۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
آیت الله رئیسی در دیدار با با نخبگان و نمایندگان اقشار استان خراسان شمالی:

نباید اجازه داد فضای مجازی به فضای قمار، فساد، فحشا و جابجایی و توزیع مواد مخدر تبدیل شود

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نباید اجازه داد فضای مجازی به فضای قمار، فساد، فحشا و جابجایی و توزیع مواد مخدر تبدیل شود، گفت: نباید فضای مجازی به بستری برای جولان افرادی تبدیل شود که می خواهند به اقتصاد کشور و اخلاق اجتماعی و حریم خصوصی مردم ضربه وارد کنند چراکه امکان دادن به افراد شرور در فضای مجازی قطعا امری خلاف حقوق عامه و حقوق اجتماعی است.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله رئیسی در دیدار با نخبگان و نمایندگان اقشار استان خراسان شمالی، با بیان اینکه امروز در نظام مقدس جمهوری اسلامی خواست مردم اجرای قانون و عدالت است، گفت: همه دستگاه ها و مدیران در حوزه کاری خود، مکلف به گسترش عدل هستند.

رئیس قوه قضاییه نزدیکترین راه به اجرای عدالت را اجرای قانون دانست و با بیان اینکه هیچ کس نباید به خود اجازه دهد پایش را از قانون فراتر بگذارد، عنوان کرد: ورود به نظام اداری، ارائه خدمات، توزیع امکانات و به طور کلی همه شئون در کشور باید بر پایه عدالت باشد.

آیت الله رئیسی با برجسته خواندن نقش سازمان های مردم نهاد در کمک به مشکلات و معضلات مردمی، تصریح کرد: در همین راستا دستورالعملی را بر پایه قوانین موجود جمع بندی کرده ایم تا به سازمان های مردم نهاد و سمن ها و همه تشکل هایی که دغدغه رفع مشکلات مردم را دارند، میدان داده شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه باید سخن و دغدغه مردم نه به صورت حاشیه ای بلکه به عنوان متن خواسته ها طرح شود، تاکید کرد که باید سخنان آمران به معروف و ناهیان از منکر که مطالبه اجرای حق، قانون و عدالت را دارند، شنید.

آیت الله رئیسی وجود انسان های دغدغه مند را یک نعمت دانست و گفت: افرادی که در سمت های مختلف دارای مسئولیت هستند باید تعهد خود را به مردم نشان دهند.

رئیس قوه قضاییه خسارت برخی ترک فعل ها را بیشتر از برخی فعل ها دانست و عنوان کرد: مسئولان در دستگاه های مختلف باید توجه کنند که مبادا با ترک فعل های خود موجبات خسارت به عصرها و نسل های مختلف را پدید آورند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه صاحبان قدرت و صاحبان جایگاه اجتماعی نباید تعهدات خود به مردم را نقض کنند، تاکید کرد که هیچ کس به سبب اتکا به قدرت نباید تعهدات خود به مردم را نقض کند.

رئیس قوه قضاییه همچنین حضور مردم در صحنه و دغدغه مندی آنها نسبت به آسیب های اجتماعی را مقدمه شکل گیری سبک زندگی اسلامی دانست و گفت: مقام معظم رهبری حکیمانه بر تحقق سبک زندگی اسلامی تاکید دارند و در سفر معظم له به این استان نیز پیرامون این مقوله مهم، نکاتی کلیدی مطرح شد.

آیت الله رئیسی آسیب های اجتماعی موجود در جامعه را ناسازگار با سبک زندگی اسلامی دانست و ضمن مهم خواندن نقش مردم و نخبگان در کاهش این آسیب ها، به مقوله استفاده از ظرفیت های فضای مجازی در کشور اشاره کرد و گفت: فضای مجازی مورد استفاده همگان است و در زمره آن دسته از دست ساخته های بشری است که به سرعت گسترش یافته و لایه های مختلف زندگی اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده است.

رئیس قوه قضاییه در همین زمینه هشدار داد که اگر فضای مجازی مدیریت نشود و جلوی آسیب های آن گرفته نشود، این فضا به جای تسهیل امور و ارتباطات مردم به بستری برای افراد شرور و مفاسد تبدیل خواهد شد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه نباید اجازه داد فضای مجازی به فضای قمار، فساد، فحشا و جابجایی و توزیع مواد مخدر تبدیل شود، گفت: نباید فضای مجازی به بستری برای جولان افرادی تبدیل شود که می خواهند به اقتصاد کشور و اخلاق اجتماعی و حریم خصوصی مردم ضربه وارد کنند چراکه امکان دادن به افراد شرور در فضای مجازی قطعا امری خلاف حقوق عامه و حقوق اجتماعی است.

رئیس قوه قضاییه دربخش دیگری از سخنان خود، ضمن مثبت ارزیابی کردن کاهش آمار پرونده های معوق قضایی در خراسان شمالی، بر نظارت پیوسته بر کار مدیران تاکید کرد و گفت: نظارت علی الدوام بر مجموعه دستگاه قضایی و بر مجموعه های اداری و دستگاه های مختلف به صورت آشکار و پنهان، امری ضروری است.

اقدامات انقلابی قوه قضاییه، بارقه های امید در جوانان را افزایش داده است

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حجت الاسلام والمسلمین «رضا نوری» نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد طی سخنانی با بیان اینکه مردم خراسان شمالی، مردمی صبور، نجیب و ایثارگر هستند، گفت: مردم این دیار مدافع مسئولان انقلابی خودشان بوده، هستند و خواهند بود.

