۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵

نابودی سلول‌های بنیادی سرطان خون با استفاده از نوعی پادتن

محققان دانشگاه یوسی‌ال‌ای (UCLA) در آمریکا، نوعی پادتن تولید کرده‌اند که می‌تواند سلول‌های بنیادی سرطان خون را از میان بردارد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، داروی ایماتینیب (imatinib) که سال ۲۰۰۱ معرفی شد، توانست برخی از سرطان‌ها از جمله لوسمی مزمن مغز استخوان ،نوعی سرطان خون، را درمان کند. با استفاده از این دارو، بیش از ۸۰ درصد از افراد مبتلا به لوسمی مزمن مغز استخوان درمان شدند. اما در این نوع سرطان، سلول‌های بنیادی سرطانی تا سال‌ها پس از درمان سرطان، در بدن افراد مبتلا باقی می‌مانند و احتمال عود بیماری وجود دارد.

اکنون محققان دانشگاه یوسی‌ال‌ای، روشی کشف کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توانند بدن فرد را از تمام سلول‌های بنیادی سرطانی لوسمی مزمن مغز استخوان پاک کنند. آنها با استفاده از نوعی پادتن، فعالیت پروتئینی را که سلول‌های بنیادی سرطانی به آن متکی هستند، مسدود کرده و بدین وسیله جلوی رشد این سلول‌های مخرب را می‌گیرند.

داروی ضد سرطان ایماتینیب نوعی بازدارنده تیروزین-کیناز است که با هدف قرار دادن آن دسته از ناهنجاری‌های ژنتیکی که منجر به بیماری لوسمی مزمن مغز استخوان می‌شود، این بیماری را درمان می‌کند.

این محققان آمریکایی می‌گویند، با ترکیب پادتن و بازدارنده تیروزین-کیناز می‌توان سلول‌های بنیادی سرطانی را کاملا از میان برداشت.

بیماری لوسمی مزمن مغز استخوان، مغز استخوان را وادار به تولید تعداد زیادی گلبول سفید خون می‌کند. ۹۵ درصد از موارد ابتلا، از یک نوع تغییر ژنتیکی خاص نشات‌ می‌گیرند. در واقع ترکیبی از دو نوع ژن به طور عادی در کروموزوم‌های مختلف بدن قرار می‌گیرند. داروی ایماتینیب به این دو ژن ترکیب شده، حمله و بیماری را درمان می‌کند.

اما متاسفانه این دارو نمی‌تواند جلوی عود این سرطان را بگیرد. سلول‌های بنیادی سرطانی، در بدن بیشتر افراد باقی می‌مانند و  این بیماری مدت‌ها پس از قطع دارو، امکان بازگشت دارد.

محققان یوسی‌ال‌ای، هنگام آزمایش روی موش‌های آزمایشگاهی، متوجه شدند، پادتن ضد پلایوتروپین (anti-pleiotrophin) باعث مرگ سلول‌های بنیادی سرطان خون می‌شود. ماده شیمیایی پلایوتروپین در سلول‌های بنیادی عادی خون انسان دیده می‌شود اما سلول‌های بنیادی سرطانی هم این ماده شیمیایی خاص خود را در بدن تولید می‌کند. بنابراین محققان با استفاده از پادتن ضد پلایوتروپین، توانستند موجب مرگ سلول‌های بنیادی سرطان خون شوند.

به گزارش طبنا، محققان یو‌سی‌ال‌ای، در حال تغییر و اصلاح این پادتن برای استفاده آن در بدن انسان، به‌طوری‌که سیستم ایمنی بدن، آن را پس نزند هستند. آنها در صورت موفقیت می‌توانند این پادتن را، برای درمان کامل لوسمی مزمن مغز استخوان، به جامعه پزشکی معرفی کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments