۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹

نتانیاهو حق تشکیل دولت اسرائیل را از دست داد

ماموریت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، برای تشکیل دولت نیمه شب چهارشنبه به پایان رسید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری سلامت به نقل از  اسپوتنیک، در اوایل آوریل، رئیس جمهور اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فعلی را به تشکیل دولت جدید پس از انتخابات بیست و چهارم کنست دستور داد و اظهار تردید جدی کرد که یکی از نامزدها می تواند تحت این شرایط آن را تشکیل دهد، این قانون ۲۸ روز برای مذاکرات ائتلاف مهلت دارد.

نتانیاهو روز دوشنبه گفت که نفتالی بنت رهبر حزب یامینا، می تواند اولین کسی باشد که به مدت یک سال به عنوان رئیس دولت تغییر می کند.

وی افزود که به اعضای حزب یامینا “موقعیت های مهم” در دولت و کنست پیشنهاد می شود.

حزب لیکود در توییتر خود دقایقی قبل از انقضا ماموریت، گفت: به دلیل امتناع بنت (از پیوستن) به دولت راست، که بدون شک منجر به تشکیل دولت با پیوستن سایر اعضای کنست می شود، اکنون نخست وزیر نتانیاهو در حال بازگرداندن این اختیار به رئیس جمهور است.

رووین ریولین رئیس جمهور اسرائیل بیان داشت: فردا صبح با احزاب “در مورد روند ایجاد یک دولت” تماس گرفته می شود.

بیست و چهارمین دوره انتخابات کنست در ۲۳ مارس برگزار شد و چهارمین انتخابات پیاپی متوالی طی دو سال از زمان رای گیری پارلمان قبلی به انحلال بود.

طبق نتایج انتخابات، رهبر حزب برنده باید تلاش کند تا ائتلافی از اکثریت را تشکیل دهد، برای این منظور لازم است از ۶۱ نماینده از حداقل ۶۱ نماینده حمایت کند.

اگر هیچ یک از احزاب موفق به تشکیل دولت در مهلت تعیین شده توسط قانون نشوند، ممکن است بیست و چهارمین کنست نیز منحل شود و انتخابات جدید برای پاییز امسال تعیین شود.

عدم تشکیل یک دولت پایدار منجر به چهار دوره انتخابات پیاپی پارلمان در دو سال گذشته شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments