۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۴
رییس انجمن ژنتیک پزشکی ایران:

نسخ قانون سقط درمانی منجر به افزایش سقط‌های غیرقانونی می‌شود!

رییس انجمن ژنتیک پزشکی ایران ضمن انتقاد از ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مباحث پزشکی نتیجه تصویب قانون جوانی جمعیت را افزایش سقط‌های جنایی دانست.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، محمد اکرمی؛ رییس انجمن ژنتیک پزشکی ایران با حضور در شبکه سلامت سیما و اشاره به نواقص طرح جوانی جمعیت و انتقاد از نسخ قانون سقط درمانی سال ۸۴ گفت: ما هیچ بحثی در خصوص بیانات مقام معظم رهبری پیرامون افزایش جمعیت نداریم. معظم اله فرمودند تعالی جمعیت اما دوستان بحث را به جوانی جمعیت تغییر دادند. اتفاقا ژنتیک پزشکی در خصوص کمک به افزایش جمعیت و ناباروری بسیار تاثیرگذار است. مقام معظم رهبری فرمودند که تولیت نظام سلامت وزارت بهداشت است اما دوستان این موضوع را تغییر دادند و امور به دست شورای عالی انقلاب فرهنگی سپرده شد.

او افزود: در چهل سال اخیر قوه مقننه مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بوده است اما در این مورد شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش قانونگذار را دارد. انتهای ماده ۵۶ طرح جوانی جمعیت موضوع نسخ قانون سقط درمانی سال ۸۴ مطرح شده است اما دوستان در مصاحبه‌‌ها گفتند که نمی‌خواهیم قانون را نسخ کنیم! تعجب می‌کنم که چرا دوستان با کلمات بازی می‌کنند.

اکرمی عنوان کرد: از سال ۷۵ مقام معظم رهبری بخشنامه‌ای پیرامون سقط جنین‌های ناقص‌الخلقه و عقب‌افتاده را ابلاغ کردند. از آن سال تاکنون ایشان چهار بار در استفتائات متعدد این موضوع را مطرح کردند و تبدیل به قانون شد که سه پزشک پیشنهاد سقط بدهند و بیمار را به پزشکی قانونی بفرستند. پزشکی قانونی بازوی اجرایی طبی قوه قضاییه است و در شأن این سازمان نیست که نظارت کند. در تبصره ۵ ماده ۵۶ بیمارستان های مورد تایید پزشکی قانونی ولوج روح را بررسی کنند. بیمارستان یک شخصیت حقوقی دارد و ما چطور می‌توانیم یک خانم باردار را سرگردان کنیم و به بیمارستان‌های مختلف ارجا دهیم.

او ادامه داد: ولوج روح موضوع خاصی است و قرآن هم می‌گوید که نباید خیلی وارد موضوع شد. ۱۵ سال از قانون سال ۸۴ می‌گذرد و سه رئیس قوه‌قضاییه بر آن صحه گذاشته‌اند. آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکنون در بحث فرهنگ سازی در جلوگیری از سقط جنایی ورود کرده است که در مورد سقط درمانی نظر می‌دهد؟ تمام مراجع می‌گویند که اگر حیات مادر به خطر بیافتد حتی پس از ولوج روح هم اجازه سقط جنین وجود دارد. جان مادر اولا بر جان جنین است.

رییس انجمن ژنتیک پزشکی ایران تاکید کرد: اگر قانون سقط درمانی سال ۸۴ منسوخ شود، سقط جنایی و غیرقانونی افزایش پیدا می‌کند. از طرفی هم صف طولانی برای سقط درمانی به سمت کشورهای همسایه راهی می‌شود. وزیر بهداشت معتقد است که با تصویب این طرح تولیت وزارت بهداشت زیر سوال رفته است. با این طرح تعداد معلولین افزایش پیدا می‌کند و بهزیستی مگر چقدر بودجه برای تامین آنها دارد؟ ما چهار ساعت با رئیس کمیسیون محترم مجلس بحث کردیم اما متاسفانه ترتیب اثر داده نشد و طرح تصویب شد اما مطمئنم شورای نگهبان نسبت به این طرح دقت نظر را خواهد داشت.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x