۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵

نسخه نجات بیمارستان‌های دولتی از بحران اقتصادی

رییس بیمارستان طالقانی تهران با اشاره به وضعیت و چالش‌های پیش روی بیمارستان‌های دولتی، راه‌کارهایی برای رهایی بیمارستان‌ها از مشکلات اقتصادی ایجاد شده ارایه داد.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر رضا زندی کسب دستاورد در حوزه درمان و علوم پزشکی را نیازمند صرف زمان و  تامین زیرساخت‌های مناسب دانست و اظهار کرد: نیروی انسانی از مهم‌ترین ارکان موثر در پیشرفت و ارتقای سازمان‌هاست؛ به گونه‌ای که با نیروی انسانی متبحر و متعهد به انجام کار و علاقمند به یادگیری و پیشرفت، می‌توان بسیاری از کمبودهای موجود در سازمان‌ها را مرتفع کرد.

وی با بیان اینکه با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه، نمی‌توان برای ارایه خدمات کامل درمانی و بهداشتی تنها به وجدان فردی نیروها و پرسنل اعتماد کرد، گفت: در همه جای دنیا وجدان سیستماتیک حرف اول را می‌زند، کشور ما نیز برای اصلاح و بهبود شرایط باید به سمت رفع موانع سیستماتیک حوزه بهداشت و درمان حرکت کند.

این فوق تخصص ارتوپدی با بیان اینکه سیستم‌های دولتی به خاطر مشکلات بودجه‌ای برای جذب و حفظ نیروهای کارآمد با چالش روبرو هستند، گفت: دراین میان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه و بیمارستان جذب نیروهای توانمند و تمام وقت جغرافیایی است که لازمه تحقق آن وجود انگیزه‌های مادی و معنوی است.

زندی با بیان اینکه اکثر نیروها از وضعیت پرداخت‌ها ناراضی هستند، اظهار کرد: البته این مسایل نباید بهانه‌ای برای کاهش کمی‌و کیفی ارایه خدمات به بیمار باشد.

رییس بیمارستان طالقانی با بیان اینکه البته باید شرایط فعلی دولت و وزارتخانه را نیز درک کنیم، گفت: این در حالیست که بیمارستان‌های دولتی پتانسیل‌ زیادی برای درآمدزایی داشته، ولی با موانعی همچون بروکراسی‌های اداری و قوانین دست و دلگیر روبرو هستند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی بیمارستان‌های دولتی و مساله بدهی بیمه‌ها، با بیان اینکه هدف ما تحمیل بار هزینه‌ای بیشتر به بیمه‌ها نیست، گفت: خواسته اصلی ما حذف قوانین و بروکراسی‌های دست و پاگیر برای درآمدزایی، جذب بیمار و پرداخت‌های مناسب به تیم پزشکی و پشتیبانی است؛ چراکه در صورت مرتفع شدن این موانع بیمارستان‌ها با تاخیر پرداخت‌های بیمه‌ای تامین اجتماعی یا سلامت دچار مشکل نخواهند شد.

زندی با بیان اینکه بیمارستان طالقانی همواره به طور میانگین بین ۷۰ تا ۱۰۰ تخت خالی دارد که می‌تواند با سرمایه‌گذاری در آنها نسبت به درآمدزایی بیشتر اقدام کند، افزود: تصور کنید که یک بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی در منطقه ولنجک تاسیس کرده‌ ولی آن‌ را خالی گذاشته‌ و هر روز هزینه  آب، برق، تلفن و نیروی انسانی آن را پرداخت می‌کنید، در این میان تنها مانع جذب بیمار و درآمدزایی نیز  وجود بروکراسی و قوانین دست و پاگیر است. حال ببینید با این موانع و محدودیت‌ها بیمارستان‌های دولتی تا چه میزان متضرر می‌شوند.

وی ادامه داد: این‌ در حالیست که بیمارستان طالقانی به خاطر موقعیت مکانی و جغرافیایی، پتانسیل بالایی برای توریسم درمانی و ارایه خدمات خصوصی به بیماران برخوردار منطقه را داراست، ولی موانع و قوانین دست و پاگیر مانع ماست.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of