۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱

نخستین عمل جراحی برداشت تومور داخل نخاع با استفاده از مانیتورینگ عصبی در کاشمر انجام شد

مدیر شبکه بهداشت ودرمان کاشمر از انجام عمل جراحی تومور داخل نخاع با استفاده از مانیتورینگ عصبی حین عمل برای اولین باردربیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) این شهرستان خبر داد.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر محمد جواد یزدانی اظهار کرد:  این عمل جراحی توسط دکتر سینا احمدی متخصص جراح مغز و اعصاب این شهرستان با همکاری تیم اتاق عمل بیمارستان حضرت ابوالفضل کاشمر انجام شد.

دکتر سینا احمدی جراح مغز و اعصاب و سرپرست این تیم جراحی گفت: بیمار ۴۳ ساله با علائم بی‌حسی دست راست به بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) مراجعه نموده بود و پس از  بررسی انجام‌شده با تشخیص تومور نخاع کاندید عمل جراحی شد.

این جراح شبکه بهداشت و درمان کاشمر افزود: با حضور تیم تخصصی جراحی و با پایش کامل اعصاب حسی و حرکتی در حین عمل توسط دستگاه نورومانیتورینگ طی عمل جراحی ۵ ساعته موفق به برداشتن کامل تومور بدون ایجاد عارضه عصبی شدیم.

دکتر احمدی با تأکید بر اینکه این عمل جراحی حساس با بهره‌گیری از دستگاه مانیتورینگ عصبی حین جراحی  که برای  برداشتن تومورهای درون نخاعی و انحنای ستون فقرات، جراحی‌های پیچیده نخاع و ستون فقرات و مغز مورداستفاده می‌گیرد، انجام‌شده، یادآور شد: این دستگاه که برای ثبت پتانسیل‌های مختلف الکتروفیزیولوژیک از بیمار در حین جراحی بر روی مغز، نخاع و اعصاب محیطی طراحی‌شده است، اطلاعاتی در رابطه با سیستم عصبی بیمار بیهوش، به جراح و تیم بیهوشی می‌دهد.

متخصص جراح مغز و اعصاب ابراز کرد: با کمک این دستگاه می‌توان حین عمل، صحت عمل اعصاب جمجمه‌ای و نخاعی را بررسی مداوم کرد و  با هشدارهایی که از طریق کاربر این دستگاه به جراح اطلاع‌رسانی می‌شود، از آسیب ناخواسته اعصاب مربوطه اجتناب شود.

 وی با اشاره به اینکه بیمار پس از عمل جراحی از وضعیت خوبی برخوردار است، از همراهی و تلاش متخصص و کارشناسان بیهوشی و کارشناسان اتاق عمل بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) در اجرای این عمل موفقیت‌آمیز تقدیر کرد.

دکتر احمدی بابیان اینکه سیستم عصبی پیچیده‌ترین ارگان بدن انسان به شمار می‌رود و عمل‌های جراحی آن نیز از حساسیت و پیچیدگی خاص برخوردار است، خاطرنشان کرد: در صورت فراهم بودن امکانات و تجهیزات کافی برای انجام اعمال جراحی در شهرستان‌ها می‌توان از مراجعه بیماران به شهرهای بزرگ به‌ویژه در ایام کرونایی جلوگیری کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments