۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶

نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی، عامل کولبری و زباله‌گردی نوجوانان

عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان با بیان اینکه فرهاد اولین کودکی نبود که قربانی کولبری شد، افزود: نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی کودکان را به سمت کارهایی مانند کولبری و زباله‌گردی می‌کشاند.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، آزاد و فرهاد خسروی نوجوانان ۲۱ و ۱۷ ساله از مریوان، ۲۶ آذر ماه برای کولبری راهی مرز می‌شوند اما گرفتار برف و بوران و سرمای استخوان‌سوز گردنه تته شدند و جان خود را از دست دادند.

مونیکا نادی افزود: فرهاد اولین کودکی نبود که قربانی کولبری شد، حوادثی از این دست به شدت اتفاق می‌افتد. بسیاری از این کودکان حین کولبری به خاطر عواملی از جمله بهمن یا سرمازدگی جان خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: به طور قطع اتفاقی که برای فرهاد و کودکان مانند او می‌افتد به این علت است که این کودکان قربانی نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی می‌شوند. فقر و نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی در کنار عدم توزیع عادلانه ثروت موجب می‌شود کودکان را به سمت این کار بکشاند.

عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: اساسا کولبری حتی برای بزرگسالان برخلاف شان و کرامت انسانی است و متاسفانه رویه‌هایی که همیشه در مقابل کولبری اتخاذ شده، تسکین‌های موقتی است.

نادی افزود: اقداماتی مانند اینکه بیایند برای کولبری بیمه در نظر بگیرند یا طرحی تحت عنوان ممنوعیت تیراندازی به کولبران، تسکین‌های موقتی است که باعث می‌شود واژه کولبری رسمیت یابد درحالیکه در کشوری مانند ایران با این سطح از منابع واقعا خلاف شان انسانی و ایرانی بودن است که بیاییم این واژه را به رسمیت بشناسیم و برای آن تسکین‌های موقت در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: کولبری کودکان به طور خاص خلاف شان و کرامت انسانی است؛ کودکی حق هر کودک هست و تامین این حقوق در قانون اساسی و همچنین در پیمان نامه جهانی حقوق کودک مورد تاکید قرار گرفته است. تامین منفعت عالیه کودکان طبق پیمان نامه جهانی حقوق کودک، وظیفه ذاتی همه دولت‌ها است.

عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: کولبری برخلاف حقوق کودک است؛ جلوگیری از ورود کودکان به کولبری، وظیفه ذاتی دولت‌ها و به طور خاص وزارت رفاه است اما آنها در راستای تامین رفاه اجتماعی کوتاهی کردند و باعث شده که کودکان وارد ورطه کولبری شوند و حالا برایشان چنین اتفاقاتی بیفتد.

نادی با اظهار تاسف از اینکه هیچگاه رویکردها، رویکردهای حمایت محور نبوده، افزود: به جای اینکه پدیده‌هایی مانند کولبری و زباله گردی را با حمایت و ساز و کارهای منطقی حذف کنیم و به سمت راهکارهایی برویم که منجر به حذف دائم این پدیده‌ها شود، راهکارهای موقتی در نظرمی‌گیریم که اساسا بازهم آن راهکارها مغایر با شان و کرامت انسانی است.

وی یادآور شد: واقعا فرهاد قربانی نداشتن برنامه‌ها و سیاست‌های کلان مناسب و متناسب با وضعیت جامعه شده و اتفاقاتی از این دست متاسفانه تکرار می‌شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x