۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱

نجات جان کوهنورد مصدوم در ارتفاعات شمال تهران توسط هلال احمر

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران از امداد رسانی عوامل عملیاتی هلال احمر این استان در شهرستان شمیرانات به کوهنورد آسیب دیده و گرفتار شده در ارتفاعات شیر‌‌پلا واقع در شمال پایتخت خبر داد.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان تهران؛ شاهین فتحی در این خصوص اظهار کرد: ساعت ۱۰ صبح روز گذشته و همزمان با بارش شدید برف در ارتفاعات، گزارشی از آسیب دیدگی یکی از کوهنوردان در ارتفاعات شیرپلا در شمال تهران به مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال‌ احمر استان تهران اعلام شد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران ادامه داد: بلافاصله یک تیم از پایگاه امداد و نجات شیر‌‌پلا به محل حادثه اعزام و مشخص شد این کوهنورد ۲۱ ساله در منطقه ای صعب العبور، از ناحیه مچ پا دچار آسیب‌ دیدگی شدید و مشکوک به شکستگی شده که قادر به حرکت نمی باشد و با توجه به بارش برف و سرمای زیر صفر هوای منطقه، جهت جلوگیری از سرمازدگی وی، نیاز به انتقال فوری این مصدوم به پایین ارتفاعات بود.

فتحی با اشاره به این که از ساعات اولیه روز جمعه برودت هوا و کولاک در ارتفاعات شمال تهران محسوس بود، بیان کرد: با توجه به کولاک و برف شدید و برودت هوا و شرایط ویژه عملیات، یک تیم دیگر از پایگاه امداد و نجات دربند جهت پشتیبانی این عملیات به منطقه اعزام شدند.

وی افزود: پس از اقدامات لازم و تثبیت فیزیکی مصدوم، با وجود برف و کولاک شدید، وی با تلاش نجاتگران و همچنین پشتیبانی تعدادی از کوهنوردان حاضر در منطقه، ابتدا به ایستگاه پنج تله کابین توچال و سپس به ایستگاه یک توچال انتقال داده شد که این عملیات نجات و انتقال مصدوم مجموعا ۸ ساعت به طول انجامید.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران تصریح کرد: پس از عملیات انتقال مصدوم به ایستگاه یک توچال، مصدوم جهت انجام اقدامات درمانی بیمارستانی، تحویل عوامل اورژانس شد.

فتحی در پایان این خبر به وضعیت جوی اشاره و اضافه کرد: آب و هوای کوهستان بسیار متغیر است و در بسیاری اوقات، بارش برف و کولاک باعث زمین گیر شدن، مصدومیت و حتی جان باختن بسیاری از کوهنوردان شده که به همین جهت از تمامی کوهنوردان و ورزشکارانی که قصد عزیمت به ارتفاعات را دارند درخواست داریم تا قبل از آغاز پیمایش، ضمن اطمینان از آمادگی جسمانی خود جهت صعود به ارتفاع موردنظر و بررسی ریسک های احتمالی، با به همراه داشتن تجهیزات استاندارد و آگاهی کامل از وضعیت جوی منطقه، صعود خود را آغاز کنند و سعی نمایند هیچ‌ گاه به تنهایی به کوهنوردی، علی الخصوص در زمان ناپایداری آب و هوای ارتفاعات نپردازند و در صورت مواجهه با حادثه و مصدومیت در ارتفاعات، با شماره ۱۱۲ امداد و نجات جمعیت هلال احمر تماس حاصل نمایند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x