۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۹
مدیرکل هنرهای نمایشی در گفت و گو با خبرگزاری سلامت خبر داد؛

نرم‌افزاری برای تئاتر آنلاین در جشنواره تئاتر فجر

قادر آشنا از فراهم کردن زیرساخت‌های سایت «ایران تئاتر» برای تئاتر آنلاین در دوماه آینده و استفاده از  نرم‌افزاری جدید برای جشنواره تئاتر فجر و جشنواره عروسکی خبر داد.

به گزارش خبرنگاه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت، قادر آشنا؛ مدیرکل هنرهای نمایشی در خصوص وضعیت فعلی تئاتر و میزان استقبال مخطبان در شرایط کرونا، گفت:در تئاتر سالنی هنوز به میزان استقبالی که مدنظر ما است، نرسیده‌ایم البته استقبال از تئاتر خیابانی خوب بود. اگرچه در شرایط عادی و نبود کرونا هم سالن‌ها به‌طور کامل پر نمی‌شدند. ظاهرا این ویروس فعلا با ماست و باید یاد بگیریم که با آن زندگی کنیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی از آماده‌سازی سالن‌ها، توضیح داد: هر استانی شرایط خاص خودش را دارد و متناسب با آن رفتار می‌کند. در تهران سالن‌هایی که دولتی هستند، خود دولت در آماده‌سازی سالن کمک کرده و در سالن‌های خصوصی هم خودشان و هم انجمن هنرهای نمایشی در آماده‌سازی همکاری داشتند. طرح‌هایی را مشخص کردیم که به مدت دوماه ضدعفونی سالن‌ها تکمیل شود.

او افزود: تا پایان هفته زوایایی از حمایت‌های دولتی روشن خواهد شد. جلسات مربوط به بسته‌های حمایتی دولت انجام و برآوردها مشخص شده است و اکنون به جلسات کارشناسی رسیده‌ایم. چند جلسه هم در سطح وزارت‌خانه‌ها میان معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونین وزرات‌کار برگزار شده است. در مرحله اجرایی کردن حمایت‌های دولت هستیم و براساس لیستی که تهیه‌کرده‌ایم، عمل خواهد شد.

آشنا عنوان کرد: بخشی از این لیست افراد تحت پوشش بیمه هستند که در سامانه‌ای که مشخص شد، ثبت‌نام کرده‌اند. بخشی از هنرمندان هم به دلیل نداشتن شرایط بیمه، موفق به ثبت‌نام نشده بودند که شرایطی فراهم شد که از طریق دیگری ثبت‌نام کنند. امیدوارم که در آینده نزدیک کمک‌ها آرام آرام شروع شوند.

قادر آشنا از برنامه‌ریزی‌ها برای تئاتر آنلاین، اظهار داشت: تئاتر آنلاین حوزه وسیعی است که شامل فیلم تئاترها و پخش زنده تئاتر می‌شود. این موضوع در دستورکار ما قرار داشت و صحبت‌هایی با نهادهای مرتبط که اجازه قانونی دارند، درحال انجام است. همچنین در کنار پلت‌فرم‌ها زیرساخت‌های لازم را در سایت «ایران تئاتر» فراهم کرده‌ایم که پخش تئاترهای آنلاین از این طریق هم می‌تواند به شکل پخش زنده باشد و هم فیلم‌های ضبط شده. در تلاش هستیم که ظرف یک یا دو ماه آینده این بستر را مهیا کرده و حتی بتوانیم در جشنواره تئاتر فجر و جشنواره عروسکی از نرم‌افزار جدید یا فضای مجازی استفاده کنیم.

گفت و گو: پرستو خلعتبری

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x