وی با اشاره به وجود اقوام و مذاهب مختلف در خراسان شمالی عنوان کرد: الحمدالله در ۴ دهه گذشته، اقوام و مذاهب مختلف این استان هیچگاه درگیری و اختلافی با هم نداشتند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی با بیان اینکه اقدامات قوه قضاییه به ویژه در زمینه مبارزه با مفاسد درون و بیرون دستگاه قضا، مردم را امیدوار کرده است، تصریح کرد: اقدامات انقلابی قوه قضاییه، بارقه های امید در جوانان را افزایش داده است.

میثاق نامه علمای اهل سنت و دادگستری کل خراسان شمالی در راستای پیشگیری از وقوع جرم در این استان

«آخوند کمالی» مدیر حوزه های علمیه اهل تسنن خراسان شمالی نیز طی سخنانی با بیان اینکه قوه قضاییه مسئولیت برقراری عدالت در جامعه، حل و فصل دعاوی، احیای حقوق عامه، گسترش آزادی های مشروع، نظارت بر اجرای قوانین و تعقیب مجرمین را بر عهده دارد، گفت: علمای اهل سنت خراسان شمالی در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و در راستای ترویج دین مبین اسلام و گسترش صلح و سازش، اوج همکاری ها با دادگستری کل استان خراسان شمالی را دارند.

وی افزود: جهت جلوگیری از منکرات و پیشگیری از وقوع جرم در استان خراسان شمالی، میثاق نامه ای بین علمای اهل سنت و دادگستری کل این استان منعقد شده و تا امروز جلسات متعددی برای اجرای این میثاق نامه برگزار شده است.

«تصادفات خودرویی» یکی از عناوین پرتکرار پرونده ها در شعب دادگستری است

«رضوانی» وکیل دادگستری نیز با بیان اینکه قوه قضاییه ضامن حفاظت و حراست از گفتمان پویای انقلاب اسلامی است، به بیان مطالبی پیرامون نارضایتی‌های مردم از برخی رویه‌های قضایی،  لزوم گسترش عدالت قضایی و همچنین افزایش شعب قضایی جهت جلوگیری از ازدحام پرونده ها در برخی شعب پرداخت.

وی با بیان اینکه «تصادفات خودرویی» یکی از عناوین پرتکرار پرونده ها در شعب دادگستری است، عنوان کرد: قوه قضاییه با فرستادن پرونده های تصادفی غیر فوتی به شوراهای حل اختلاف، می تواند تا حد زیادی از حجم انبوه پرونده های تصادفی در شعب دادگستری بکاهد.

درخواست از رئیس دستگاه قضا برای راه اندازی دادگاه ویژه ای جهت رسیدگی به دادخواهی‌های جامعه ایثارگری کشور

عابدینی به نمایندگی از رزمندگان خراسان شمالی در دوران دفاع مقدس، با بیان اینکه اقدامات انقلابی و جهادی قوه قضاییه در زمینه های مختلف، امید را در دل‌ ها زنده و دل مقام معظم رهبری را خشنود کرده است، عنوان کرد: امروز در قوه قضاییه شاهد اجرای طرح های نوین و خوبی در عرصه های مختلف هستیم.

وی با بیان اینکه ایثارگران دفاع مقدس، طلبکار نظام نیستند و خودشان را مدیون نظام می دانند، از رئیس دستگاه قضا درخواست کرد که دادگاه ویژه ای برای رسیدگی به دادخواهی‌های جامعه ایثارگری کشور در نظر گرفته شود.

عابدینی گفت: انتظار ما این است که دادستانی ها و ادارات بازرسی منتظر رسیدن شکایت نباشند بلکه به دنبال جرائمی که در حال انجام شدن است بروند و سرمنشاهای وقوع جرم را بیابند.

دستگاه قضا باید در برابر ترک فعل ها و فرصت سوزی های مدیران به صورت کنشگرانه وارد عمل شود

همچنین حجت الاسلام والمسلمین «افشین فر» به نمایندگی از جامعه روحانیت خراسان شمالی با بیان اینکه برخورد با حلقه های فساد سیاسی، اقتصادی و اخلاقی باید به نحوی ساماندهی شود تا مردم در مقام اعاده بربیایند، گفت: لازمه به میدان آمدن مردم این است که قلدرمآبی در مقابله با جوانان مطالبه گر برچیده شود.

وی با بیان اینکه دستگاه قضا باید در برابر ترک فعل ها و فرصت سوزی های مدیران به صورت کنشگرانه وارد عمل شود، عنوان کرد: مردم از دستگاه قضا پیگیری اجرای عدالت را طلب می کنند نه رفع مخاصمه.

پیشنهاد تشکیل معاونت بانوان در قوه قضاییه

خانم «وفایی» فعال حوزه بانوان و سمن‌ها نیز طی سخنانی از رئیس قوه قضاییه درخواست کرد که جهت رسیدگی به مشکلات بانوان در محاکم قضایی، معاونتی تحت عنوان «معاونت بانوان» در سطح قوه قضاییه در نظر گرفته شود.

در این دیدار همچنین «رضا حمیدی‌ زاده» یادگار شهید مدافع حرم «فیروز حمیدی ‌زاده» در دلنوشته‌ای از اقدامات قاطعانه دستگاه قضا در برابر مفسدین اقتصادی حمایت کرد و خواستار استمرار اینگونه برخوردها شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments