه وجود دارد و باید این وضعیت ساماندهی شود تا همه کادر درمانی بویژه پزشکان عمومی‌انگیزه خدمت پیدا کنند. طبق آماری که نظام پزشکی و وزارت بهداشت و درمان به ما داده ۴۰ هزار نفر از پزشکان عمومی ‌تاکنون نسخه نوشته‌اند و معنی آن این است که کار پزشکی نمی‌کنند. نظام برای اینها هزینه کرده تا فارغ التحصیل شده‌اند و باید دید که چرا اینها تمایلی به پزشکی ندارند که یکی از این عوامل دریافتی‌های این افراد است که باعث شده به کار دیگری بپردازند. بحث دیگر این است که چرا پزشک خانواده اجرایی و عملیاتی نشده است، این موضوع هم باید مورد بررسی قرار گیرد و تصمیمات جدی درباره آن اتخاذ شود.

در مورد بحث همپوشانی بیمه‌ها سال‌ها است که صحبت شده اما اقدامات جدی صورت نگرفته، در مورد این موضوع که بخشی از مطالبات حوزه سلامت کشور است چه تصمیماتی گرفته خواهد شد؟

اقداماتی در این باره صورت گرفته و چند میلیون نفر دارای بیمه‌های مختلف شناسایی شده‌اند و در حال رسیدگی به این موضوع هستند، دفترچه بیمه سلامت افرادی که دارای چند بیمه هستند در صورت شناسایی تمدید نخواهد شد. فقط بیمه‌ سازمان نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات به دلیل اینکه زیر نظر دفتر مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا است برای این اقدام نیاز به مجوز مقام معظم رهبری دارد تا همپوشانی آن برطرف شود.

بیمه ها

در مورد طرح پزشک خانواده چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

در مورد پزشک خانواده، طرح سیستم ارجاع و سطح بندی خدمات نیز باید پیگیری‌هایی صورت بگیرد و ما به دنبال انجام این اقدامات هستیم چراکه به فرمایش حضرت آقا عدالت در سلامت جزو سیستم پزشک خانواده است البته اجرای پزشک خانواده به این معنا این نیست رضایت مردم را در پی داشته باشد چون الان به صورت آزمایشی در مازندران و فارس انجام شده و نتایج خوبی داشته است. کشورهایی که در این مورد موفق بودند به این دلیل بوده که مردم این طرح را پذیرفتند و اگر دولت قرار باشد که در این زمینه هزینه کنند باید در این چارچوب باشد که همه بتوانند از این طرح بهره‌مند شوند. ممکن است افرادی نخواهد وارد این سیستم شوند می‌توانند از بخش خصوصی و آزاد وارد شوند.

در مورد بحث پیشگیری از در پیشگیری بر درمان رهبری تاکیدات زیادی داشتند، برای تقویت بحث‌های پیشگیری چه اقداماتی باید انجام شود؟

در تمام قوانینی تصویب و منابع مالی تصویب شده اولویت با پیشگیری بوده است، نمی‌توان گفت که ۱۰۰ درصد اقدامی‌ صورت نگرفته ولی راضی کننده نبوده و به هدف خاصی که در قانون است نرسیده‌ایم.

پزشک خانواده

در مورد پرستارانی که قرارداد ۸۹ روزه داشته‌اند و بیمارستان‌ها به دنبال تعدیل این نیروها هستند و بلاتکلیف مانده‌اند، چه باید کرد؟

جلسه‌ای با وزیر بهداشت و درمان برگزار کرده‌ایم که به همین موضوع مربوط بوده است، به تعداد زیادی از پرستاران قول داده شده که در طرح کرونا به کارگیری شوند و وزیر قول داده مشکل این افراد و حقوق و مزایای پرسنل شرکتی و قراردادی را برطرف کند، تصمیم داریم با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان به صورت میدانی و با معاونان وزارت بهداشت و درمان در شهرستان‌ها حضور پیدا کرده و مشکلات را از نزدیک بررسی و مشکلات را به وزیر منتقل کنیم تا دستور رسیدگی و رفع آن را بدهد. این تصمیم کل اعضای بهداشت و درمان است موضوعات حوزه سلامت و نظارت تنها به رئیس و هیات رئیسه کمیسیون یا رئیس هیات رئیسه مجلس برنمی‌گردد و نمایندگان نسبت به هم برتری‌ای نداشته و همه مسوولیت دارند و این طور نیست که اگر مشکلی به وجود می‌آید آن را به گردن رئیس کمیسیون یا رئیس مجلس بیاندازیم. تصمیم داریم هر اقدامی ‌که در کمیسیون بهداشت و درمان انجام می‌شود با خرد جمعی و با نظر اکثریت افراد باشد حالا ممکن است گاهی اوقات برخی از همکاران مخالفت هم داشته باشند.

پرستاران

تعداد افراد مبتلا به کرونا در حال افزایش است کادر درمان دچار فرسایش شده است، برای این موضوع چه کاری می‌توان انجام داد؟

اگر یادتان باشد آقای رئیس‌جمهور گفت که من سرهنگ نیستم و حقوقدان هستم ولی عملکرد وی شبیه سرهنگ‌ها است یعنی از بالا به پایین فقط دستور می‌دهد و متاسفانه خیلی از توصیه‌هایی که کارشناسان حوزه بهداشت و درمان داده‌اند را جدی نمی‌گیرد و نتیجه آن همین مشکلاتی است که در کشور داریم. تصمیم دارم در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی این مسائل را به آقای رئیس‌جمهور یادآوری کنم، همانطور حضرت آقا در جلسه‌ای که با مسوولان قوه قضاییه داشتند و فرمودند «درست است مساله اقتصاد مهم است، اما مهمتر از آن موضوع سلامت مردم است» یعنی نباید به بهانه اقتصاد اقداماتی که برای پیشگیری و جلوگیری از بحران در دور اول انجام داده‌ایم را کمرنگ کنیم نتیجه آن هم این شد که در استان‌های کشور مشکل جدی با کرونا داشته باشیم و مرگ و میرهای این بیماری که دو رقمی‌ شده و به سمت یک رقمی ‌شدن پیش می‌رفت امروز سه رقمی‌ شده و علت آن هم دستورات سرهنگی رئیس جمهور است که از بالا به پایین داده است و این جای نگرانی دارد و باید پیگیری شود.

رئیس جمهور

نگرانی دیگر وجود دارد اینکه چون سال آخر دولت دوازدهم است دولت قصد ندارد یا پروتکل‌های بهداشتی-درمانی را جدی پیگیری کند، نظر شما در این مورد چیست؟

دولت می‌تواند استفاده از دستکش ماسک و رعایت پرتکل‌های و بهداشتی را اجرایی کند، اما اگر در هفته‌های آینده ببینیم که دولت نمی‌خواهد به طور جدی درباره این موضوع کار کند شاید مجلس وارد این حوزه شود، حتی اگر ببینیم که دولت مقاومت می‌کند و نمی‌خواهد به توصیه‌های پزشکان و خبره‌های حوزه سلامت عمل کند، شاید طرح دو فوریتی ارائه و آن را قانون کنیم اما امیدواریم که موضوع به اینجا کشیده نشود چون خلاء قانونی هم نداریم، امیدواریم اقای رئیس جمهور در درجه اول به فکر سلامت مردم و بعد موضوع اقتصاد را پیگیری کند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments