۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵
نماینده گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی:

افزایش نظارت بر اجرای قانون از اهدافم برای ریاست کمیسیون است

نماینده مجلس یازدهم گفت: یکی از وظایف اساسی مجلس غیر قانونگذاری، نظارت بر اجرای قانون است و به نظر می‌رسد این وظیفه در ادوار گذشته به صورت کامل انجام نشده و دغدغده مقام معظم رهبری نیز همین است.

دکتر سید مسعود خاتمی‌ در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری سلامت، ضمن تایید اینکه کاندیدای ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم شده است، درباره سیاست‌هایی که باید برای بهبود وضعیت بهداشت و درمان کشور اتخاذ و دنبال شود، افزود: وظایف کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطابق آیین نامه داخلی آموزش، درمان، تحقیقات، بهزیستی، توانبخشی، جمعیت هلال احمر و امداد تعیین شده و به نظرم اگر اسم کمیسیون را سلامت بگذاریم مناسب تر است.

وی ادامه داد: یکی از وظایف اساسی مجلس غیر از اینکه همه کمیسیون‌ها قانونگذار برای نهاد مربوطه هستند، نظارت بر اجرای قانون است و به نظر می‌رسد این وظیفه در ادوار گذشته به صورت کامل انجام نشده و دغدغده مقام معظم رهبری نیز همین است.

خاتمی‌ با اشاره به اینکه قانون اساسی وظیفه نمایندگان را نظارت بر اجرای قانون قرار داده اظهار کرد: طرح عظیمی‌ به نام «طرح تحول سلامت» در کشور اجرا شد که نکات مثبت و منفی زیادی داشت. سوالی که در آن زمان مطرح شد این بود که کمیسیون بهداشت و درمان در اصل اجرای این طرح چه نقشی داشت.

نماینده گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی‌ گفت: سوال بعدی این بود که در زمان اجرای طرح آیا کمیسیون بر اجرای آن نظارت داشته یا نه اینکه نقاط ضعف و قوت آن را شناسایی کرد؟ و سوال بعدی این است حالا که طرح متوقف شده کمیسیون بهداشت و درمان به عنوان یکی از نهادهای قانونگذار و کسی که باید بر اجرای قانون اشراف داشته باشد چه ارزیابی‌ای از این طرح کرده است.

وی افزود: این کاستی‌ها در برنامه ششم، سه درصد پرداختی مردم در طرح تحول سلامت، چند شغله نبودن وزیر و معاونان و رئسای دانشگاه‌ها و معاونان برای نداشتن تضاد منافع و … دیده شده و باید ببنیم قانون چه میزان اجرا شده و کمیسیون بهداشت سابق برای اجرا نشدن این قوانین چه اقداماتی کرده است.

خاتمی ‌تصریح کرد: در سطح مجلس و کمیسیون تخصصی همه نمایندگان باید در برنامه ریزی دخیل باشند، اگر تقسیم کار صورت می‌گیرد و یکی رئیس مجلس و دیگری رئیس کمیسیون می‌شود به این معناست که رای نمایندگان که همه باید نافذ باشد را هماهنگ سازد. بنابراین یکی از اولین اقدامات این است که تمام نمایندگان در اهداف آیین نامه دخیل باشند.

نماینده گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: یکی از برنامه‌های من این است که گروه‌های مختلف در کمیسیون مشخص و هر گروهی در یکی از زمینه‌هایی که جزو وظایف کمیسیون است فعالیت داشته باشد. یعنی تمام اعضای کمیسیون دخیل باشند تا وظایف کمیسیون به خوبی انجام شود.

افزایش نظارت بر اجرای قانون از اهدافم برای ریاست کمیسیون است

وی ادامه داد: کمیسیون تخصصی باید بدنه تخصصی کشور را پشتیبان خود ببینند و از آنها استفاده کند. باید ببینیم که کمیسیون گذشته کدام یک از گروه‌های تخصصی را به عنوان پشتوانه تخصصی خود به کار گرفته است. در این دوره برنامه من این است که بدنه علمی‌ کشور را به صورت جدی به کار بگیرم و آنها را وارد کار کنم.

خاتمی ‌تاکید کرد: کمیسیون بهداشت پشتیبان وزارت بهداشت است و این پشتیبانی به معنای عدم نظارت نیست. ضمن این اقدام، باید مجری بهداشت و درمان را که همان وزارتخانه است کمک کرد. وزارت بهداشت در موضوع کرونا به خوبی درخشید و تیم درمانی فداکاری زیادی داشت.

نماینده گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی ‌با اشاره به بحث بهداشت و پیشگیری، اضافه کرد: در این زمینه اقدامات زیادی انجام نشده و بارها بحث شده که پیشگیری هزینه کمتری از درمان دارد و باید مورد توجه قرار بگیرد. برای این موضوع برنامه مفصلی داریم، اما باید دید که چه فرهنگسازی‌ای شده تا مردم کمتر دچار بیماری شوند.

وی با بیان اینکه در حوزه دارو دچار مشکلات جدی هستیم، افزود: بخش زیادی از داروهای مورد نیاز کشور با استاندارد خوب در داخل تولید می‌شود و متاسفانه براساس اظهارنظر کارشناسان وزارت بهداشت برخی از اقلام بدون دلیل منطقی وارد می‌شوند و معنای آن این است که برخی از کارخانه‌های ما به تعطیلی کشیده شده‌اند.

خاتمی ‌از یکسان سازی بیمه‌ها هم گفت: این موضوع بارها و بارها طرح شده، اما متوقف مانده است. بیمه‌ها باید بررسی و یکسان سازی و عدالت در حوزه بیمه اجرا شود.

نماینده گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی ‌تاکید کرد: اگر مجلس در این دوره بخواهد جایگاه خودش را آنطور که در قانون اساسی مطرح شده به دست بیاورد و بر اجرای قوانین نظارت کند، باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشد.

وی با اشاره به برخی از سوابق خود اظهارکرد: ورودی سال ۵۱ دانشگاه شیراز هستم و پس از پیروزی انقلاب به واحد کردستان پیوستم. بعد از آن هم در سپاه مشغول کار شدم و مدتی با تشکیل وزارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ‌معاون حقوقی و امور مجلس بودم. از سال ۶۳ به عنوان مسوول بهداری کل سپاه فعالیت کردم که در زمان جنگ وظیفه آن پشتیبانی یگان‌های رزمی ‌بود و تا صدور قطعنامه در این مسوولیت حضور داشتم.

خاتمی ‌ادامه داد: بعد از آن معاونت بهداشت و درمان بنیاد جانبازان را به مدت ۵ سال برعهده گرفتم و بعد از پایان دوره تخصص یعنی ۴ سال جراحی عمومی‌ و ۲ سال فلوشیپ جراحی عروق را گذراندم و برای مدت ۱۰ سال هم رئیس دانشگاه بقیه الله و هم استاد گروه جراحی بودم.

نماینده گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی‌ گفت: یک دوره ۵۰ ماهه هم ریاست جمعیت هلال احمر کشور را بر عهده داشتم، همزمان با اینها قطب آموزشی، علمی ‌و پژوهشی تروما در سطح کشور به دانشگاه بقیه الله سپرده شد که در دوران ریاست من بود.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments